Klartan pareri pro si contra

Creat de costinelblagniceanu, Februarie 16, 2011, 09:03:30 AM

« precedentul - următorul »

costinelblagniceanu

Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

sas angelica

am folosit klartan trei ani la rand
pro:
-  cad mai multi varoa decat cu varachet. este subiectiva comparatia pentru ca ar trebui tinut cont de puterea familiei, de perioada cand se fac tratamentele, de gradul de infestare, etc. concluzie: din acest punct de vedere am fost multumita de tratamentele cu Klartan
- se aplica mai usor decat varachetul: pui solutia intr-o sticla cu pulverizator si aplici intre si deasupra ramelor
contra:
- daca nu respecti dozajul, mor familii intregi (eu nu am patit, dar un vecin si-a omorat 30 de familii - adica intreg efectivul -  acum 3 ani)
- se resoarbe in ceara (iese la analize)
- dupa ce tratezi 3 ani la rand matca refuza sa mai depuna oua in fagurii care au fost tratati cu Klartan (asta este observatie proprie. se plimba ca capiata pe rame dar nu oua. cum i-am pus un fagure nou s-a grabit sa-l umple. am tras concluzia ca nu i-a placut fagurele cu Klartan).

Carpe diem!

orbanstefan64

1tratament de varachet ,1 klartan si din nou varachet sau 1tratament de klartan ,1 trat. de varachet si din nou klartan eu asa procedez  :nod: :nod:

sas angelica

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 16, 2011, 09:08:05 PM
1tratament de varachet ,1 klartan si din nou varachet sau 1tratament de klartan ,1 trat. de varachet si din nou klartan eu asa procedez  :nod: :nod:

nu-i obligatoriu sa-mi raspundeti, dar a-ti incercat sa faceti o analiza la ceara? va intreb pentru ca eu am facut. am un amic medic veterinar si a dus o monstra la un laborator. klartanul se resoarbe in ceara.
:hi:
Carpe diem!

milu56

Se pare ca usor scap de a mai trata acest parazit,am intrat deja in posesia a 2 stupi cu albina care se curata singura de paraziti.

tassevasi

 Acest lucru ar fi extraordinar ,cred ca v,ati umple de cereri si........ bani .
  Bravo sa,i stapiniti si inmultiti sanatos  =D> =D>
   Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

milu56

Omul de unde am cumparat stupii vinde matci la pretul de 15 euro/buc.nu dau sfaturi pana nu experimentez eu.

pharaonu75

La 15 euro bucata nu este scump deloc... este chiar ieftin... numai de-ar fi adevarata rezistenta genetica la varroa!
Ganditi-va doar la cat costa tratamentele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sas angelica

Citat din: milu56 din Februarie 17, 2011, 07:14:32 PM
Omul de unde am cumparat stupii vinde matci la pretul de 15 euro/buc.nu dau sfaturi pana nu experimentez eu.

spuneti-ne si noua cum contactam omul. poate suntem dispusi sa riscam cativa euro pentru a experimenta :hi:
Carpe diem!

costinelblagniceanu

D-na Sas eu sunt incepator si daca vreti sa fiti va rog un pic mai explicita (mai ingaduitoare)si sa-mi explicatisi mie cum se procedeaza , cite tratamente se fac pe an,perioada si poate o sa indraznesc sa mai apelez la sfaturile dv. ^:)^ ^:)^ ^:)^
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

milu56

Citat din: sas angelica din Februarie 17, 2011, 07:43:42 PM
Citat din: milu56 din Februarie 17, 2011, 07:14:32 PM
Omul de unde am cumparat stupii vinde matci la pretul de 15 euro/buc.nu dau sfaturi pana nu experimentez eu.

spuneti-ne si noua cum contactam omul. poate suntem dispusi sa riscam cativa euro pentru a experimenta :hi:

O sa ii cer nujmarul de telefon,dar nu vorbeste romaneste pt. ca omul e spaniol

sas angelica

Citat din: costinelblagniceanu din Februarie 20, 2011, 07:02:27 PM
D-na Sas eu sunt incepator si daca vreti sa fiti va rog un pic mai explicita (mai ingaduitoare)si sa-mi explicatisi mie cum se procedeaza , cite tratamente se fac pe an,perioada si poate o sa indraznesc sa mai apelez la sfaturile dv. ^:)^ ^:)^ ^:)^

nici eu nu ma pot lauda tare ca sunt stupar. stupar este tata. am mai spus pe undeva pe forum ca am crescut cu albinele tatalui meu ajutandu-l intotdeauna in stupina. doar de cand s-a imbolnavit ma ocup mai mult eu de ele. dar si tata vine inca la stupina.
atunci cand cumpari klartan, pe recipient scrie dozajul.  pui apa intr-o sticla de plastic, adaugi - cu seringa si, masurat foarte exact - medicamentul, agiti bine sticla ca sa se dizolve. dupa aceea pui solutia rezultata intr-o sticla cu pulverizator (acelea de la solutiile de spalat geamuri - o speli foarte bine inainte cu apa calda, aproape fierbinte. golesti sticla prin pulverizator ca sa se spele si acesta. repeti operatia de cel putin 3-4 ori pe urma mai clatesti si cu apa rece de 3-4 ori). de preferinta, dimineata devreme cand inca nu au iesit la zbor, ridici podisorul, le dai putin fum ca sa coboare in lada si pulverizezi solutia intre rame. ai grija sa nu faci balta in stup. treci repede pulverizand cam de doua ori pe fiecare interval dintre doua rame. perioada de tratament este cea clasica, ca si la varachet, 3-4 tratamente repetate la 7 zile in lipsa culesului si, daca-l faci toamna, cel putin unul sa fie in lipsa puietului. numarul tratamentelor le stabilesti singur in functie de gradul de infestare cu varoua. faci testul cu coala ministeriala pe fundul stupului.
oricand poti sa ma intrebi orice. daca nu stiu sa raspund il intreb pe tata. :hi:
Carpe diem!

costinelblagniceanu

va multumesc mult de tot si sper ca nu va deranjeaza daca mai apelez la sfaturile dv. :hi: :hi: :hi: :hi:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

sas angelica

Citat din: costinelblagniceanu din Februarie 22, 2011, 07:56:49 AM
va multumesc mult de tot si sper ca nu va deranjeaza daca mai apelez la sfaturile dv. :hi: :hi: :hi: :hi:

nu o sa ma deranjeze. tot ce stiu spun cu placere. ce nu stiu, intreb.
problema este ca vine primavara si o sa intru pe internet mult mai rar decat acum. o sa inceapa sezonul de munci agricole si o sa fim ocupati. oricum iti voi raspunde, insa va trebui sa ai rabdare :hi:
Carpe diem!

milu56

In stuparit totul se face cu rabdare.... :lol: