presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

#360
O doamna cu experienta.
Acea foita de ceara obtinuta merge incalzita doua secunde cu pistolul cu aer cald,pe urma bagata in presa si presata.

Recipentul cu ceara lichida trebuie sa aibe termostat,reglata temperatura si ai foita la gramajul pe care-l doresti.
http://www.youtube.com/watch?v=46R1QzMTHIk&index=9&list=UU6uTFG9FVuFuyPFySqcNYEw

andrei_georgian

#361
Interesant cum ies fagurii direct la dimensiune iar surplusul de ceara ramane separat, si balamalele sunt misto  :D
D-nu Marian postez aici ca poate iti mai vin si alte idei..  :wink2:  :hi:

http://www.youtube.com/watch?v=XoaYun528GI
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marian sima

Andrei ma intereseaza filmulete in timp real.
Filmulete editate cu prese de faguri sant multe insa filmate in timp real si needitate sant foarte putine.

Aveam in plan sa fac un filmulet astazi,un filmulet cu presa simpla insa modul de lucru este cu totul altul.

Se face foita de ceara cum face doamna din filmuletul de mai sus ,se mai indreapta cu sucitorul cum se indreapta pentru presa Thomas.

Asezi fagurele in presa ii dai putin cu un pistol de aer cald apesi si ai un fagure rezultat fara sa mai pui ceara lichida in presa .

Un filmulet e mai explicativ insa trebuie sa realizez o presa cu racire pe aer pentru o comanda.
Cand sant mai liber fac si filmuletul.

State

Marian , cum te gasesc? Luni am avut drum la Giurgiu si te-am cautat in Oinacu. Ciu-ciu...Nimeni nu stie niciun Marian Sima care are albine. Am intrebat vreo 4 insi si o baba.  :rusine:

marian sima

#364
Ai un mesaj pe privat.

cristian bh

Citat din: State din Ianuarie 08, 2015, 08:54:28 PM
Marian , cum te gasesc? Luni am avut drum la Giurgiu si te-am cautat in Oinacu. Ciu-ciu...Nimeni nu stie niciun Marian Sima care are albine. Am intrebat vreo 4 insi si o baba.  :rusine:
Trebuia sa-ntrebi si popa! Ala sigur il cunoaste!
=)) =)) =))

marian sima

Te inseli nici ala nu ma cunoaste insa sant prieten cu canteretul.  :)

marian sima

Uitasem,pentru cine nu ma gaseste am un nr de tel si o adresa de mail afisata.

tinumaftei

Am rasfoit postarile pe acest subiect. Mi-am pregatit materialele pentru o presa. Insa nu m-am lamurit siliconul se toarna/muleaza pe blaturile presei sau separat si apoi se lipesc pe blaturile presei.
Eu intentionez sa folosesc blaturi din aluminiu. Ce silicon sa folosesc?

marian sima

Siliconul bicomponent pentru matrite de lumanari nu este si un bun adeziv,asa ca nu va ramane lipit pe blaturile presei ,insa daca nu-l armezi nu mai calca bine fatza pe fatza.

Foloseste silicon rtv.

tinumaftei

Citat din: marian sima din Ianuarie 11, 2016, 02:06:53 PM
Siliconul bicomponent pentru matrite de lumanari nu este si un bun adeziv,asa ca nu va ramane lipit pe blaturile presei ,insa daca nu-l armezi nu mai calca bine fatza pe fatza.

Foloseste silicon rtv.
Am inteles bine? Siliconul se pune direct pe placa. nu se fac placile de silicon si apoi se lipesc.

marian sima

Daca folosesti silicon profesional pentru matrite faci prima data  fetzele de silicon si apoi le lipesti.

Daca folosesti silicon sanitar il pui direct pe placa.

Deosebirea dintre cele doua materiale este de acuratete a fetelor si diferenta de demulare a foitei de ceara,foita rezultata in urma turnari ceri se dezlipeste mai bine de pe siliconul pentru matrite.

Fetze de silicon pentru 11 prese,vor ajunge in alta tara la un apicultor de pe acest forum.

tinumaftei

Citat din: marian sima din Ianuarie 11, 2016, 04:14:21 PM
Daca folosesti silicon profesional pentru matrite faci prima data  fetzele de silicon si apoi le lipesti.

Daca folosesti silicon sanitar il pui direct pe placa.

Deosebirea dintre cele doua materiale este de acuratete a fetelor si diferenta de demulare a foitei de ceara,foita rezultata in urma turnari ceri se dezlipeste mai bine de pe siliconul pentru matrite.

Fetze de silicon pentru 11 prese,vor ajunge in alta tara la un apicultor de pe acest forum.
Arata super.
Armatura este de fibra de sticla? Un rand sau doua?
Am vazut siliconul de la rtv pe care mi l-ai recomandat. Ma tem insa ca o sa dezlipeasca de pe blaturile de aluminiu. De fapt au o multime de variante. Nici nu stiu ce sa comand!

marian sima

Armatura e plasa fibra de sticla ,este asezata in 4 straturi astfel devine foarte stabila,daca e maleabila si a fugit jumatate de milimetru de un colt ai cheltuit niste bani degeaba.

tinumaftei

Fetele din foto sunt din silicon acrilic sau din cel bicomponent de la rtv? Ma tem ca cel bicomponent nu are aderenta buna la blaturile de aluminiu.