Caracteristici tehnice ale lemnului pentru apicultura

Creat de flavius, Februarie 15, 2011, 09:13:25 AM

« precedentul - următorul »

flavius

Eu zic ca ai procedat corect...cel putin pentru ca scandura aia o sa fie folosita pentru lazi...

Nu stiu ce sa zic despre placa de OSB deasupra + greutati...poate fi o idee buna, poate sa nu fie...ideal ar fi ca atunci cand stivuiesti, sa ai putina grija ca atunci cand pui un rand de scanduri, sa fie toate aproximativ de aceeasi grosime...si atunci o sa ai o stivuire buna...

PS: eu nu am destul loc sa pun randurile la 90 de grade unul peste altul...asa ca le asez intr-o singura directie, cu stinghii intre ele, si cu spatiu de 2-3 cm intre scanduri...de asemenea, incerc ca separatiile intre scanduri, pe orizontala, sa fie in aceeasi zona, astfel incat aerul ai aiba tiraj natural si pe verticala...iar pentru ca folosesc stinghii inguste (2-3 cm), puse mai des (cam 5-6 stinghii pe lungimea de 4 m a scandurii) face sa nu am urme/pete dupa uscare.

De asemenea, cand am avut nevoie sa grabesc putin procesul de uscare, am mai facut ceva: am luat toata stiva la mana si am mai inversat ordinea lor (cele de jos au ajuns deasupra...), respectand aceleasi reguli...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

cartus80

Avem aici o metoda de depozitare lemn .... :wink2:
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

milu56

Taiere radiala a lemnului este recomandat pentru stupi.

Daniel Pricop

http://danielpricop.sunphoto.ro/
Be free, be wild, just like a bee....

cartus80

Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

skypi_0040

Intadevar, scandura uscata natural este destul de buna, dar si cea uscata artificial daca este uscata incet , fara graba si la temperaturi nu foarte ridicate, eu spun ca iese o calitate buna. Ce trebuie sa spun clientilor cand ma intreaba cand le livrez stupii? Sa le spun sa mai astepte inca vreo 18 luni ca inca nu a ajuns la umiditatea care trebuie. :P
Ce stoc de scandura trebuie sa am , daca trebuie sa o las la uscat 3 ani , iar eu prelucrez pe luna cca 10m cubi? Nu cred ca-mi permit sa am on stoc atat de mare. :yahoo_cry:
Stupii care se crapa sunt ori din brad si nu din molid, ori a fost scandura verde(cu umiditate prea mare). La colegul care a aratat ca i-a crapat la imbinare si spune ca a fost aburit de catre producator sa accepte imbinarea cap in cap, probabil acolo sa folosit un adeziv de proasta calitate, pentru ca normal nu are voie sa se desfaca daca se foloseste un adeziv de exterior rezistent la apa WD4.

CRISTIAN71

Citat din: skypi_0040 din Ianuarie 03, 2012, 10:12:22 AM
Intadevar, scandura uscata natural este destul de buna, dar si cea uscata artificial daca este uscata incet , fara graba si la temperaturi nu foarte ridicate, eu spun ca iese o calitate buna..................
Stupii care se crapa sunt ori din brad si nu din molid, ori a fost scandura verde(cu umiditate prea mare). La colegul care a aratat ca i-a crapat la imbinare si spune ca a fost aburit de catre producator sa accepte imbinarea cap in cap, .........

Cumva ai invatat meserie dupa ureche ? :)
La uscare artificiala ori resecti graficele de uscare , ori o usuci natural !
Crapaturi la brad = vrajeli din partea ta. Mai repede apleaca urechea la material cu umiditate marita. Si cu aburirea la rasinoase , hai sa fim seriosi .nu sti ce inseamna . Nici nu se merita decit in anumite conditi ce tine mai degraba de calitate/pret.
Inbinare cap la cap  :uimit: Poate inadire din punct de vedere al tehnologiei !
De la tine aveam pretentie si de aceea mi-am permis sa te corectez spre umila mea indrazneala ! :D Iar cine descopera apa calda (lemnul ) si ai fascineaza incit i-si permit sa dea lecti , ce sa mai zic, ai las sa viseze frumos incontinuare ! :zzz:

skypi_0040

Cine a zis ceva de aburire la rasinoase , m-am referit la ceea ce a spus Simi. Daca vrei sa te dai cocos si sa arati cat esti de beton in materie trebuia sa spui de la inceput sau sa deschizi un alt subiect. Eu am spus ce stiu si ce cred ca-i bine iar graficul de care vorbesti ti-l faci tu in functie de umiditatea pe care ti-o arata umidometru. Deci daca eu nu vreau sa coc scandura , las temperatura mai moale dar dureaza mai mult. Eu nu incerc sa aburesc pe nimeni si nici nu doresc sa o fac pe desteptul ca altii care se pare ca au descoperit mersul pe jos. Am observat ca te iei de orisicine posteaza sisi da cu parerea . Eu nu m-am luat de tine asa ca abtinete sau poate gasesti un mod mai elegant sa comunici sau sa-ti expui parerea despre celalalt fara a jigni. Aici este un forum iar discutiile care se poarta trebuiesc sa fie constructive si nicidecum agresive. Sa fii sanatos.

milu56

#38
Skyp_0040,ai perfecta dreptate sunt mai multi care nu stiu cate pere au in straita dar se baga ca musca in lapte :nono:

barabasl

Citat din: cartus80 din Aprilie 03, 2011, 05:09:34 PM
Avem aici o metoda de depozitare lemn .... :wink2:

legat de depozitare... din auzite de la batrini (sau daca va place mai mult - dupa ureche) ca la stivuire leturile din capete se aseaza cit mai aproape de margine pentru a micsora cit mai mult crapaturile din capetele scindurilor, iar cele intermediare la o distanta mai mica de un metru. Leturile trebuie asezate unul peste altul, daca se poate pe verticala, altfel scindura se va curba. Legat de perioada de uscare in conditii naturale, se zice ca pentru fiecafre cm grosime este necesar un an. Depozitarea se face la umbra si un loc bine aerisit.

orbanstefan64

una sa vb din experienta ,din practica si alta sa vb din auzite sau din carti, lucru care se vede in cazul de fata.
sint useri de la care nu am vazut absolut nimic concret in afara de teorie .

POSTASUL

fiecare cu teoria lui , eu pot sa va spun cum fac eu , o usuc in mediu natural , o cladesc fumos cu leaturi intre ele , cam 5-6 leaturi la lungimea de 4 metri , dupa ce termin de cladidt stiva o acopar frumos  si la capete dau cu var , perioada de uscare 2 ani . Din ce am vb  cu un tamplar batran care face mobila mia spus ca lemnul mai ,,lucreaza'' si la 5-6 ani , la uscatoarele astea nu conosc procedeul dar cred ca cheresteaua uscata in mod natural va fii mult mai rezistenta in timp , bineinteles ca lemnul sa fie taiat si debitat iarna
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

orbanstefan64

si ca sa vezi diferenta  intre lemnul de brad si un functionar public ............bradul lucreaza :rotfl: :rotfl: :rotfl:

orbanstefan64

si ca sa lamurim ceva din cele vechi ,observate de mine ,cristianii astia toti is si batosi pina aici tot respectul dar ,nu cred ca le sade bine
si daca  curiozitatea este  mare spun si de ce............  :hi: :hi: :hi:

PricopArthur

Va rugam sa ne spuneti cum e mai bine sa procedam in ceeace priveste cheresteaua.
Eu am cumparat scandura, am stivuit-o pe un plan perfect orizontal, cu distantiere de 1 cm intre randuri, puse la 1 m unul de altul. Scandura a crapat la capete (nu toata).
V-asi mai ruga sa detaliati si celelalte aspecte ale scandurii, pana ajunge a fi stup (un exemplu ar fi cum se asaza inima lemnului in interiorul, sau exteriorul stupului).
Fiti sigur ca un expozeu oricat de amplu ar fi, dar frumos documentat este citit cu atentie de cei interesati. Contrele intre cei ce posteaza nu intereseaza pe nimeni.
Va multumesc pentru ceeace a fost postat pana acum.
Miere multă şi inimă curată!