cum extragem ceara

Creat de albinasebes, Ianuarie 26, 2011, 11:49:19 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

sunt mai multe modalitati de extragere a cerii
care este cea mai practica metoda?
cum se extrage ceara chimic?
cum putem albi ceara inchisa la culoare?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

emil.oltean

Cea mai practica metoda de topire a cerii este topitorul solar.Dupa ea,oala de topit ceara cu abur.

dulos_theo

Am pregatit o presa pentru ceara. Toata " jucaria " e compusa din 2 piese. Prima este un cazan de 200 litri sub care se face foc. Se fierbe apa in care se introduc ramele de topit... intra pana la 50-60 rame odata. Apoi a doua piesa este o presa facuta la comanda din fier cu un vas din lemn de fag fiert. Acolo torn compozita, ceara si vostina ce s-au topit la foc, dupa care presez ceara. Iese o ceara foarte curata si nu ramane nimic in vostina. Sunt foarte multumit de presa asta. De acum nu mai gasesc obositoare si nici suparatoare- topirea fagurilor . Nu am  poze, poate pe viitor o sa fac, si voi pune pentru detalii. Cu bine,  :hi:

Florin_Dan

Cu ani in urma am cumparat de la Apicola un topitor pe aburi, de 10 litri, la care am renuntat dupa vreo 3 ani, din cauza productivitatii scazute si a calitatii proaste a cerii obtinute, iesea ceara mai inchisa la culoare cu toate ca nu ramanea fara apa.
In prezent topesc fagurii intr-o caldare de 80 litri, pana la fierbere,dupa care iau tot continutul si il stracur, dupa care pun bostina intr-un sac de la tarate si o presez cu picioarele pe o folie, casa pot colecta ceara . Dupa presare nu mai ramane ceara in bostina. Pun din nou in caldare putina apa, ceara colectata de pe folie si cea din galeata si o las pana incepe sa fiarba dupa care o strecor inca odata si gata .
Ceara rezultata este de foarte buna calitate si economisesc timp.

valter

Fara a mai scoate ceara din galeata, ai putea confectiona din platbanda un cerc acoperit cu plasa de sarma de 2mm, fix cat diametrul interior al galetii, si acest dispozitiv sa-l apesi peste fiertura pana opune rezistenta...adica a ajuns la fund.
odata cu oprirea focului, colectezi ceara cu o cana si o torni in forma dorita.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

silviubuciuman

D-le florin dan ,daca intreaga cantitatea de vostina faguri care urmeaza a fi topita o bagi in sacul de rafie inpreuna cu un bolovan care sa-l tina pe fundul vasului in care ai pus apa care sa acopere intregul vas si faci foc intreaga cantitatr de ceara va iesi la suprafata fara nici un efort iar dupa ce se raceste in acelasi vas o scoti precum oroata de carucior dupa care o valorifici ca atare  vostina ramine in sac curata iar ceara probabil va trebui putin curatata  cu salutari

Florin_Dan

Ai dreptate Silviule, asta implica un butoi de 200 litri, care nu e o mare investitie, dar ma tem ca nu incap toti faguri odata, asta implicand in doua zile, sa lucrezi. Pot sa topesc tot in caldare fagurii, sa strecor si pe urma sa pun bostina rezultata intr-un sac , cu bolovan in el si sa o pun din nou la fiert , dar intr-un butoi. :hi:

silviubuciuman

personal eu am un acvariu mai mare in care am o tava in care pun faguri ptr topit tava este gaurita prin care curge ceara

Florin_Dan

Cat de mare este acvariu si cati faguri pui la topit odata.

silviubuciuman

acv ariul este de aproximativ 60- 40  40 dar nu prea conteaza deoarece la citeva zile se schimba si vara -este lunga

crombra

Citat din: valter din Ianuarie 27, 2011, 12:16:44 PM
Fara a mai scoate ceara din galeata, ai putea confectiona din platbanda un cerc acoperit cu plasa de sarma de 2mm, fix cat diametrul interior al galetii, si acest dispozitiv sa-l apesi peste fiertura pana opune rezistenta...adica a ajuns la fund.
odata cu oprirea focului, colectezi ceara cu o cana si o torni in forma dorita.
DA si adaug ca am vazut la cineva asa ceva care avea in mijlocul cercului fixata o bucse(sustinuta de 4 platbenzi in cruce) prin care trecea un ax cu manivela in partea de sus(peste sita) si cateva agitatoare din otel rotund cu diametrul de 8 mm in cruce (sub sita). Ideea este ca atunci cand se topeste ceara si se faramiteaza fagurii prin rotirea agitatorului se maruntesc fragmentele de fagure si iese mai bine ceara din ei.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

albinasebes

daca s-ar putea pune niste poze ar fi foarte bine
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

crombra

Nu am cum sa pun poze ca am vazut demult topitorul dar va pun o schita cu ceva imbunatatiri.
Am uitat sa notez saiba sudata pe ax deasupra bucsei care sustine axul sa nu se deplaseze in jos. Optional se poate suda una si sub bucsa. Eu as prefera numai sus sa poti si amesteca de sus in jos fagurii de topit.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

viorel_v2000

Acum cativa ani mi-am salvat cateva foto cu un topitor.
Pozele nu sunt prea clare dar cred ca se poate deduce despre ce este vorba.
Sa ma scuze autorul ca le-am postat fara incunvintare.

viorel_v2000

Citat din: viorel_v2000 din Ianuarie 30, 2011, 01:58:44 PM
Acum cativa ani mi-am salvat cateva foto cu un topitor.
Pozele nu sunt prea clare dar cred ca se poate deduce despre ce este vorba.
Sa ma scuze autorul ca le-am postat fara incunvintare.