DISPARITIA ALBINELOR

Creat de emil.oltean, Februarie 09, 2011, 10:49:38 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Te las sa spui ce doresti,poate nu ai citit ce am scris eu in prima pagina.....

Calin Catalin

Domnule abeja,
ati facut ceva investigatii pentru a afla cauza disparitiei? Dumneavoastra la ce concluzii ati ajuns?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Obombo

Citat din: abeja din Decembrie 24, 2011, 01:09:13 AMEu  toata  vina  o  dau pe  polenul otravit  al  acestei plante............f.soarelui.
Si cred ca esti foarte aproape de adevar. Exista studi care afirma ca CCD-ul se datoreaza efectelor subletale manifestate de pesticide, in special de cele cu actiune sistemica. Bineinteles ca nu se face multa publicitate acestor studii, in schimb sunt scoase in evidenta cele care dau vina pe nosema, varroa, IAPV, etc. In cazul flori soarelui este posibil ca semintele sa fi fost tratate cu neonicotinoizi sau sa se fi aplicat un tratament ulterior. Aceste substante raman in planta oferindui o protectie contra daunatorilor care dureaza pana la recoltare si se regasesc in nectar si polen.

Kiwi Bee

Sa raminem pe firul continuat de Obombo.
Daca stupii au polen si nectar contaminat/otravit, oare pastura si mierea au devenit si mai otravitoare? Ma refer la o accelerare a otravii(patea activa din pesticid) in urma reactiei chimice din timpul procesarii polenului si mierii(procesate cu saliva/enzime albinei) si influentza caldurii din stup.

D006

Citat din: clncatalin din Decembrie 25, 2011, 04:16:55 PM
Domnule abeja,
ati facut ceva investigatii pentru a afla cauza disparitiei? Dumneavoastra la ce concluzii ati ajuns?

Am  dus  probe  acum  cativa  ani  si-mi  zicea  ca  este  Nosema  Ceraneea,asa  ca  nu  are  rost  sa  pierd  timpul  cu  mortaciuni.
D-LE Obombo ,treaba  e  sigura  ca  este  polenul  afectat pt  mortalitatea  marea  ale  albinelor .Nu  vreau  sa  zic  ca  este  o  chestie  generala  in  toate  partile si  chiar  difera  del la  lan  la  lan.In  unele  locuri  si  zone  ale  tarii  sa  scos  si  miere si  fam  de  albine  au  iesit  chiar  puternice ca  populatie,in  altele  nu  ai  miere  si  stupii  distrusi.
D-le  Kiwi ,eu  nu  aveam  degand  sa  duc  miera  si  polenul  la  laborator dar  mi-ati  schimbat  parerea  si  am  so  fac  din  curiozitate.

Calin Catalin

#50
           Ar fi interesant de comparat si conditiile a doua stupine care au trecut prin asa ceva. Ce culturi au fost acolo in anul precedent si ce tratamente s-au aplicat culturilor in ultimii 2 ani, ce mod de exploatare a albinelor s-a folosit, daca s-au folosit suplimente energetice si proteice, cum a fost vremea in anul in cauza, ce flora se gaseste in zona, ce temperaturi erau cand albinele au parasit stupul,daca exista surse de poluare in apropiere, ce ape sunt in zona si daca sunt sau nu poluate, ce fel de daunatori sunt in zona, analiza calitatii mierii, cerii din faguri si a pasturii, provenienta matcilor din familiile care au plecat.

          Ce ma uimeste pe mine cel mai mult este faptul ca albinele abandoneaza complet puietul. Nu credeam ca asa ceva este posibil. Din cate stiam, albinele mor pe puiet, dar nu il parasesc.La ce temperaturi au parasit stupii?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

