presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Nu gasesc pagina de prezentare a prietenului nostru Marin de la Sirbi dar stiu despre ce presa este vorba.
Presa prezentata in acel filmulet este una prin care circula apa de la robinet prin blaturi ,ea se racordeaza la robinet si prin ea circula un flux continu de apa ,la mijlocul presei este o fanta cu un inchizator prin care surplusul de ceara se scurge.
Datorita fluxului de apa continua foita se face scoarta (adica devine foarte tare )dar timpul de cind se toarna ceara  pina cind se scoate foita este unul mare.
Eu am gindit pentru inceput o presa ieftina dar in viitor voi face si alte modele ieri am vazut niste tabla de aluminiu cu striati ,o tabla groasa si rigida dar usoara aceasta tabla poate inlocui unele componente mai grele din presa actuala dar acea tabla este mult mai scumpa .
Dar pentru cine vrea un volum mai mare de lucru se merita va fi o presa usoara dar ceva mai scumpa,sa termin lotul acesta si lotul urmator voi prezenta si acest tip.
Revenind la presa cu scurgere fara a ridica presa de pe masa va spun ca se poate face,e ceva mai mult de munca dar se rezolva.
Dar va spun presa prezentata in acel filmulet cu rusul sau bulgarul (eu sa zic ca e bulgar) e una foarte grea racordata la furtune si de acea a necesitat un orificiu de scurgere.
Puneti filmuletul aici si cind va fi gata prima presa am sa pun si eu filmuletul meu ,cronometram  si vedem care merge mai rapid. :)
Cine doreste un anumit model de presa poate sa-l prezinte aici eu am sa incerc sa i-l fac ii convine bine nu ii convine ramine la mine in patrimoniu. :zzz:




apivasmob

Mariane te-ai gandit la una cu celule de trantor.
Sanatate tuturor apicultorilor

stefan1

  Autralieni au (sau cel putin aveau) cea mai mare productie de miere pe cap de familie. Acolo se vorbeste frecvent de productii de 200 kg miere/familie, ba chiar si de recorduri de 300. Cam 60-70 % din miere este de eucalipt. Australienii aveau caturi cu celule exclusiv de trantori. Nu stiu pe moment explicatia. Din experienta mea, albinele depoziteaza mai greu mierea in celule de trantori, dar la culesuri bune nu tin cont. Oare sa aiba si sorturi de miere mai vascoasa, care sigur ar iesi mai usor din celule de trantori, sau au alte explicatii?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tassevasi

  Uite aici  Mariane , nu e asa cum ai zis .
Fagurii artificiali.

marian sima

#184
Citat din: istodorescu vasile din Martie 04, 2013, 10:00:39 PM
eu nu m-am referit la presa lui marin ci la pagina 54 din buletinul apicol al lui marin gasiti un videoclip cu un sirb sau rus ce o fi ce foloseste o presa din silicon
Vorbim de cu totul altceva ,pe Marin a-l nostru il stim dar unde este rusul?
El face referire in acest filmulet despre presa cu racire pe care a vazut-o intrun filmulet,la acea presa nu se foloseste cutitul deoarece spatiul de decantare a ceri este tot din silicon.presa de faguri

Uitasem pentru presa cu celule de trintore trebuie fagure ori fagure nu am decit in momentul cind albina incepe sa construiasca faguri.
Stiu ca in cuib albina evita sa umple celula de trintore cu miere ,sa ai faguri de trintori in cat nu am mai auzit si nu stiu daca cineva de la noi si-ar dori asa ceva.

tassevasi

 Parca mai  bine face Marin "al nostru". :) si  sigur e din aluminiu
  Aici se pierde mult timp, sta sa se raceasca tare.

jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

istodorescu vasile

da aceasta este presa la care faceam referire

istodorescu vasile

acest model de presa m-ar interesa  si mi se pare ca se lucreaza destul de repede cu ea si mult mai curat ma refer la faptul ca nu se umple de ceara peste tot, surplusul curge in tava si nu mai trebuie sa ridici presa pentru a goli surplusul de ceara la fiecare fagure

marian sima

Aceasta presa este de rama trei sferturi si nu de Dadant ma gindesc daca la latime mai mare merge acest procedeu,pare aceasi constructie ca si a rusului (cred ca e produsa de aceasi firma) totusi de ce difera constructia presei de la o marime a fagurelui la alta?
Eu am sa incerc sa o fac asa insa trebuie ca la citiva faguri sa o racesti cu apa.

istodorescu vasile

am observat ca este pe fagure de multietajat . in ce priveste racirea nu este o problema daca la 7-8 foi o racesti dar ca si model mi se pare practica pe mine mar interesa pe rama dadant

balasbebe


exarhu

Pe viitor ma intereseaza si pe mine o presa! Va contactez
Succes
Sanatate si numai bine! :hi: :hi:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

marian sima

Interesante prese dar necesita ba apa,tensiune electrica,aer comprimat.
presa cu tavita merge sa o ei dupa tine in pastoral ,o butelie si aragaz de voiaj sint deajuns.
Cu presele sint in grafic Duminica a-m sa torn foite cu ele bag si filmuletul si luni vor fi puse la posta,asta daca sintem sanatosi, sper sa fie gata si presa cu scurgerea ceri pe laterala.

istodorescu vasile

daca reusesti sa faci modelul cu tavaita in fata te rog sa imi pastrezi una nu discut pretul dar sa mearga pe faguri dadant 1/1