putin din istoria necunoscuta a romanilor

Creat de sas angelica, Ianuarie 29, 2011, 09:59:57 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: flavius din Ianuarie 31, 2011, 09:23:58 PM
...sau inca nu am avut privilegiul unui lider adevarat...da' poate ca in timp o sa-l avem...numai sa nu-l sugrumam cu mana noastra, ca de atatea ori in istorie...

Eu nu sunt de acord cu multe, atat din partea opozitiei cat si a puterii... insa mi-a mers la suflet atitudinea lui Baselu fata de amanarea intrarii noastre in Schengen! Si vorbele sale! Si modul cum a pus problema in fata liderilor europeni!

Am avea nevoie cat mai mult de astfel de atitudine!
De la atitudine pleaca totul!

Sa va dau un exemplu, chiar daca intr-un anume fel este off-topic!
Meciul Stelei cu Napoli, la Bucuresti! Nu sunt stelist, insa a facut cu noi ce a vrut arbitrul ala polonez! A dat prelungiri la prelungirile prelungirilor! Din motive doar de el stiute! Si acum vine intrebarea: ar fi avut curajul sa faca acelasi lucru si la sarbi acasa, daca in loc de steaua Bucuresti era Steaua Rosie Belgrad? Va spun eu, ii ingheta sangele in vene doar daca s-ar fi gandit la asa ceva! Dar la romani merge, ca-s prosti!
Daca intra lumea pe teren si il calca in picioare, ne suspendau cativa ani din competitiile externe, insa stateam cu capul sus si nu mai indraznea vreun fomist d-asta sa ne umileasca!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dedu

Flavius - daca as contrazice pe toata lumea nu inseamna sa fi un om liber,trebuie sa stii cand sa taci dar si sa dai replica atunci cand este nevoie,sa ceri ceea ce este al tau inclusiv drepturile cetatenesti.
      Eu sunt sigur ca nu numai in Romania sunt probleme politice,de coruptie ori altele,toti au probleme dar no.....noi vedem problemele noastre si altii le au pe ale lor,dar da.....de multe ori prea multa ''bunatate'' strica.

Pharaonu75 - eu am votat si votez PDL desi nu sunt prea entuziasmat ca o bagat UDMR la guvernare petru ca vedem prea bine ca UDMR profita de faptul ca fara ei nu mai este majoritate deci i poate santaja cum vor,mie nu imi trebuie 1kg de faina si 1kg de ulei sa votez comunistii....scuze,PSD.
    Oricum,credeti ca PNL-PSD voiau sa guverneze ei pe criza?Ei cu prostiile ce le fac acum,chiar si in parlamentul UE isi castiga electorat printre ''fraieri'',oricum,pana in 2004 o fost 14 ani la guvernare PSD in care nu o facut nici 1km de autostrada,numai au vandut tot,astia au facut macar 100 si ceva de km deci la noi in Alba 100 este mai mare ca 0(parerea mea :)  )!!!Nu sunt in PDL sa le fac campanie pe Apiardeal dar pana se infiinteaza in 2012 Partidul unionist roman o sa votez PDL.
      Oricum,mi-ai deschis o ''rana'',eu mai ca am plans cand a fost eliminata Steaua de italieni,sunt fan ''U'' Cluj dar din echipele mari tin cu Steaua!!!!

Oricum,sa revenim la subiectul istorie pentru ca este si a fost materia mea preferata:)
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

Calin Catalin

Citat din: dedu din Februarie 01, 2011, 10:02:40 AM
...eu am votat si votez PDL desi nu sunt prea entuziasmat ca o bagat UDMR la guvernare petru ca vedem prea bine...
Oricum,sa revenim la subiectul istorie pentru ca este si a fost materia mea preferata:)

     Eu admir oamenii care merg si voteaza. Asta dovedeste ca ii intereseaza soarta tarii si stiu ce vor(cei care nu isi vand votul).
     Cred ca ar trebui sa votam totusi omul, nu partidul. Partea proasta este ca partidele noastre de azi nu prea lasa oamenii valorosi si cinstiti sa se afirme, pentru ca acestia au demnitate si nu prea pot fi manipulati. In strainatate sunt alesi macar oameni destepti, la noi sunt si din cei care isi dau BAC-ul sau fac facultatea ca parlamentari. Si mai avem pretentia sa stie sa citeasca o lege de la cap la coada. 
     Romania are conducatorii pe care ii merita!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

pharaonu75

Citat din: clncatalin din Februarie 01, 2011, 02:07:27 PM
... la noi sunt si din cei care isi dau BAC-ul sau fac facultatea ca parlamentari. Si mai avem pretentia sa stie sa citeasca o lege de la cap la coada. 

Aici trebuie sa te contrazic putin! Nu intotdeauna ala cu facultate este un leader mai bun decat ala cu 8 clase!
Nu cred ca stefan cel Mare era mai destept si mai "citit/instruit/cultivat" decat Dimitrie Cantemir! Si care au fost rezultatele lor ca leaderi? Sunt incomparabile, balanta inclinand net in favoarea primului!

Atunci cand totul depinde de un singur om, calitatile sale de manager nu sunt neaparat in raport de directa proportionalitate cu numarul de scoli absolvite!
Insa atunci cand ai un Parlament, este imperios necesar ca membrii sai sa fie scoliti la un nivel cat mai inalt si in domenii cat mai diverse!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Calin Catalin

"Nu cred ca stefan cel Mare era mai destept si mai "citit/instruit/cultivat" decat Dimitrie Cantemir! Si care au fost rezultatele lor ca leaderi? Sunt incomparabile, balanta inclinand net in favoarea primului!"

     Ai dreptate. Scolile inalte nu garanteaza pentru calitatea lor ca manageri.
     Oricum, Stefan si Cantemir au trait in epoci diferite si cred ca si Stefan a fost "cultivat" pentru vremea lui.
      Imi cer scuze daca discutia a devenit off-topic!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi


pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

#24
Iar Daniel Roxin, pseudoistoricul... Offf.... De la prima fraza rostita de el mi s-a facut parul maciuca. Ce or fi "traco-geto-dacii"?.. E vreo specie noua...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Aurelian A.

Subiectul asta l-am mai dezbatut pe undeva si concluzia a fost ca Roxin asta "fura curent"!
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)