Fluturele Cap-de-Mort

Creat de pharaonu75, Februarie 17, 2011, 07:01:05 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Trompa este scurta, pentru ca nu se hraneste cu nectarul florilor, ci cu sucuri de plante si miere, fiind considerat ca un dusman al stupurilor de albine. Omida sa traieste in pamant si ataca tuberculele de cartofi.



Fluturele cap-de-mort Acherontia atropos (Linnaeus, 1758)

Ordinul: Lepidoptera
Familia: Sphingidae
Genul: Acherontia

Este cel mai mare reprezentant apartinand familiei Sphingidae din fauna Europei.
Anvergura aripilor - 110-150 mm.
Trompa este mai scurta decat toracele, groasa.
Aripile anterioare sunt brune-inchis cu doua benzi transversale dintate, late, brune-ruginii si cu cate o pata alba mica la partea mediana.
Aripile posterioare galbene-brune, cu doua benzi transversale negre.
Toracele este brun-inchis, paros, iar pe partea sa dorsala are un desen galben-brun in forma de craniu.
Abdomenul este masiv, cu benzi transversale late galbene si inguste negre.
Pe partea dorsala a abdomenului are o banda longitudinala lata de culoare albastra.

HABITAT: Se intalneste in diferiti biotopi: agrocenoze (in special culturile de cartof), lizierele padurilor, fasiile forestiere de protectie.
BIOLOGIE SI ECOLOGIE: Specia prezinta doua sau trei generatii pe an.
Larvele (omizile) se intalnesc in decursul perioadei iulie-septembrie pe diferite specii de plante cu care se hranesc.
Aceste plante sunt catina, laur obisnuit, lasnicior, vinete, canepa, dar cel mai frecvent poate fi gasita in pamant, unde se hraneste cu tuberculii de cartof.
Ierneaza in stadiul de pupa.
Adultii zboara in timpul noptii si sunt atrasi de lumina.
Intrucat are trompa scurta, nu se poate hrani cu nectarul florilor, ci cu sucuri de plante, iar uneori intra in stupi  de unde se hranesc cu miere, fapt pentru care este considerat un dusman al stupilor de albine.
Migreaza in fiecare an din Europa de Sud spre Nord.
AREAL: Europa de Sud si Centrala, Orientul Apropiat, Caucaz, Turcmenia, Siria, Turcia, Iran, Africa, insula Madagascar.


Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Arealul:
- culoarea rosie indica zonele unde fluturele traieste permanent;
- culoarea galbena indica zonele unde fluturele migreaza sau hiberneaza.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Larva
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Pupa
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Adultul
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Odata intrat in stup, in cautarea mierii, fluturele este inconjurat de albine, care formeaza un fel de ghem, iar prin batai din aripi si miscari ale abdomenului cresc temperatura din interiorul ghemului, sufocandu-l!
Dupa ce albinele isi termina treaba, fluturele arata de parca ar fi fost scos din cuptor! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Fluture scos din stup!
Scuzati calitatea pozelor, au fost facute cu telefonul, la extractia de la floarea-soarelui!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Ady Adrian

am gasit unul si nu stiam ce este, exista posibilitatea ca fluturele sa omoare matca ?... stupul in care l-am gasit era puternic si acum sunt putine albine

adriann

daca o sta matca ca proasta sa o suga cu trompa...poate... in rest in nici un caz...nu are ac.. nu are mandibule puternice....

Ady Adrian

dar boli poate sa bage in stup? ca acum este la jumate din puterea pe care o avea dupa salcam...

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bmdna

Dragi colegi,

Eu am constatat ca rareori albinele identifica si omara fluturele cap de mort. Cel putin in zona mea acest fluture ataca toamna, in serile un pic mai reci, cand albinele nu pazesc urdinisul. Acesta intra in stup, se hraneste cu miere, dupa care pleaca linistit... asta daca nu cumva sint deja gratii la urdinis. In poza va prezint un exemplar care flamand fiind a reusit sa intre in stup, dar dupa ce si-a umplut burta, nu a mai putu iesi. Pana la urma l-am gasit dimineata mort la urdinish. Nu era molestat de albine, avea totul intact. Ori s-a strangulat, ori albinele numai l-au intepat. Dupa ce l-am luat de acolo si l-am spart, avea inauntru circa o lingura buna de miere. Atasez o poza cu fluturele dupa ce l-am tras putin din stup.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

virgiliu

Combatere bio. Bag şi eu mâţa în stup.

dan sebastian

Si eu am gasit langa stupi asa ceva. Erau executati deja. Am vazut si sobolan mumefiat primavara, dar mata moarta nu. Nu-i dau prea multe sanse de supravietuire. Sa pui poze cu mata daca pui ideea in practica.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

virgiliu

Vezi sfârşitul filmului . Mâţa papă fluturele, dacă nu-i ghiftuită cu crăncănele.