Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

modificarea

bee_lover

E o idee foarte buna, eu am aplicat-o inca de anul trecut cand am primit stupii.  :hi:

piti

Idea este foarte buna si sunt nevoit sa o aplic si eu la stupii cumparati anul trecut, deoarece partea din fata, probabil ca scandura nu a fost chiar atat de uscata si se stie ca oricum lemnul mai lucreaza iar acum am inca un " urdinis" intre corp si cat. In rest stupii batranului sau comportat destul de bine pana acum si ma gandesc sa mai cumpar inca cativa anul acesta. Numai bine si sanatate.

Bătrânul

O adapatoare simpla scapa albinele de riscuri si pe noi de gura vecinilori

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Batrinul din Aprilie 29, 2011, 05:39:10 PM
O adapatoare simpla scapa albinele de riscuri si pe noi de gura vecinilori

asa ceva am facut si eu
dar culmea e ca albinele se ingramadesc la baltoaca formata la capatul scurgeii si foarte putine sunt pe traseul de scurgere
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

gheco

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Aprilie 29, 2011, 11:39:44 PM
asa ceva am facut si eu
dar culmea e ca albinele se ingramadesc la baltoaca formata la capatul scurgeii si foarte putine sunt pe traseul de scurgere
Da o inclinatie mai mica pentru a nu mai exista baltoaca si albinele sa nu perceapa apa curgatoare.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Bătrânul

Citat din: gheco din Aprilie 30, 2011, 05:08:21 AM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Aprilie 29, 2011, 11:39:44 PM
asa ceva am facut si eu
dar culmea e ca albinele se ingramadesc la baltoaca formata la capatul scurgeii si foarte putine sunt pe traseul de scurgere
Da o inclinatie mai mica pentru a nu mai exista baltoaca si albinele sa nu perceapa apa curgatoare.
Asa este ! puteti pune si niste sare in apa

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ghimpati

incearca si varianta asta
in tava se pune pietris
folosesti 2 rezervoare unu cu sare unu fara alege singura in functie de nevoie

mape 48-petru manea

adapator

Bătrânul

Azi am luat la rind stupii. 1) familiile sub zece rame am coplectat cu faguri , folie complect deasupra si inchis. 2) familiile pe zece rame  scos din cuib 5 rame complectat cu alternanta cu faguri vechi in cuib , cele scoase am bagat in catul1/1 tot in alternanta cu faguri artificiali, folie si inchis . 3) familiile pe douzeci rame am scos din cat cite doua rame vechi si am inlocuit cu doua foite lateral dupa ramele trei. La pastoral nu este nevoie de asa ceva in schimb la un cules stationer va recomand sa incercati ! Succes :hi: :bzz:

Bătrânul

La introdicerea roiurilori in stupi folositi puneti si un fagure cladit pe cit posibil cu puiet necapacit.  :bzz:

bucovineanu

Daca vom pune rama cu puiet necapacit si avem roi secundar avem toate sansele ca albinele sa omoare regina nefecundata si sa traga botci din larve.

janese

se zice din batrani ca roiului natural sa nu-i dai puiet ca-si pierde toata energia!.....sa nu plece...pune-l pe doua rame crescute si restul foi.....si hranitorul plin........mai asigura-te si ca e matca in cutie si lasa-l in pace!
oricum....fara puiet alb!!!(necapacit!!!)

mape 48-petru manea

am avut acum vreo saptamana un roi secundar si l-am pui in lada dadant 1/1 pe 6 rame cu fag.artificial si in 2 zile a construit pe toate si a depus pe rame nectar si polen (era in perioada culesului la salcam,care acum a ramas o amintire frumoasa )