Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: janese din Mai 26, 2011, 10:00:36 AM
se zice din batrani ca roiului natural sa nu-i dai puiet ca-si pierde toata energia!.....sa nu plece...pune-l pe doua rame crescute si restul foi.....si hranitorul plin........mai asigura-te si ca e matca in cutie si lasa-l in pace!
oricum....fara puiet alb!!!(necapacit!!!)
Puietul se pune pentru a fi sigur ca roiul ramane in lada.Sunt cazuri cand pleaca din lada dupa instalare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Bătrânul

ASA este cum spune Filip. Mai nou inchid si urdinisul pentru 24 ore, las numai aerisire. Am dat un  sfat nu un ordin :hi:

orbanstefan64

da. inchis si un tratament seara pt varoa minim 24 de ore in beci
eu asa fac voi faceti cum doriti :hi: :hi: :hi: :hi:

Bătrânul

Inca un sfat : Intepaturile  de albine se pot trata cu un pahar mare de tarie  !!!!! NU ESTE BANC ! In cazurile foarte grave se administreaza " adrenalina" dar numai dupa reteta medicului.

F.Liviu

Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

soadi

 Sfatul cu taria  :wink:....e ca pune sangele in miscare si veninul nu mai sta localizat in jurul intepaturii  :rotfl: :nod:

F.Liviu

Am inteles, deci trebuie administrat intern si nu extern. Am sa testez in seara asta  =)) =)) =)) =)) =))
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Bătrânul

#67
Testarea se face IMEDIAT nu seara si exter si intern . O furtuna puternica a rasturnat un stup pe trei corpuri. Ma durea sufletul sa-i las asa ,deci mi-am pus pelerina si la stup. Cind m-am aplecat asupra stupului si am saltat M-AM TREZIT CU UN PUHOI DE ALBINE SUB GLUCA . Nevasta hai acasa sa fim macar linga spital. Am luat cartile sa caut solutie .... si am gasit in cartea lui Baro AMBROZY BELA sfatul potrivit .         "Se adminitreaza un vin tare" (normal un domn adevarat nu bea tarie ) Dar eu  ... "dute nevasta si adu o jumate de litru de Gin ,vodca ,sa spirt " veni nevasta si uite asa pot comfirma reteta... =D> Mi-am amintit  intrucit azi la ora 5 AM dupa ce am dus roiurile la locul lori pe o vreme unda  cu ceata tocmai ridicindu-se  m-am apucat sa complectezi cu faguri roiurile mai vechi (fara fum) Mi sa aplicat  :redcard:si uite asa cupa ce m-am trezit din tratament va -m impartasit reteta =)) =)) =))

F.Liviu

Super tare, va trebui sa am in dotare si o sticla cu tarie langa stupina. Eu nu beau de fel, dar ce nu fac pentru sanatate  :nudie: :nudie: :nudie: :nudie:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Eu cred altceva:
Batranul a baut 1-2-3-4 paharele de tarie si ca sa nu il certe doamna a dat fuga la stup si a aranjat cu albinele ca sa il intepe, apoi a avut urmatoarea scuza in fata sotiei: "eu nu as fi baut nimic nevasta, insa m-au intepat albinele, iar nenea BARO AMBROZY BELA mi-a indicat acest tratament."
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

teo

am dus stupi la padure ,iam asezat pe vatra  iar spre surprinderea mea in urmatoarea zi am vazut ca la o distanta de 100 m are pasune ingradita un proprietar unde paste un cal  nu e in directia de zbor a albinelor  ,dor cred ca mai circula si pe une e calu intrebarea me este ore o sa atace calul si daca da atunci ce sa fac

Bătrânul

as fi raspuns la intrebare daca ..... stii tu  :hi:

orbanstefan64

teo fa ce vrei dar dupa ce inteapa calul sa nu cumva sa te sui calare =)) =)) =))

marius_vfp

salut , pt. teo , calul macar sa fie dezlegat sa poata fugi , si nu va avea nimik .
spor la treaba la toti .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva