presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

mai am de facut cateva finisari, sa-i pun balamale, si sa-i fac proba, asta cand o sa am timp....
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

KTA-APIDORNA - Ski

:
Citat din: andrei_georgian din Decembrie 21, 2011, 10:03:26 PM
mai am de facut cateva finisari, sa-i pun balamale, si sa-i fac proba, asta cand o sa am timp....
Felicitari pt realizare, insa trebuie atentie cu balamalele cand se monteaza sa calce exact sa iasa peretii celulelor pe ambele fete, in rest doamne ajuta daca iti iese cum trebuie ma abonez si eu la una, apropo, foloseste totusi un amestec de lapte,sau zer si miere sa nu se mai lipesca de presa, am vazut in foto 1 ca foaia ti sa lipit, Sanatate si sarbatori fericite !!! :beer: =D>
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

Citat din: KTA-foreverapi din Decembrie 22, 2011, 10:08:43 PM
apropo, foloseste totusi un amestec de lapte,sau zer si miere sa nu se mai lipesca de presa, am vazut in foto 1 ca foaia ti sa lipit, Sanatate si sarbatori fericite !!! :beer: =D>

cred ca e vorba de foita care a fost folosita pe post de matrita nu foita scoasa din presa pentru utilizare.

spor la treaba, andrei,  abia astapt sa vad ce iese , eu asi vrea sa incerc cu ceva rasina , e mult mai dura, totusi ce silicon ai folosit am vazut ca e de culoare inchisa , in comert am vazut doar alb si transparent .
o seara buna
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

andrei_georgian

Citat din: KTA-foreverapi din Decembrie 22, 2011, 10:08:43 PM
:
Citat din: andrei_georgian din Decembrie 21, 2011, 10:03:26 PM
mai am de facut cateva finisari, sa-i pun balamale, si sa-i fac proba, asta cand o sa am timp....
Felicitari pt realizare, insa trebuie atentie cu balamalele cand se monteaza sa calce exact sa iasa peretii celulelor pe ambele fete, in rest doamne ajuta daca iti iese cum trebuie ma abonez si eu la una, apropo, foloseste totusi un amestec de lapte,sau zer si miere sa nu se mai lipesca de presa, am vazut in foto 1 ca foaia ti sa lipit, Sanatate si sarbatori fericite !!! :beer: =D>
fagurele care a mai ramas lipit este acela care l-am folosit cand am turnat presa, dar din lipsa de timp nu l-am mai desfacut,
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

cred ca e vorba de foita care a fost folosita pe post de matrita nu foita scoasa din presa pentru utilizare.

spor la treaba, andrei,  abia astapt sa vad ce iese , eu asi vrea sa incerc cu ceva rasina , e mult mai dura, totusi ce silicon ai folosit am vazut ca e de culoare inchisa , in comert am vazut doar alb si transparent .
o seara buna
[/quote]
presa pana la urma am turnat-o din ciment, nu prea ma incanta ideea cu siliconul,
cineva mi-a recomandat siliconul ''moment fix - power'' acum nu stiu cat de bun este, inca nu l-am testat
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marius_vfp

salut andrei , nu stiu cat de fin (aici ma refer la luciul presei) la suprafata de contact poate fi cimentul ,
am turnat multe traznai din ciment in constructii lucrez , trebuie creata o suprafatza de contact cu noua ceara foarte fina astfel se va dezlipi usoar ceara din presa , am mai auzit ca merge si din ciment da nu bag mana in foc, incearca tot cu materialae din constructii cu chit de rosturi pentru gresie , trebuie cernut bine .
spor la treba asteptam poze multeeeee.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

andrei_georgian

primul strat pe care l-am turnat peste fagure a fost facut foarte subtire si a fost doar apa cu ciment sau cum se zice in constructii ''lapte de ciment'' apoi in stratul urmator am adaugat nisip,
suprafata a iesit foarte fina
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

pistol28

Citat din: andrei_georgian din Decembrie 23, 2011, 10:31:44 PM
primul strat pe care l-am turnat peste fagure a fost facut foarte subtire si a fost doar apa cu ciment sau cum se zice in constructii ''lapte de ciment'' apoi in stratul urmator am adaugat nisip,
suprafata a iesit foarte fina
Felicitari pentru reusita
Daca pui si plasa de sama in stratul al doilea este si mai bine , pentru rezistenta.
Daca ai montat de la inceput balamalele este foarte bine, pentru ca fagurele sa iasa centrat, adica in fundul celulei sa vezi o stea in trei colturi perfecta, rezulta caldura la puiet
Se poate face foarte bine faguri acasa, dar pentru 5 lei pe kg de fagure cu ceara cumparatorului, matrita ramane pentru hoby si in caz de urgenta.

Cel mai important este lichidul pentru a dezlipi usor fagurele
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cornelioandanciu

Eu ma gandeam sa-mi fac una in felul urmator:
Peste fagurele de ceara torn silicon, obtin negativul;Peste negativul de silicon torn ipsos, obtin pozitivul;Peste ipsos torn aluminiu topit, obtin negativul, cu care se vor face fagurii.
Va salut.

KTA-APIDORNA - Ski

     Da, e o varianta, oricum merita incercata,scoase niste foi, date la lucrat la albinute, vazut cum le lucreaza si basta! Succes! :ok:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Calin Catalin

Ipsosul nu crapa la temperatura la care este turnat aluminiul?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/