Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

teo

si eu folosesc o bormasina cu acumulator si cu cui putin batut ( latit) la virf

Bătrânul

Am decis ca anul acesta sa ma axes peINMULTIREA FAMILIILORI DE ALBINE IN VEDEREA COMERCIALIZARII. Va propun la toti cei care aveti incredere in flerul " Batrinului sa faceti la fel.  :bzz: :bzz: :bzz: Voi vinde sub forma de roiuri fara rame la un pret scazut . Vind roiuri pe rame in stupul cumparatorului la un pret mai ridicat si voi vinde roiuri in stup nou la cererea cumparatorului normal la un pret mai ridicat. NU vind pe rame cu puiet de nici un fel.  CARE ESTE PRETUL CORECT pe variante dupa parerea voastra??? VORBIM PE RAME :hi:

tassevasi

#17
Citat din: Batrinul din Martie 03, 2011, 05:40:18 PM
Am decis ca anul acesta sa ma axes peINMULTIREA FAMILIILORI DE ALBINE IN VEDEREA COMERCIALIZARII. Va propun la toti cei care aveti incredere in flerul " Batrinului sa faceti la fel.  :bzz: :bzz: :bzz: Voi vinde sub forma de roiuri fara rame la un pret scazut . Vind roiuri pe rame in stupul cumparatorului la un pret mai ridicat si voi vinde roiuri in stup nou la cererea cumparatorului normal la un pret mai ridicat. NU vind pe rame cu puiet de nici un fel.  CARE ESTE PRETUL CORECT pe variante dupa parerea voastra??? VORBIM PE RAME :hi:

  Eu am incredere in flerul dvs ,.....dar explicati,mi daca,i bine ce fac .
Am un unchi ce are stupi de peste 45 ani ,in PH.  eu vreau 15 roi , mi,a zis sa,i duc cutiile din timp si mi,i face la salcim .
  Pretul e deja fixat la 100 lei roiul , acum sper sa fie pe 2 rame de puet si 2 miere .    ( Cred ca ma incadrez in a 2 categorie a dvs  )
Nu stiu cum trb sa procedez ,sa,i dau rame in loc (rame noi necrescute ) ori intra in pretul ce,l platesc ?
  Dupa altii ,fac cea mai mare greseala sa,i duc cutiile din timp ,ca el i,mi pune ce vrea din timp , samd . Vreau si alte amanunte , " subtilitati ".
  Astept un sfat de la un "BATRIN"
  Va multumesc . numai bine  :hi: :hi:

ilalexandru

#18
A vinde pe rame fara puiet....mi se pare putin cam.... oricum cine cumpara asa ceva, s-ar putea sa aiba putin de tras cu asemenea roi. Si daca nu e experimentat si nu mai are familii de albine...sigur o sa aiba de pierdut.
Acum sa explic de ce:
   Din roii prinsi cati intra in toamna si cati ajung in anul viitor pe productie? Multi sunt unificati datorita gradului slab de dezvoltare. Eu, daca prind un roi pe 6 -7 rame de albina, dupa ce se imperecheaza matca, il ajut cu cel putin doua rame de puiet capacit, gata de iesit. Si anume de ce: pana incepe matca sa oua trec cam 7-10 zile. Pana iese puietul din oua trec 21 zile. Deci in total 30 de zile. In perioada asta, roiului nu-i iese nici un pic de albina tanara, insa cea batrana moare intr-un grad ridicat. Ajutandu-l cu doua rame de puiet, puterea lui se mentine, pana iese puietul ouat de noua matca. Asa am sanse foarte mari ca in anul urmator, roiul respectiv sa-mi dea o productie ridicata de miere la salcam.
Acum ca daca dumneavoastra dati un roi echivalent a 5 rame de albina....nu stiu ce sansa are sa iasa in primavara urmatoare. Si eu pot scutura 5-6 rame de albina intr-o cutie si sa zic ca am facut un roi...insa acel roi e.... stiti dumneavoastra cum! Fara suparare, dar mi-am spus parerea. Un roi fara rame cu puiet e ....

Bătrânul

Tassevasi Nu sta pe ginduri dai cutiile dai rame cu faguri artificiali , dai  ce-ti cere . Pretul este bun. Succes :bzz:

Bătrânul

ilalexandru vad ca postarea ta a necesitat interventia moderatorului !  Tu AI VOIE sa-ti infectezi roiurile cu varoa livrat in puiet capacit. =)) Sfatul Batrinului : cine vrea sa ajute roiurile SA AJUTE CU SIROP nimic altceva ....

Bambucha

Citat din: ilalexandru din Martie 03, 2011, 11:01:42 PM
A vinde pe rame fara puiet....mi se pare putin cam.... oricum cine cumpara asa ceva, s-ar putea sa aiba putin de tras cu asemenea roi. Si daca nu e experimentat si nu mai are familii de albine...sigur o sa aiba de pierdut.
Acum sa explic de ce:
nu stiu ce sansa are sa iasa in primavara urmatoare. Si eu pot scutura 5-6 rame de albina intr-o cutie si sa zic ca am facut un roi...insa acel roi e.... stiti dumneavoastra cum! Fara suparare, dar mi-am spus parerea. Un roi fara rame cu puiet e ....

...e un roi la pachet, eu as cumpara asa ceva dar n-am de la cine. Nu ma intereseaza rame, cutie, matca. Pur si simplu 1-1,5 Kg de albine tinere, obtinute prin scuturarea ramelor de cuib din familii sanatoase. Se da matca imperecheata la colivie, se baga 24 de ore la rece, dupa care se dau rame si sirop la 2,3 zile.
@ Batranu, daca matale vrei sa vinzi asa ceva in luna mai sunt deschis, dar dupa ce in sfarsit imi livreaza nenea Lorant lazile comandate de anul trecut... :sad: :offtopic:

Bătrânul


ilalexandru

NU vreau sa intru in polemica cu nimeni, insa varooa se transmite si pe albina, nu numai livrat in ramele cu puiet. Apoi daca familia e sanatoasa domnule Bambucha si ramele de puiet nu au nici o problema. Una e sa ai un roi pe rame rame albina si sa-i dai matca, si alta e sa ai un roi pe 6 rame, dintre care 4 cu puiet, si sa-i dai matca. DAca familia e bolvana, doamne fereste, sa zicem de loca, roi la pachet din ea se poate forma. Roi pe rame nu!
Nu-l cunosc pe "Batranul", nu stiu cum lucreaza si in ce mod...asa ca nu fac referire la dansul. INsa sunt apicultori, si inca multi, care nu stiu ce rame cu albina ar scutura in momentul in care ar forma roiul la pachet. Una e sa scuturi albina tanara de pe puiet intr-un grad mai mare si alta e sa scuturi ramele cu albina culegatoare.
Stiu ce inseamna roi prin in copac si stiu ce inseamna si roi format de mine. Domnule Bambucha a-ti prins roii de prin copaci? Puteti sa ne prezentati si noua modul de lucru cu ei pana in toamna?

tassevasi

Citat din: Batrinul din Martie 04, 2011, 06:21:26 AM
Tassevasi Nu sta pe ginduri dai cutiile dai rame cu faguri artificiali , dai  ce-ti cere . Pretul este bun. Succes :bzz:

Multumesc , atit BATRINULUI cit si lui ilalexandru  , eu am inteles ce trb sa fac .
  Va doresc sanatate si numai bine  :hi:

