Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  In aceasta  perioada  cu asa zapezi  mari e bine sa se dea jos  aceasta  de pe  masinile  de transport stupi ( caroserii , prelata ).
  Greutatea va fi din ce in ce mai mare ,mai ales ca se anunta alte ninsori  zilele  acestea .
    Numai  bine .

dan sebastian

Buna seara! M-a sunat azi cineva din Sighetu Marmatiei si doreste un descapacitor (cel cu cutit in V), ca la ucraineeni. Pe postarea mea dvs ati zis ca ati realizat asa ceva. Dati-mi nr dvs. sau contactati-l direct la 0751342638.  Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

morozan simion


bogdan moldovean

azi am prins temeperatura peste 12 grade I am verificat foarte rapid si cu ocazia asta am spus sa fac operatia de rotire a ramelor adica ...rama marginasa plina ochi cu miere am adus o mai aproape de puiet si ramele goale cu hrana putina le am dat   margine .Tot in aceasta operatie am rotit rama cu mai multa miere in dreptul puietului Cu alte cuvinte nu am lasat albina sa se duca dupa miere ea fiind pe puiet ci am adus mierea in dreptul puietului ca sa l e fie mai aprope Puiet este cam pe doua rame cat o plama a mai fost o generatie inainte eclozzionata Ce parere aveti de aceasta operatie facuta foarte rapid?

cipik

Operatia este cat se poate de corecta dar acelel rame vor fii golite in curand, o parte vor manca ele o parte o vor cara sa faca loc la matca sa oua.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

delorin I

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 27, 2014, 06:21:54 PM
asa ceva?

Dispozitiv pentru descapacit rame - partea a II-a


Intrebare! LAaacest tip de descapacitor banuiesc ca deja folosit macar la o extractie, exista un risc de rupere a fagurilor? Nu de alta dar l-am trims in executie si tamplarul care este si apicultor ma intreaba daca nu se rup fagurii si daca incalziti cu ceva acel cutit! Din ce ati facut lama?

Kiwi Bee

Cutzitul trebuie incalzit, cu aburi. Sa mai vorbit despre metoda.
Cel mai simplu este un vas sub presiune(kukta) pus pe un reshou sau un mic arzator cu gaz si pe capac se face un orificiu pe unde ies aburii si printrun furtun merg aburii la cutzit. Pe partea unde nu trece fagurele se aplica pe cutzit o tzeava de cupru prin cositorire si se ataseaza furtunul de aburi. Se pune un alt furtun la capatul celalalt al tzevii de cupru si aburii vor scapa pe acolo. O oala de 3-5L iti ajunge citeva ore bune si iti mentzine cutzitul fierbinte.

delorin I

Multumesc! E prima data cand ma preocupa problema...chiar daca am mai citit nu am retinut...dar o sa mai caut! Din ce se fac acele cutite? Pharaonul le-a facut dintr-o platbanda? Tamplarul imi spune de 2 cutite de bucatarie mari de inox pe care sa le sudeze cu argon sau cu ceva de genul asta...Oricum solutia cu oala minune este exceptionala! Unde sa mai caut eventual aceasta discutie ? Am dat cautare descapacitor si nu am gasit nici macar aceasta discutie de aici!

Kiwi Bee

Nici eu nu mai tin minte topicul dar cineva a pus anul trecut si un video rusesc de pe youtube si era detaliat.

bogdan moldovean

in zona moldovei este cam frig ploua si temperature nu a deposit 7 grade Ce spuneti in aceasta perioda se poate da miere fluida poliflora in PUNGI?ce spuneti ?nu am mai incercat metoda asta mi e tema ca nu cumva sa curga si sa se nacleiasca albina Va rog cei care practicati aceasta metoda in pungi sa m asfatuiti cum sa fac multumesc

dan sebastian

de 2 saptamani ploua non stop in gorj. temperatura 0 - 8 grade. nu e buna vremea asta acum. la jumatea lui februarie aduceau polen. acum sufletu ... stau in ghem.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.