presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Presa de faguri cu ventilatoare. :)
Duminica realizez un filmulet si ce ea in lucru.

marian sima

Capacul are 4 compartimente cu 4 ventilatoare,acele gauri sant prize de aer in acest mod aerul circula si la distanta mai mare de ventilator.

marian sima

Sub presa sant 3 compartimente cu 3 ventilatoare mai puternice.
Si aici avem prize de aer.

marian sima

Am uitat sa spun,ventilatoarele merg la 12 v.

marian sima

Un ventilator manual care va ajuta la racirea fagurelui.

crisian-nicolae


marian sima

800 lei,acelasi pret cu presa cu racire pe apa.

crisian-nicolae


ra.doi


TDI


marian sima

ra.doi printre alte ocupatii eu realizez si prese.
Presele nu se vand in nr mare cum se vand ,stupi,centrifugile si alte unelte apicole.
Poti sa vinzi luna aceasta si luna viitoare sa ai pauza.
Asa ca nu se merita efortul depus pentru a da chitante.

Cine vrea cu chitanta gaseste prese la preturi muuuult mai mari.
Am reconditionat presa pe care apicultorul a dat 1200 de euro.

Daca aveam flux continu mergea sa tai si chitante .

Pentru cine vrea chitanta gaseste presele mele la un magazin apicol din Ruse (Bulgaria) binenteles ca la alt pret.

Presa se preda personal si cu proba de lucru.

marian sima

#356

marian sima

#357

feerary

#358
      Nu e mai simplu de scufundat presa intr-un vas cu apa? chestia cu ventilatoarele mi se pare munca de chinez batran. Este doar parerea mea.
      Referitor la acel fagure din rasina.... vad ca este destul de tare si dupa parerea mea, ii posibil sa fie deajuns imbinat in rama, intre speteaza de sus si cea de jos. Eventual, la spetezele laterale cate 2 nituri pe centru pt a tine contra fagurelui sa nu o ia in fata sau spate  cand se scutura rama.
      la presa cu racire prin apa, trece furtunul printr-un arc ( capatul furtunului, partea care intra in presa) astfel incat furtunul sa nu se gatuie   :hi:

marian sima

Este simplu de scufundat insa ca si la masini,unii vor berlina altii break,e bine sa aibe omul de unde sa aleaga.
Nu am timp de pus in practica ideile care ma pica,ma gandesc la o presa multistrat.
Adica ai turnat ceara ai adaugat matrita aceasta sa aibe doua fete (ca si fagurele de rasina )iar sa torni ceara sa adaugi alta foita de matrita si sa mergi asa pana pe la 30 de faguri.
Pe urma racesti acest bloc in apa si incepi sa desfaci foaie dupa foaie.

Am vazut un procedeu cu scufunfarea in ceara a unei foi  (ca foaia de radiografie) dupa scufundarea in ceara se baga in apa la racit.
Se obtin doua foite de ceara pe urma aceasta este bagata la presat la o presa cu role .

Cu un pistol de aer cald cred ca se pot obtine faguri si la presa de silicon,decat incalzesti putin ceara si presezi.
Cred ca astfel se scurteaza timpul de productie.

La fagurele de rasina mai am de lucrat.