Caracteristici tehnice ale lemnului pentru apicultura

Creat de flavius, Februarie 15, 2011, 09:13:25 AM

« precedentul - următorul »

ion patrut

la urma urmei vorbim de cherestea pentru confectionat stupi nu pentru mobila arta conteaza asa de tare cate o crapatura pe ici pe colo? eu cred ca nu atata timp cat nu iese albina prin acele crapaturi

uve

Felicitari tuturor celor care au postat diferite puncte de vedere .In functie de experienta ,studii , informatii primite din diferite surse , au incercat sa impartaseasca din cunostintele lor .O sa incerc si eu sa vin cu ceva informatii , sper , utile .
Umiditatea cherestelei la iesire din uscator este de 8- 12 %.La aceasta umiditate este indicat sa se faca panoul .Lipirea cu aracet va fi foarte buna .Daca umiditatea este mai mare lipitura va tinde sa se desfaca .Este ca si cum am folosi aracet diluat cu apa . Problema este ca lemnul este higroscopic si daca se pastreaza mai mult timp (dupa uscarea in uscator)si umiditatea relativa a aerului este mare , umiditatea lemnului poate sa creasca destul de mult .Am cumparat mai demult din fostul CPL Sebes fag cu sectiune de 100 x 100 .Pretentiile la umiditate erau mari .Am dus materialul la laborator .A fost scurtat in doua la lungime . In mijloc avea 12 %(fusese in uscator )iar la exterior avea 30 %.Holzindustrie  Sebes livreaza cherestea de rasinoase , uscata,rindeluita pe 4 fete . Pachetele se livreaza inchise ermetic in polietilena sa nu mai absoarba umiditate .
Legat de modul de taiere :la multe gatere daca o sa intrebi de taiere tangentiala sau radiala o sa spuna ca ei nu fac asa ceva .Ei taie .Punct .
Pastrarea bustenilor ... Studiile privind tehnologia de uscare a cherestelei spun ca 95 % din umiditate se elimina pe la capatul scandurii . Deci un bustean lasat la uscare va elimina apa de la capat .Esentele tari crapa mai tare . Cheresteaua obtinuta , chiar si de rasinoase va crapa la capete . Latime scandura ... Daca are inima este indicat sa fie depicata in doua pe lungime .Datorita diferentelor de densitate  pe cele fete ale scandurii , ea se va curba .
Ceara, parafina ...La esentele tari este indicata umectarea (chiar obligatorie) capetelor ch,pentru evitarea craparii , cu aracet , vopsea , parafina sau substante speciale . . La rasinoase nu este strict necesara .Dar scandura proaspat taiata trebuie lasata la zvantat inainte de a fi "fortata la uscator ". La stejar perioada de zvantare este de minim 6 luni. Sper ca nu v-am plictisit . O sa revin cu poze si informatii suplimentare .Un sfarsit de saptamana placut !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

Marek

   Am citit in mare acest subiect foarte interesant. Nu am vazut sa pomeneasca cineva de aceeasi umiditate in toata cheresteaua din care facem spre ex 10 lazi. Din putina mea experienta in tamplarie(am implinit un an) am constatat ca e bine si 8% e bine si 14%(prefer sub aceasta valoare)  cu conditia ca daca facem cele 10 lazi sa folosim cherestea cu umiditatea la fel astfel evitam sa avem parte de panouri care dupa o sapt de prelucrare sa aiba diferente de 1-2 mm.

flavius

Cu umiditatea e o alta poveste, iar tamplarii ceva mai "versati" or sa-ti spuna probabil acelasi lucru: dupa uscare, dar inainte de prelucrarea finala, este bine ca scandura sa "respire" cateva zile in mediul in care va ramane pe urma sa-si desfasoare activitatea...cu alte cuvinte, daca ai de gand sa faci mobila pentru casa, duci scandura in casa unde o sa pozitionezi pe urma mobila...daca faci stupi, tii scandura in mediul in care va sta ulterior stupul respectiv...atentie, insa: e bine sa fie ferita de intemperii si de expunerea directa la soare...

Asa ca si 8%, si 14%, si chiar si spre 20% poate fi o umiditate "normala" pentru scandura de stup...totul depinde foarte mult de zona unde va fi localizata stupina...

PS: ai mare dreptate in ceea ce priveste umiditatea diferitelor componente ale unui stup...de aia si pledez pentru prelucrarea de scanduri care au stat impreuna, s-au uscat impreuna, au fost prelucrate impreuna...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

dan motu

o mare influienta o are si densitatea lemnului,daca lemnul este rar poti sal usti cum vrei ca tot lucreaza,eu usc materialul in uscator la 12% peurma il  las cateva zile sa se aclimatizeze,pe urma il bag la prelucrare si este ok,lemn sa nu lucreze in apicultura nu ieste pentru ca este expus tuturor factorilor meteorologici.