presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

Citat din: cipik din Decembrie 07, 2013, 09:16:11 PM
Este un tip de silicon care nu se vopseste, dala ma batea gandul, ma gandesc ca daca nu adera vopseaua nici altele nu adera.
Oricum fiecare face ce vrea si cum considera cu vede si aude.

Marian, poti trimite PM.
se numeste silicon acrilic,il folosim la sanitare unde nu/i bun de nimic.dupa ceva timp se deslipeste si ramane ca o guma.pt.recunoastere are un miros intepator ca de otet.nu se poate acoperi cu vopsea.

dodo79

 Cipik incearca cu silicon de etansare negru.se foloseste la geamurile termopan.
sanatate

cipik

Citat din: edy_mh din Decembrie 07, 2013, 09:21:09 PM
Tu te gandesti sa nu adere ceara pe el?

Cam da, oricum daca nu iese il schimb.


Citat din: fiug1970 din Decembrie 07, 2013, 09:24:09 PM
Citat din: cipik din Decembrie 07, 2013, 09:16:11 PM
Este un tip de silicon care nu se vopseste, dala ma batea gandul, ma gandesc ca daca nu adera vopseaua nici altele nu adera.
Oricum fiecare face ce vrea si cum considera cu vede si aude.

Marian, poti trimite PM.
se numeste silicon acrilic,il folosim la sanitare unde nu/i bun de nimic.dupa ceva timp se deslipeste si ramane ca o guma.pt.recunoastere are un miros intepator ca de otet.nu se poate acoperi cu vopsea.



Adica este bun sau nu?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: cipik din Decembrie 07, 2013, 10:08:43 PM
Citat din: edy_mh din Decembrie 07, 2013, 09:21:09 PM
Tu te gandesti sa nu adere ceara pe el?

Cam da, oricum daca nu iese il schimb.


Citat din: fiug1970 din Decembrie 07, 2013, 09:24:09 PM
Citat din: cipik din Decembrie 07, 2013, 09:16:11 PM
Este un tip de silicon care nu se vopseste, dala ma batea gandul, ma gandesc ca daca nu adera vopseaua nici altele nu adera.
Oricum fiecare face ce vrea si cum considera cu vede si aude.

Marian, poti trimite PM.
se numeste silicon acrilic,il folosim la sanitare unde nu/i bun de nimic.dupa ceva timp se deslipeste si ramane ca o guma.pt.recunoastere are un miros intepator ca de otet.nu se poate acoperi cu vopsea.



Adica este bun sau nu?
se spune clar.......se deslipeste si ramane ca o guma.nu e bun
sanatate

crisian-nicolae

Incercati cu silicon special pentru lipit acvarii :yes:

bucovineanu

Mai trebuie rezolvata si problema bulelor de aer care vor ramane intre fagure si stratul de silicon.  :smile:

dodo79

siliconul de etansare care vb eu (cel negru).este ca o crema (margarina-exemplu).se lucreaza usor cu el doar ca e nevoie de manusi de unica folosinta(chirurgicale)ptr a nu te manji din greseala pe maini.se gaseste si in tub si sub forma de salam.
sanatate

fiug1970

Citat din: cipik din Decembrie 07, 2013, 10:08:43 PM
Citat din: edy_mh din Decembrie 07, 2013, 09:21:09 PM
Tu te gandesti sa nu adere ceara pe el?

Cam da, oricum daca nu iese il schimb.


Citat din: fiug1970 din Decembrie 07, 2013, 09:24:09 PM
Citat din: cipik din Decembrie 07, 2013, 09:16:11 PM
Este un tip de silicon care nu se vopseste, dala ma batea gandul, ma gandesc ca daca nu adera vopseaua nici altele nu adera.
Oricum fiecare face ce vrea si cum considera cu vede si aude.

Marian, poti trimite PM.
se numeste silicon acrilic,il folosim la sanitare unde nu/i bun de nimic.dupa ceva timp se deslipeste si ramane ca o guma.pt.recunoastere are un miros intepator ca de otet.nu se poate acoperi cu vopsea.



Adica este bun sau nu?
nu/i bun la sanitare,se gumeaza,se inegreste in timp,se mucegaieste,dar la presa e bun ca nu se lipeste ceara de el,merita incercat cel putin.folosim si silicon de marca sika stil salam,e mai lipicios si cred ca nu/i bun la presa.nu am foite pt. a incerca sa vad ce si cum.

dodo79



[/quote]


Adica este bun sau nu?
[/quote]nu/i bun la sanitare,se gumeaza,se inegreste in timp,se mucegaieste,dar la presa e bun ca nu se lipeste ceara de el,merita incercat cel putin.folosim si silicon de marca sika stil salam,e mai lipicios si cred ca nu/i bun la presa.nu am foite pt. a incerca sa vad ce si cum.
[/quote]
sika este mai lipicios ptr ca este un mastic(adeziv) siliconic.este si sika negru care se foloseste la etansare.de fapt culoarea nu conteaza ptr. ca este de mai multe culori.trebuie vazuta la cumparare continutul ei si ptr. ce este destinat acel silicon.daca se poate achizitiona din spania sau italia este mai indicat.am lucrat si cu cel din romania dar lasa de dorit fata de celelalte tari.a fost facut bineinteles ptr buzunarele nostre.din cate stiu laBrasov e depozitul central la Sikaflex.
sanatate

fiug1970

Citat din: dodo79 din Decembrie 07, 2013, 11:15:58 PM




Adica este bun sau nu?
[/quote]nu/i bun la sanitare,se gumeaza,se inegreste in timp,se mucegaieste,dar la presa e bun ca nu se lipeste ceara de el,merita incercat cel putin.folosim si silicon de marca sika stil salam,e mai lipicios si cred ca nu/i bun la presa.nu am foite pt. a incerca sa vad ce si cum.
[/quote]
sika este mai lipicios ptr ca este un mastic(adeziv) siliconic.este si sika negru care se foloseste la etansare.de fapt culoarea nu conteaza ptr. ca este de mai multe culori.trebuie vazuta la cumparare continutul ei si ptr. ce este destinat acel silicon.daca se poate achizitiona din spania sau italia este mai indicat.am lucrat si cu cel din romania dar lasa de dorit fata de celelalte tari.a fost facut bineinteles ptr buzunarele nostre.din cate stiu laBrasov e depozitul central la Sikaflex.
sanatate
[/quote]siliconul,in functie de domeniu de utilizare este de mai multe categorii:acrilic,mastic,refractar,poliuretanic,adeziv,pt.lemn,care si aceste categorii se impart in:culori,vopsibil,mediu umed,interior/exterior,rezistent la UV,pt.rosturi de dilatatie,etc.Dupa cum am observat in film mai mult ca sigur ca este acrilic.Am vazut de curand o noutate:silicon tip vopsea in cutii de un kg.am sa caut pe net si am sa postez,poate se gaseste in ro.are doua sau trei culori,dar nu cred ca asta importa prea mult.Cred ca e mai practic la ora de gletuire!!

dodo79

perfect adevarat fiug1970.despre siliconul acela tip vopsea nu am vazut.sa nu fie cumva silicon ptr placat ceramice in zone foarte umede.piscine ,bai si se foloseste mai ales pe vapoare.dar nu sunt ieftine deloc.
sanatate

fiug1970

<iframe src="//player.vimeo.com/video/65628811" width="500" height="282" frameborder="0" webkitallowfullscreen mozallowfullscreen allowfullscreen></iframe> <p><a href="http://vimeo.com/65628811">SILICONA LÍQUIDA HENKEL RUBSON SL3000</a> from <a href="http://vimeo.com/user9730692">cronadis</a> on <a href="https://vimeo.com">Vimeo</a>.</p>


dodo79

am vazut pe youtube despre acest silicon.este un fel de hidroizolatie gen ceresit cl 50.se aplica cu pensula in strat de 1-2 mm.cand se intareste ramane ca si o pelicula de cauciuc .
sanatate

fiug1970

cel putin se poate aplica usor in comparatie cu siliconul la tub si nu exista riscul de a ramane goluri de aer.ramane de probat...temperatura,fiabilitatea,etc.