Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

corneliuhrom

d le roi  imi plac postarile  d voastra [ continuati mai invatam  :bzz:] dar o parere poate era mai bine doar juma din proteica, trasa eng mai spre margini si completat cu energetica, dorim  %%- :bzz:.

corneliuhrom

 d le roi  :smile: va urez ca si d lor motanu si oroales care a ti postat referitor la turtele proteice  si avem de invatat in dezvoltarea fam de albine  multe roiuri si miere marfa  =D> ^:)^ :bzz: %%- [postati si greseli  :bzz:,mai invatam]..

roi_ag

Forumul asta nu mai functioneaza?

roi_ag

Incredibil, nicio postare de la 05.30 ?

Eugen B

Pe facebook e la moda mai nou

Paraschivescu Teodor

Citat din: Eugen B din Februarie 18, 2018, 07:48:49 PM
Pe facebook e la moda mai nou
Din pacate  asa se pare .Da poate reinviaza cuva odata cu venirea primaveri .

Kov iulian

Citat din: Eugen B din Februarie 18, 2018, 07:48:49 PM
Pe facebook e la moda mai nou

E o moda gresita si paguboasa.

Nu pot sa zic ca se invata prea mult de pe forumurile apicole dar cu facebook-ul e jale .

Imaginati-va ca in fiecare zi diferite persoane intreaba mereu acelasi lucruri iar membri devin iritati si raspund urat.

Chiar daca ar vrea sa caute informatia fara sa mai intrebe se gaseste foarte greu fiindca pe facebook toate sunt la gramada ca si cum ai cauta o pereche de sosete intr-un sac cu haine.

Trebuie sa rascolesti totul, nu poti gasi cautand pe google fiindca google nu indexeaza grupurile de facebook trebuie sa gasesti intai grupul dintre zecile de grupuri care are acea informatie si sa cauti manual pierzand zeci de minute si ore.




Aurelian A.

Pe forum ramane informatia,pe feisbuc dupa o zi e istorie !
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Eugen B

Sper ca nu poluez aici.
Majoritatea apicultorilor nu mai stiu teorie. Mai ales incepatorii. Inainte sa ma apuc de stupi am citit zeci de reviste apicole(romania apicolo) plus cartii studii si altele. Si pe forum aici am citit mult.
Multi dau tratamente dupa ureche sau facebook si ne miram ca se moare la greu iarna. Asta e.
In plus miraje cu matci si alte chestii. De obicei stuparii lenesi care nu fac selectie si au matci de salvare spun ca rasa locala sau nush care ca nu e buna de nimic.
Apicultura  e grea daca faci treaba. De hobby merge oricum. Daca nu suntem performanti nu facem treaba. La fel in alte domenii. Exemplu zidarie sau constructii. Altii lucra ca acuma 30-40 ani cu var si alte chestii vechi. Meseriasii adevarati au scule si fac bani. Nu avansam ramanem de caruta.
De 10 ani nu mai merge ca mai demult. Era cules mult si toti faceau miere, acuma nu oricine e stupar


stefan1

  Si cu ce functioneaza acele drone? Cu apa de ploaie? Cat costa producerea, intretinerea, inlocuirea? Cei care vor sa le utilizeze sa faca o socoteala si sa plateasca macar un sfert din suma unui stupar care ii va poleniza cu albinele lui acele culturi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

roi_ag

Citat din: stefan1 din Februarie 27, 2018, 02:06:25 AM
  Si cu ce functioneaza acele drone? Cu apa de ploaie?
Nu mai conteaza , din moment ce la ei nu mai traiesc albinele !

dan sebastian

La noi nu au inca motive sa plateasca polenizarea, ca ne ducem gratis prea multi. Dar lucrurile se schimba. Deja in nordul Moldovei au inceput sa o plateasca. Cand vor evolua si fermierii se va face concurenta. Abia atunci vom lua ceva bani pe polenizare. Sper sa se intample asta catt generatia noastra mai e inca in viata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Daca le mai bagam mult batul prin gard cu codul de bune practici,nu stiu cum va fi!

roi_ag

În sfârșit iarna a vrut să recupereze chiar acum când trebuia să plece