presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Materialele pentru hidroizolatie au mirosuri pregnante care se simt si dupa uscarea materialului,am incercat si eu dar alte firme.



dodo79

eu nu ti-l recomand ptr.presa.spre exemplu CL 50 costa undeva la 90 galeata.tot la silicon tip tub sau salam as apela.asta este parerea mea.am primit din italia un fel de silicon de etansare ptr geamuri si l-am folosit sambata pe -7grade si am ramas surprins ca era ca si crema in comparatie cu celelalte care erau cam dure din cauza frigului.din pacate mai am doar un tub .
sanatate

fiug1970

un silicon ff bun e de marca Bostik:ramane elastic insa e ff bun pt altele nu si pt.prese sau trebuie incercat.daca se gaseste la ro.lipeste si pe umezeala!!il folosim ca adeziv si pentru etansare de cazi,chiuvete,wc

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 07:56:51 PM
un silicon ff bun e de marca Bostik:ramane elastic insa e ff bun pt altele nu si pt.prese sau trebuie incercat.daca se gaseste la ro.lipeste si pe umezeala!!il folosim ca adeziv si pentru etansare de cazi,chiuvete,wc
Florine, in opinia ta care ar fi cel mai indicat sotriment de silicon pt acest gen de presa?

fiug1970

Citat din: SPYKAL din Decembrie 08, 2013, 11:49:19 PM
Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 07:56:51 PM
un silicon ff bun e de marca Bostik:ramane elastic insa e ff bun pt altele nu si pt.prese sau trebuie incercat.daca se gaseste la ro.lipeste si pe umezeala!!il folosim ca adeziv si pentru etansare de cazi,chiuvete,wc
Florine, in opinia ta care ar fi cel mai indicat sotriment de silicon pt acest gen de presa?
tizule,siliconul acrilic cred ca e cel mai potrivit.trebuie lucrat mai reepede cu el ca fiind spacluit se evapora mai repede si se gumeaza datorita suprafetei marite de lucru.nu/i ca un cordon de silicon,dar din ce am vazut asta e cel mai potrivit.nu am foite sa incerc ca avem tot felul de silicoane cu care lucram si puteam proba fara sa ma coste nimic

jenica67

        Incearca cu Ceresit CS 26, ca asta este folosit si de vecini de ai nostrii.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

jenica67

#292
          Posibil ca asta este unul foarte bun, dar si mult mai scump. Turcul a folosit un silicon la tub, chiar prezinta si cele doua tuburi.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

petru.atudorei

am incercat si eu anul asta sa vad daca reusesc sa obtin un mulaj de silicon dupa foita de ceara, si a iesit, daca imi va permite timpul anul viitor voi incerca sa fac o presa de aluminiu dupa acel mulaj, procesul presupune mai multe etape..dar il voi incerca,

a mai incercat cineva?

marius_vfp

#294
petrule aluminiu e interesant dar ai cu ce sa il topesti? 660 grade nu sunt usor de obtinut. cum il torni , ce matrita folosesti din ce material este?  matrita e centrifugata sau statica?

pune si ceva poze cu mulajul pe care l-ai facut . am si eu o incercare facuta cu rasina epoxidrica , a iesit binisor dar  a facut ceva bule .


spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marian sima

Cu aluminiu pierzi timpul ,fara cuptor virful celulelor vor iesi bombate ,i-ti spune cineva care a probat. :)

Nu inteleg de ce va chinuiti atata ,400 lei e o suma modica pentru o presa. :)


marius_vfp

poi asta ma intrebam si eu , daca nu incalzeste mulajul in care toarna aluminiu la cea mai fina picatura de apa sau eventual vapori face goluri de aer , si cel mai bine ar fi si o centrifuga . eu am topit turnat aluminu si m-am lovit de ceva probleme , mai ales ca aluminiu in stare lichida e foarte periculos , si coroziv pe deasupra.

apropo marin din ce asi putea sa-mi fac un creuzet de vreo 3 litri ,da-mi un sfat.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

Citat din: marius_vfp din Decembrie 09, 2013, 08:57:42 PM

apropo marin din ce asi putea sa-mi fac un creuzet de vreo 3 litri ,da-mi un sfat.

spor

  Cauti o teava de fier  fi 150-200 lunga de 20cm , sudezi un fund , o tija  deasupra si  vei topi  aluminiul ,e bine sa ai si o suflanta cu aer ca altfel te chinui.

petru.atudorei

eu am intins silicon pe o foita de ceara, il intinzi putin cate putin pentru a nu acoperi o celula din prima, daca celula e acoperita treptat se elimina acea bula.
Cat despre mulaj a fost o incercare si a iesit ceva de genu https://www.cubby.com/pl/sili2.jpg/_4a4515c7795442fead9a5266b8ab4dc6

siliconul e primul pas, peste silicon torn ipsos, prima matrita de ipsos va iesi cu celulele bombate. si asa mai departe.

660 de grade se obtin foarte usor intr-o forja. nu e greu de topit trebui doar sa stii cum sa o faci.

e adevarat ca 400 de lei nu e mult.. sau poate mai bine cumperi fagurii gata facuti din magazin.. dar atunci unde e mandria:D

marius_vfp

mersi de sfat vasi , am folosit un stingator da saracu s-a cam ciuruit , vroiam unul ceramic da nu gasesc in comert decat din grafit si sunt cam scumpe, ma gandeam sa construiesc eu unul da nu prea stiu din ce .

am si forja ca fara forja nu se poate . tare imi mai plac dozele de bere cum sfaraie  =))

http://mariusvfp.sunphoto.ro/aluminiu

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva