Prima lucrare cand se incalzeste vremea

Creat de dan.smarandoi, Februarie 04, 2011, 09:53:59 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

die furrer

#76
 :i_love_you: da chiar sunt fericit am avut 3 4 ore cu 12 grade au iesit ca scosi :)))
le am dat capacul si materialele izolante jos sa bata soarele pe podisor sa le incalzeasca apoi am mai stimulat ca cite o mica lovitura in stup si au iesit cu toti
voi veni cu poze maine
azi sunt la munca :))
de sapt viitoare cred ca le voi da putina apifonda sau turta inca nu stiu exact ce.
sa aveti parte de vreme buna

Marius-ursulakhe

die furrer si dragi colegi eu nu am avut atata noroc ca si voi la mai mult de 12 grade cred nu au estit la zbor in forta majora numai 3 stupi restul foarte putin asta din cauza vantuli destul de tare si sacaitor dar ori cum nu maim putut abtine si am facut un mic inventar la cata miere mai au si am observat ca un singur stup a inceput sa oua cred  :yahoo_cry: si tocmai ala nu prea are miere (adica nu sa mutat pe suprafata ramelor au ramas pt intrun loc )
Nu stiu ce ma fac cu astia doi ca am intales ca in februarie se anunta geruri mari si nu stiu ce sa le dau adica ce ar fi mai bun TURTA SAU APIFONDA?

albinalex

Daca ara puiet, sa ai grija la mancare, fiindca familia nu lasa puietul, sa daca raman fara mancare in zona respectiva poti sa zici adio!

bucovineanu

Daca la 12 grade nu au iesit la zbor inseamna ca nu au intestinul incarcat si nu au avut nevoie sa iasa.
Am inteles ca ai controlat rama cu rama. Rau ai facut. Cu cat le vei lasa in pace, fara sa le deranjezi, cu atat vor ierna mai bine.
La cei doi care nu au mancare cel mai bine va fi daca le pui cate o punga cu miere cristalizata. intre cele doua vezi cum iesi mai ieftin.

Marius-ursulakhe

Nu am verificat numai doua rame din 4 cea de langa diafragma (iernez in pat cald)am verificat numai pt ca imi iera frica chiar de acet lucru(inceputul pontei)si sa stiu la ce sa ma astept si cum sa actionez

die furrer

 domnu bucovineanu daca avem miere cristalizata ziceti ca putem sa le dam in punci nu este e problema?
mai ales ca avem posibilitatea sa o decristalizam putin la temperatura casei
am miere cristalizata dar nu am vrut sa le dau sa nu gresesc cu ceva
va multumesc

bucovineanu

Orice deranj a familiei de albine, cu atat mai mult desfacerea stupului cace sa creasca consumul, implicit incarcarea intestinului. Daca vrei sa ajunga cu bine  in primavara, nu le mai deranja, iarna inca nu a trecut.

bucovineanu

 
Citat din: die furrer din Ianuarie 21, 2013, 09:36:24 PM
domnu bucovineanu daca avem miere cristalizata ziceti ca putem sa le dam in punci nu este e problema?
mai ales ca avem posibilitatea sa o decristalizam putin la temperatura casei
am miere cristalizata dar nu am vrut sa le dau sa nu gresesc cu ceva
va multumesc
Daca ai miere e foarte bine. Adu-o la caldura sa se inmoaie putin si e foarte buna, mai buna decat orice iar in toamna urmatoare sti ce ai de facut.  :smile:

Marius-ursulakhe

die furrer ma bucur pt tine ca ai miere cristalizata si te rog asculta pe domnul bucovineanul ca stie ce zice. Eu mas bucura sa am de asta dar nu am de aia am intrebat care este mai buna apifonda sau turta cu zahar pudra sau mai am 12 rame cu 1,5 kg miere puse la pastrare din toamna

die furrer

multumesc de raspunsul la minut:)
asa voi face
nu mai cupar apifonda  ca am miere:))
zbor au avut azi

die furrer

daca mierea e in faguri si inca nu e voie sa umblam la ele cu ramele ced ca apifonda ar fi o alegere buna