PNA 2011 - 2013

Creat de dragos2006, Ianuarie 25, 2011, 10:18:03 PM

« precedentul - următorul »

D006

  A aparut proiectul de hotarare de guvern !!!
  Este mult mai bine structurata folosirea banilor deoarece s-au introdus plafoanele .
  Exemple :

Cheltuieli eligibile:
-   preţul/costul fără TVA al medicamentelor pentru combaterea varoozei;
-   preţul/costul fără TVA al produselor biologice, suplimentelor nutritive și biostimulatorilor;
-   preţul/costul fără TVA al fundurilor de control/antivarooa, dar nu mai mult de 50 lei/bucată.

Cheltuieli eligibile:
-   preţul/costul fără TVA al medicamentelor ecologice pentru combaterea varoozei ce au la bază acizi organici, uleiuri esenţiale, produse naturale;
-   preţul/costul fără TVA al produselor biologice, suplimentelor nutritive și biostimulatorilor; 
-   preţul/costul fără TVA al fundurilor de control/antivarooa, dar nu mai mult de 70 lei/bucată.


Cheltuieli eligibile:
-   preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 45 lei/matcă din rase omologate în România pentru achiziţia de maximum 100 mătci/apicultor;
-   preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 120 lei pentru achiziţia de roi la pachet din rase omologate în România pentru achiziţia de maximum 100 roiuri la pachet/apicultor;
-   preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 150 lei pentru achiziţia de roi pe faguri din rase omologate în România pentru achiziţia de maximum 100 roiuri pe faguri/apicultor;
-   preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 350 lei pentru achiziţia de familii de albine din rase omologate în România, pentru achiziţia de maxim 125 familii de albine/apicultor.


Cheltuieli eligibile:
-   preţul/costul fără TVA al stupilor, dar nu mai mult de 250 lei/stup pentru achiziţia de maximum 100 stupi/apicultor.


Cheltuieli eligibile:
- preţul/costul fără TVA, dar nu mai mult de 120 lei pentru setul de bază de analize fizico-
chimice care să ateste calitatea mierii, care trebuie să cuprindă:
- determinarea hidrometilfurfurolului (HMF) din miere;   
- determinarea glucozei și fructozei din miere;         
- determinarea conţinutului de apă;            
- examen organoleptic;                  
      - determinarea indicelui colorimetric.            



ioanardelean55


ilalexandru

Achizitiile trebuiesc facute tot prin ACA sau de la orice vanzator? Daca e ramas tot ACA, nu mi se pare corect momopolul acestoral De exemplu, eu varachetul il iau cu factura la pretul de 35 roni, pe cand la ACA e cam 45-50 roni.

D006

  Eu nu am facut nici o achizitie prin aca ! La medicamente  nu conteaza cat timp imi recuperez toti banii , fara TVA bineinteles. Oricum baitasii de acolo au dus comisionul cam sus.
  Important este faptul ca s-au pus plafoane la achizitii si nu vor mai apare facturi de 500 - 1000 de familii luate prin acest program .

D006

  Anul acesta suntem iertati dar de la anul pentru a accesa aceasta masura  apicultorul trebuie să aibă stupii identificaţi de către Agenţia Naţională pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie "Prof. dr. G. K. Constantinescu", conform Sistemului unitar de identificare a stupinelor și stupilor, aprobat prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale;

D006

  Cei care vor sa cumpere cutii de stup trebuie :   -   apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale, respectiv să aibă viza formei asociative din care face parte la rubrica ,,deplasări în pastoral";

teo

pentru cei care sint in tema  cu aceste  suventi  ias ruga sa mi dea niste  detali  si mie pentru achizitionarea de stupi  si care sint pasi care trebuie facuti

D006

  Trebuie sa te inscrii intr-o forma asociativa si cei de acolo se vor ocupa de toate detaliile . Tu doar sa ai banii pentru stupi .

antiopa din ardeal

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 26, 2011, 08:02:09 AM
  Anul acesta suntem iertati dar de la anul pentru a accesa aceasta masura  apicultorul trebuie să aibă stupii identificaţi de către Agenţia Naţională pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie "Prof. dr. G. K. Constantinescu", conform Sistemului unitar de identificare a stupinelor și stupilor, aprobat prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale;
Daca se poate sa explicati ce intelegeti prin "stupi identificati.........conform sistemului unitar de identificare a stupinelor si stupilor"

ioan76

Multumim pt. informatie,va rugam sa ne dati link-ul respectiv,daca se poate. :hi:

D006

  Deja marii mafioti din conducerea marii asociatii criptocomuniste au inceput sa faca gargara si sa desfiinteze aceste limite omenesti . Vor sa dispara plafoanele de sume si acceptarea facturilor de cate 1000 de familii . Mafiotii vor sa distruga acest plan in interes propriu iar stuparul de rand sa se aleaga cu praful de pe toba '
  Rusine sa le fie !

viorel55

Citat din: teo din Ianuarie 26, 2011, 07:40:45 PM
pentru cei care sint in tema  cu aceste  suventi  ias ruga sa mi dea niste  detali  si mie pentru achizitionarea de stupi  si care sint pasi care trebuie facuti


4. RAŢIONALIZAREA TRANSHUMANŢEI
Măsura 1. Achiziţionarea de stupi în vederea reformării stupilor uzaţi în urma deplasării acestora în pastoral

Conditii  de eligibilitate:
-   apicultorul să fie membru al unei forme asociative legal constituite, de profil;
-   apicultorul să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin atestat sau certificat ori diplomă, conform legislaţiei în vigoare;
-   apicultorul achiziţionează stupii numai prin măsurile prevăzute în Program şi nu solicită finanţare şi din FEADR;
-   apicultorul să deţină minimum 25 familii de albine din rase omologate în România înregistrate la direcţia sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti şi în registrul agricol;
-   apicultorul să aibă stupii identificaţi de către Agenţia Naţională pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie "Prof. dr. G. K. Constantinescu", conform Sistemului unitar de identificare a stupinelor și stupilor, aprobat prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale;
-   apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale, respectiv să aibă viza formei asociative din care face parte la rubrica ,,deplasări în pastoral";
-   stupii să fie achiziţionaţi de la persoane fizice autorizate sau persoane juridice care produc și/sau comercializează stupi.

Cheltuieli eligibile:
-   preţul/costul fără TVA al stupilor, dar nu mai mult de 250 lei/stup pentru achiziţia de maximum 100 stupi/apicultor.



Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ilalexandru din Ianuarie 26, 2011, 12:19:03 AM
Achizitiile trebuiesc facute tot prin ACA sau de la orice vanzator? Daca e ramas tot ACA, nu mi se pare corect momopolul acestoral De exemplu, eu varachetul il iau cu factura la pretul de 35 roni, pe cand la ACA e cam 45-50 roni.
ciudat ce spui
la braila eu am luat cu 50 lei de la o farmacie veterinara privata iar la aca era 35
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Traienel

la Alba am dat 33.0 lei in vara

teo

daca ai acesata masurra 141  mai poti solicita bani pentru stupi