filip

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 25, 2011, 11:16:39 PM
Sa raminem pe firul continuat de Obombo.
Daca stupii au polen si nectar contaminat/otravit, oare pastura si mierea au devenit si mai otravitoare? Ma refer la o accelerare a otravii(patea activa din pesticid) in urma reactiei chimice din timpul procesarii polenului si mierii(procesate cu saliva/enzime albinei) si influentza caldurii din stup.
Eu am folosit toate ramele cu miere si pastura in stupii ramasi pe aceiasi vatra.Am format roi pe ramele cu miere si polen din stupii morti.Momentan sunt bine,sa vedem ce va fi......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Unde am mai scris despre asta am spus ca si eu am constatat ca fagurii si mierea din familia/ (familiile) afectate s-au putut folosi fara nici o problema anul viitor. Parerea mea atunci a fost ca este vorba de o viroza care afecteaza in special albina tanara si care se poate raspandi incet si la familiile vecine, probabil prin albine care intra in alti stupi.
  Parerea mea ca totusi nu paduchii sunt cauza acestor situatii, e intarita de faptul ca familiile afectate  dar care au iesit in primavara, s-au dezvoltat. Eu nu le fac tratamente de paduchi decat toamna. Normal, daca erau decimate de paduchi si de tratamente necorespunzatoare, acele familii trebuiau ca primavara sa fie si mai infestate si sa se vada asta fie pe albine fie in puietul de trantori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Obombo

Citat din: clncatalin din Decembrie 26, 2011, 05:23:01 PMCe ma uimeste pe mine cel mai mult este faptul ca albinele abandoneaza complet puietul. Nu credeam ca asa ceva este posibil.
Albinele nu abandoneaza in mod voluntar puietul. Unele din efectele subletale ale neonicotinoizilor sunt pierderea memoriei si a capacitati de orientare. Culegatoarele ies din stup si nu se mai intorc. Asa se explica depopularea rapida si lipsa de albine moarte. In cazul fagurilor cu miere si pastura dati altor familii, efectul se atenueaza in functie de procentajul pe care acestia il reprezinta fata de totalul rezervelor.

cipriene

ce am inteles eu din tot ce ati spus este ca acest fenomen este independent de actiunea/interventia apicultorului. practic fenomenul este dat de ceea ce culeg albinele si de unde.
treaba e groasa in cazul asta..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cornelioandanciu

La noi in tara deocamdata nu cred ca se poate vorbi despre CCD, deoarece aceasta presupune disparitia unui procent mare de colonii de albine, undeva la 40%, cum se intampla la americani si la francezi, cand se va intampla asta, abia atunci autoritatile vor incepe sa-si puna intrebari.Si eu cred ca deocamdata la noi aceasta disparitie are cauze simple, cea mai probabila fiind varooua, apoi eu suspectez ca uneori peretii stupului fiind prea subtiri, albinele sunt pacalite de o scurta incalzire a vremii, ies afara, le prinde vremea rece, si nu se mai intorc, asta am  suspectat eu cand mi-au disparut 7 familii, acum 10 ani aproximativ, poate chiar mai mult.
Va salut.

milu56

Citat din: Obombo din Decembrie 27, 2011, 01:57:03 AM
Citat din: clncatalin din Decembrie 26, 2011, 05:23:01 PMCe ma uimeste pe mine cel mai mult este faptul ca albinele abandoneaza complet puietul. Nu credeam ca asa ceva este posibil.
Albinele nu abandoneaza in mod voluntar puietul. Unele din efectele subletale ale neonicotinoizilor sunt pierderea memoriei si a capacitati de orientare. Culegatoarele ies din stup si nu se mai intorc. Asa se explica depopularea rapida si lipsa de albine moarte. In cazul fagurilor cu miere si pastura dati altor familii, efectul se atenueaza in functie de procentajul pe care acestia il reprezinta fata de totalul rezervelor.

E doar o parere?

Obombo

Citat din: milu56 din Decembrie 27, 2011, 10:16:37 PME doar o parere?
Citat din: Obombo din Decembrie 25, 2011, 10:48:57 PMExista studi care afirma ca CCD-ul se datoreaza efectelor subletale manifestate de pesticide, in special de cele cu actiune sistemica.

milu56

Pentru mine nu sunt valabile atata timp cat in zona unde mi sa intamplat sa imi dispara albine ere o zona naturala.

cipriene

poate sa-mi spuna cineva daca in judetele CL, IL si BR s-au semnalat astfel de cazuri?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)