presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

Constantin_MH

Pentru realizarea unei prese dichisite, poate va inspirati de aici:
http://www.resistantbees.com/guss_e.html

marian sima

Acolo bagi peste 1000 de lei numai in siliconul lichid ,baiul este ca acest strat gros de silicon lichid face racirea cu apa ineficienta deoarece siliconul in cantitate mare nu este un bun conductor termic.

Aveti putinica rabdare si vedeti o presa cu racire pe apa eficienta si la un cost mai mic decat decat realizarea presei de mai sus. :)

Ba mult mai usoara si mai manevrabila.

kamy

Pt cei care vreti sa turnati din beton cu cofrag de lemn recomand ungerea sau ceruirea cofragului de lemn,neuns absoarbe apa si nu face priza la decofrare poate deveni fainos laptele de ciment de langa lemn!

marius_vfp

cea mai buna e o folie de ceolofan .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

kamy

Cel mai bun ar fi un cofrag din tabla care sa ramana de rama metalica pe tot perimetrul ajuta la raziurea cerii cu cutitul!

petru.atudorei

Intrebare din curiozitate. Ce vor face albinele daca in loc de o foita de ceara clasica, cea cu celule, le punem o foita de ceara simpla fara fara celule.
Ce vor face albinele in cazul acesta, vor mai cladi rama?

Bătrânul

Citat din: petru.atudorei din Decembrie 25, 2013, 04:40:09 PM
Intrebare din curiozitate. Ce vor face albinele daca in loc de o foita de ceara clasica, cea cu celule, le punem o foita de ceara simpla fara fara celule.
Ce vor face albinele in cazul acesta, vor mai cladi rama?
Intrebarea asta am pus si eu si nimeni nu a raspuns. Cea ce pot sati spun este ca daca nu pui decit rama goala dar este cules vor construi frumos  :razz: :razz:

petru.atudorei

Eu nu zic de rama goa, ci de o foita de ceara dreapta, fara forme de celule pe ea

istodorescu vasile

la aceasta intrebare pot sa va raspund eu . am incercat cu ceva timp in urma acest lucru . pe timpul unui cules , dupa ce am topit niste ceara provenita din descapaceala, intr-o tava de aragaz am turnat o foita de ceara, de grosimea unui artificial , semanind cu un artifical , doar ca nu avea forma de celula. am pus rama respectiva intr-o familie puternica la cladit, pentru a experimenta ce iese. dupa 3 zile eram curios ce voi gasi ,si deschizind stupul am gasit rama respectiva , luata in lucru destul de ciudat . incepind din partea de sus a ramei, albinele rodeau  foaia fara celule si construiau de la zero . din fagurele inceput de albine in jos,ce mai ramasese din fagurele fara inceputuri de celule, era ciuruit tot. eu am pus acest lucru atunci pe seama faptului ca tava de aragaz fiind zmaltuita , fagurele fara celule , a iesit fin de parca ar fi fost lacuit si m-am gindit ca albinele nu au putut sa inceapa cresterea celulelor fiind asa fin. am intentionat dupa asta, sa torn o alta foaie pe o suprafata lemnoasa, udata inainte pentru a nu se prinde ceara  si sa o presez deasupra tot cu ceva lemnos, pentru ai da porozitate, pentru ca albinele sa poata sa inceapa cresterea celulelor, dar nu am mai avut timp.asta afost asa de experiment dar nu mi-a iesit.

bucovineanu

Sigur, mai degraba cunstruiesc de la zero decat sa prelucreze acea placa.

sorinma

Daca imi aduc aminte Bio a zis ca a incercat,dar fara multe amanunte  :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tassevasi

#311
 Uitati  aici  un Bulgar  ce face  prese cu racire  apa , din silicon pe  baza de aluminiu .

  http://www.sliven.net/web/gvavov/index.php

marius_vfp

foarte interesanta (valiza)presa domnule vasi , rapid si curat , cel mai mult imi place cand vad curatenie , igiena primeaza pentru mine .
pacat ca nu inteleg nimic din ce zice bulgarul acolo , oare ce pret are acea presa.
an nou fericit.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

#313
 Pai dai pe  traducere  ca intelegi tot , sus  scrie  se traduce  din  bulbara in ronana  si dai  pe  se traduce .
   Am sa incerc eu sa o  repun tradusa  daca o  merge ,ooooo... nu merge  tot asa se pune , ramine tu sa faci .

istodorescu vasile

da o asemenea presa este ideala pentru oricare apicultor.