presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Fetzele de silicon sunt din rtv,ele pot fi lipite foarte bine cu un anumit silicon sanitar,rizurile care le creaza fibra de sticla permit o lipire si mai buna,blatul de aluminiu trebuie frecat bine cu ceva cu granulatie mare .

tassevasi

  Mariane ,  Daca tu  faci  o astfel de  SCULA (sablon), ai sa  cistigi  multi  bani . :)

https://www.facebook.com/inboks.ba/videos/426606867544585/?fref=nf

marian sima

M-am gandit la matrita de beton amprentat ,baiul este ca cine cumpara astfel de matrite ,se pot face si personalizate,dar piata de desfacere este mica.

marian sima

Faguri .

ciucur

Cate bucati ies pe un kg de ceara? Se poate regla presa pentru a obtine o anumita grosime?
Inainte sa utilizati ceara, prin ce o filtrati?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

Mie mi-au iesit in medie 8...9 buc/kg , deoarece le fac mai grosute si au mai mult de 100g /buc.
Folosesc doar ceara de la capaceala sau faguri noi, in calupuri.

marian sima

Ciucur la presele cu racire pe apa grosimea fagurelui este data de balama si de doi limitator  se poate regla grosimea fagurelui, astfel si greutatea.

La cele simple greutatea este data de experienta apicultorului si temperatura ceri.

Eu pot lucra foi de la 90 de gr in sus.

ciucur

Citat din: romikele din Ianuarie 24, 2016, 08:19:12 PM
Mie mi-au iesit in medie 8...9 buc/kg , deoarece le fac mai grosute si au mai mult de 100g /buc.
Folosesc doar ceara de la capaceala sau faguri noi, in calupuri.

Pana acum nu am reusit sa fac asa de multa ceara intrucat cam in fiecare an am dublat numarul familiilor de albine.
Sper ca pe viitor sa am mai multa ceara si sa procedez si eu ca dvs.

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 08:50:35 PM
Ciucur la presele cu racire pe apa grosimea fagurelui este data de balama si de doi limitator  se poate regla grosimea fagurelui, astfel si greutatea.

La cele simple greutatea este data de experienta apicultorului si temperatura ceri.

Eu pot lucra foi de la 90 de gr in sus.

Am vazut si eu cateva bucati de foita de ceara home-made. Singurul lucru ce nu imi place e faptul ca sunt mai 'zdrentuite' la margini, nu sunt asa ca acelea taiate de masina... Dar asta e cel mai mic inconvenient.
Nu mi-ati spus daca filtrati ceara, sau cum o faceti cat mai curata (exceptand topirea cu apa, si solidificarea lenta ca astea le facem la topirea fagurilor vechi).
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

marian sima

Ceara provenita de la faguri o fierb in mai multe ape astfel se cuarateste mai bine .

Faguri mai zdrentuiti ies din cauza la viteza de lucru,se poate face o presa un pic mai mare si tai lateralele astfel ai muchii perfecte.

danielg

Felicitari pentru ideile creative. Sunt nou pe forum. Vreau sa intreb daca stiti cum se fac fagurii artificiali cu presa rotativa. Cu tamburi. Ma refer la cea de mica capacitate nu industriala.

danielg

Poate este un topic pe acest subiect dar nu l am gasit.

marian sima

Sunt mai multe modalitati de lucru pentru obtinerea fagurilor artificiali la prese cu tamburi.Se poate initia un topi pe aceasta tema.


marian sima

Salutare.
O presa de faguri cu racire pe apa caruia i-am facut circuit de apa inchis.

http://www.youtube.com/watch?v=yfne3xQNz7g

romikele

 :bravo:
O intrebare de pe youtube:
Citatbuna ziua. la ce preț ajunge matrița ? pompa este inclusă în preț? mulțumesc
:hi:

marian sima

Multumesc.
Presa costa 750 de lei cu sistemul de racire ,pompa 12v+transformator 12v ,fara sistemul de racire costa 700 de lei.