startovit

Creat de sas angelica, Februarie 16, 2011, 10:05:01 PM

« precedentul - următorul »

sas angelica

stie cineva de unde as putea cumpara startovit? la alba iulia nu am gasit.  :hi:
Carpe diem!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sas angelica

multumesc. o sa merg la targ la cluj. daca nu gasesc voi comanda pe site-ul apinatura. :hi:
Carpe diem!

dinupaltinis

Stimati colegi apicultori daca cineva dintre dumneavoastra a folosit produsul STARTOVIT l-as ruga sa-mi spuna si mie daca are efect in ponta matcii,merita administrat sau nu. :hi:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

costea srl

nu se da la stupii puternici numai daca vrei sa-ti dublezi familiile de albine. eu am dat anul asta la toti stupii si chiar inainte de salcim mi-au intrat 90% in friguri.

pngflorin

Am luat si eu o cutie cu patru pliculete, sa vad despre ce e vb.
E cumva echivalentul Protofilului ?

sopy

Stie cineva un pret ? Din postarile de mai sus reiese ...ca-i chiar asa (are efect)!

Bistriteanul

Pe site-ul apinatura are pretul afisat:13 lei /cutie (cu 5 plicuri a cate 5 gr.)
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

sopy

Multumesc frumos pt .raspunsuri !!! :thanks:

Calin Catalin

Citat din: costea srl din Octombrie 10, 2011, 09:20:45 PM
nu se da la stupii puternici numai daca vrei sa-ti dublezi familiile de albine. eu am dat anul asta la toti stupii si chiar inainte de salcim mi-au intrat 90% in friguri.

Cei mai slabuti cum au mers dupa startovit? Au recuperat mai repede terenul?
Matcile nu s-au epuizat pana la finalul sezonului?
Intreb ca m-ar interesa si pe mine in primavara.
Multumec!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

almasel2011

Citat din: clncatalin din Octombrie 21, 2011, 10:29:01 PM
Citat din: costea srl din Octombrie 10, 2011, 09:20:45 PM
nu se da la stupii puternici numai daca vrei sa-ti dublezi familiile de albine. eu am dat anul asta la toti stupii si chiar inainte de salcim mi-au intrat 90% in friguri.

Cei mai slabuti cum au mers dupa startovit? Au recuperat mai repede terenul?
Matcile nu s-au epuizat pana la finalul sezonului?
Intreb ca m-ar interesa si pe mine in primavara.
Multumec!

Eu am observat ca a crescut nivelul pontei, astfel incat roii s-au dezvoltat bine.
Iar despre matci, ce sa zic, am avut puiet proaspat pana prin 25 septembrie.
Anul asta am folosit prima oara startovit si am fost multumit. 
Nihil sine Deo.

stefan1

  Bun venit, almasel2011, si in randul celor care participa la discutiile de pe forum!
  Completeaza la date personale macar zona unde ai stupina. Spui ca au pontat matcile pana prin 25.09. E una ca acest lucru sa se intample de ex in Covasna si alta in Tulcea.

Asta imi aminteste de o epigrama a lui Pastorel. El avea o mare faima de bautor de vinuri. Dar cu timpul a avut probleme cu ficatul si a fost trimis la o cura de ape minerale in Austria. De acolo a trimis o epigrama unui prieten din tara:
  " Numai apa beau, ma crede,
    Desi stiu ca-i o prostie:
    Cini ma stie nu ma vede,
    Cini ma vede nu ma stie!"
           :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tudor040790

Vreau sa folosesc si eu STARTOVIT anul acesta si ma intereseaza care este doza recomandat pentrut o familie, se da de fiecare data cand le stimulez cu sirop de. Va multumesc!

octav

Eu am folosit anul trecut la familii dupa 15 august. S-a simtit o mentinere a pontei la un nivel parca de mai - iunie. Am avut puiet pana la sfarsit de octombrie. Am stupii langa Focsani (Golesti). O sa pun si in primavara o data sa le dau un imbold, dar nu stiu daca in turta din februarie cu protofil, pe care o pun de siguranta, sau in sirop in martie. Ce parere aveti?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Obombo

M-a incantat ce am cittit in prospectul acestui produs, lucru de asteptat dealtfel, pentru ca nimeni nu o sa scrie in prospectul propriului produs ca nu foloseste la nimic, asa ca m-am apucat sa studiez problema inainte de a trece la o eventuala folosirea. Concluzia la care am ajuns si care este strict personala, e ca nu foloseste la nimic. Rezultatele obtinute se datoreaza hraniri stimulente cu sirop 1:1 in cantitate de 1,5 pana la 2,5 litri pe o perioada intre 9 si 25 de zile. Nu cred ca exista vreo diferenta intre siropul cu startovit si cel fara. Concentratia ingredientelor in sirop ar fi: 0,0045% sare, 0,00036 cobalt, 0,0001 fosfat disodic, adica mai pe romaneste, o lingurita rasa de sare la 100 de litri de sirop, aceiasi cantitate de cobalt (nu se stie ce sare de cobalt folosesc) la 1000 de litri de sirop si tot o lingurita de fosfat disodic la 5000 de litri de sirop. Mai ceva decat medicamentele homeopatice. Sunt sigur ca adaugand suc de ceapa in sirop se obtine un aport mai mare de saruri minerale. Nu am gasit nici un studiu care sa arate ca startovitul functioneaza, nici macar empiric, de tipul: am dat la doua famili startovit si la doua numai sirop si am vazut diferenta. Daca cineva a facut o incercare de genul asta, al rog sa o posteze.
Toate cele bune.