Bambucha

Citat din: ilalexandru din Martie 04, 2011, 06:56:40 PM
NU vreau sa intru in polemica cu nimeni, insa varooa se transmite si pe albina, nu numai livrat in ramele cu puiet. Apoi daca familia e sanatoasa domnule Bambucha si ramele de puiet nu au nici o problema. Una e sa ai un roi pe rame rame albina si sa-i dai matca, si alta e sa ai un roi pe 6 rame, dintre care 4 cu puiet, si sa-i dai matca. DAca familia e bolvana, doamne fereste, sa zicem de loca, roi la pachet din ea se poate forma. Roi pe rame nu!
Nu-l cunosc pe "Batranul", nu stiu cum lucreaza si in ce mod...asa ca nu fac referire la dansul. INsa sunt apicultori, si inca multi, care nu stiu ce rame cu albina ar scutura in momentul in care ar forma roiul la pachet. Una e sa scuturi albina tanara de pe puiet intr-un grad mai mare si alta e sa scuturi ramele cu albina culegatoare.
Stiu ce inseamna roi prin in copac si stiu ce inseamna si roi format de mine. Domnule Bambucha a-ti prins roii de prin copaci? Puteti sa ne prezentati si noua modul de lucru cu ei pana in toamna?

Dar roiul la pachet nu se poate trata AV? Chiar e indicat sa faceti acest tratament in lipsa puietului.
Consider ca astfel de roi sunt cei mai VIRILI (mustesc de sanatate, sunt tineri, primesc matca noua, au un elan fantastic) si anul urmator vor fi printre primii la productia de miere. Puteti testa  :cool:

Cu roii din copaci nu prea m-am indeletnicit fiindca nu-mi place sportul, am prins si eu cativa in viata mea dar m-am plictisit repede.
@Batranu multumesc foarte frumos, imi voi transforma dezamagirea in fericire  =D> Nu vindeti brandul "Batranu"?  :wink:

ilalexandru

Si ce dezvoltare au avut? Ce a insemnat un roi prins in copac, pe langa unul format de dumneavoastra? Ma refer aici la munca depusa pana la intrarea in toamna.
Si legat de roii la pachet...de unde stiu eu ca albina care formeaza roiul nu provine partial dintr-o familie cu PV sau LA? Si de unde stiu eu ca nu contine mai multa albina batrana decat tanara?

Bambucha

1. Nu prea am avut stupi care sa-mi roiasca, am prins mai mult roiurile altora.
2. Nu am timp sa urmaresc cand/unde pleaca roiurile. Prefer sa fac roiul cand vreau eu, nu astept sa plece el.
3. Ca sa recunosc o familie ce are PV nici nu trebuie sa deschid stupul. La LA e un pic mai mai mult de cascat ochii.
4. Unde sta albina tanara intre orele 10-18 ? dar culegatoarea? Nu cred ca nu recunoasteti o albina tanara de una batrana.  :hi:

ilalexandru

AI prins roiurile altora...nu.i problema. Eu te intrebam ce ai facut cu el apoi. L-ai bagat intr-o cutie si......in mare toate operatiunile facute pana in toamna. Pt ca la un alt subiect am vazut ca ajutati roiurile facute cu rame puiet....alea nu au varooa?
DAca te duci si observi tu toata operatiunea de formare a roiului la pachet e una...daca il iei gata facut e alta. Eu ma refeream la cazul in care duci cutiile in care vor fi formati roi si te duci si le iei cand sunt gata. Vrei 10 roi....stai sa verifice apicultorul 40-50 de familii?

Bambucha

#29
Domn Alexandru,
Merg pe premiza ca roii de luna mai sunt cei mai vigurosi, facuti cu 1-1,5 kg de albina tanara nu am ce sa ajut acolo cu rame de puiet. Stiati ca 1,5 kg de albina reprezinta 5 intervale de Dadant?
Evident ca un roi facut in iunie-iulie are nevoie de rame de puiet, insa puietul ce provine din propria stupina are minimal Varoa.
Roiul la pachet se formeaza sub observatia mea stricta, la 10 roi consider ca nu e nevoie de deschiderea mai mult de 20 familii.

Roiul natural prins l-am bagat in cutie, i-am dat o rama de puiet capacit, rame la crescut, rame goale si ...sirop, daca nu ajungea pe 8-10 rame pana in august il unificam. Fara mila! Repet insa, am prins putine roiuri, nu asta a fost telul meu.