Uscator de polen

Creat de pharaonu75, Ianuarie 31, 2011, 08:57:24 AM

« precedentul - următorul »

Szaby

multumesc domnule Stefan  :bzz: ei bine am mai conservat si cu miere , si restu lam vandut  :D

sandupop

De mult studiez si eu un astfel de "gadget", si cred ca o sa vorbesc cu nevasta-mea sa ma lase sa folosesc cuptorul electric din bucătărie. Avem un cuptor care are o functie de pastrare la cald a alimentelor pentru mai mult timp ,Functia Warm keeping, aceasta se poate folosi de la 40 grade la 100 de grade mai mult timp. In plus cuptorul mari are si un ventilator, ce ar trebui facut niste tavite cu fund de sita in care sa pui polenul. Pentru o stupina mica eu cred ca este suficient. Temperatura trebuie sa fie fix 38 de grade? Ca la mine cuptorul nu se regleaza sub 40 de grade. Au ceva cele 2 grade in plus? Daca nu este reclama cuptorul meu este  BEKO OIM25501X. Toate cele bune.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Szaby

Am incercat si eu cu cuptor , numai ca se incalzeste repede si prajeste polenul si nu mai are proteine , iar cealalta problema a fost ca de la caldura aia mare sau lipit intre ele :))) :rotfl:

uve

Daca ajuta Domnul ,am programat ca pana la primavara sa finalizez uscatorul solar de polen, care respecta toate cerintele impuse, cu o automatizare minima,eficient, usor de transportat in pastoral . Vom vedea ce va iesi !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

mosunick

Citat din: uve din Noiembrie 01, 2013, 08:32:06 PM
Daca ajuta Domnul ,am programat ca pana la primavara sa finalizez uscatorul solar de polen, care respecta toate cerintele impuse, cu o automatizare minima,eficient, usor de transportat in pastoral . Vom vedea ce va iesi !
Da-ne si noua niste idei, nu fi secretos... :D
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

apivasmob

Buna,
Ia ganditiva la un dulap termoizolat prevazut cu rezistenta si termostatul unei clocitori (temperatura poate fi reglata perfect ,daca nu ma insel este deja in jurul a 36-37 grade) .Dulapul poate fi si un frigider defect .Se poate folosi si ca uscator de polen si ptr lichefierea recipientelor in care aveti mierea.
Sanatate tuturor apicultorilor

bismark

   Da cel mai bine este cum spune,apivasmob intr-un frigider vechi poti pune pe rafturi polenul si cu ajutorul unui fier de calcat care are si termostat fixat pe bumbac sa ajungi la temperatura ceruta.Fierul de calcat fiind suspendat sa nu atinga peretii de plastic ai frigiderului.Se mai poate cumpara de pe piata uscatoare cu aer cald de fructe si legume cu mai multe sertare prin care aerul cald.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

uve

#22
Citat din: mosunick din Noiembrie 02, 2013, 01:38:06 AM
Da-ne si noua niste idei, nu fi secretos... :D
Varianta  uscatorului de polen pe care o studiez trebuie sa indeplineasca niste parametri obligatorii :temperatura maxima admisa si absenta razelor solare direct pe polen (fiabilitate ridicata in functionare) .Capacitatea  sporita de uscare ,viteza de uscare si greutatea uscatorului sunt parametri de imbunatatit . Incalzirea va fi exclusiv solara. In momentul in care temperatura va ajunge la maximul admis , printr-o automatizare foarte simpla, un material opac va acoperi zona generatoare de caldura. Cel mai dificil de proiectat este partea care asigura circulatia fortata a aerului printre tavitele cu polen. Circulatia trebuie sa fie naturala pentru a nu complica instalatia. Aici se va definitiva acea varianta care da cele mai bune rezultate in urma testelor si experimentelor(pe hartie exista mai multe variante). Finalul nici eu nu-l stiu inca. Cercetarea, proiectarea si perseverenta reprezinta modul meu de relaxare. Deci sunt convins ca pana la urma va iesi un lucru bun  !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

kamy

apoi ia dati-va pe langa maestru balasbebe sa va arate o scula profi amenajata intr-o debara cu recuperarea apei din polen si tot tacamu!

emil66

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 31, 2011, 08:15:45 PM
  Se spune ca Romania a devenit groapa de gunoi a Europei !
  Ne vaitam ca suntem saraci iar Base constata pe buna drepatate ca suntem o natie de mana a doua !

  Intelegeti odata ! vreti sa faceti performanta in viata ? folositi numai lucruri noi si lasati dracu in pace imrovizatiile !
  cat timp vom incerca sa facem din rahat bici vom ramane niste saraci atat in gandire cat si in buzunar !
  In timpul pe care il pierzi construind o improvizatie poti castiga o caciula de bani daca esti istet !

daca ar fi bani  am putea sa luam lucruri noi , dar asa  sa dau 1500 de euro pe un uscator mi se pare o tampenie .am facut unul care e ok. si m-a costat   150 lei iar pana 6000 lei am luat lazi, rame, faguri etc
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista