Bine v-am gasit!

Creat de Obombo, Ianuarie 09, 2011, 09:05:20 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Urmaresc acest forum de ceva timp, m-am inscris dupa aceea ca sa pot descarca fisierele atasate, am scris vreo doua randuri si cred ca a venit s vremea sa ma prezint.
Ma numesc Romeo, sunt adjudean "emigrat" la Focsani si de acolo in Italia, sunt casatorit, am un copil (ma rog, copil, are aproape 19 ani) un caine care-si inchipuie ca e stapinul casei, trei pisic care-si inchipuie ca sunt stapinele cainelui si am o inexplicabila pasiune pentru apicultura de vreo cativa ani buni (prima colectie de revise Apicultura in Romania e din 1982 cand aveam 13 ani). Cand am avut bani mei mi-am cumparat primi stupi, 4 orizontali, de care m-am ocupat vreo cativa ani pana am plecat in Italia si a trebuit sa-i las in grija cuiva. De atunci am ramas cu dorinta de a ma apuca din nou de apicultra dar nu prea am avut timp, pana anul trecut cand m-am hotarit sa o iau de la capat, acum ca stau si ma gandesc poate si din causa crizei economice (de, mai putini bani dar mai mult timp liber :cool:). Am cumparat doi stupi, am cumparat si albinele si am hotarit sa nu tin mai mult de doi, ca doar o fac di pasiune, nu pentru altceva. Acum am trei pentru ca trebuind sa schimb o matca nemultumitoare, nu m-a lasat inima sa o elimin, asa ca am puso intr-o lada noua cu patru rame mai slabute si acum e famila cea mai puternica care o am si a facut un cules bun la floarea soarelui. Sa nu va apuce rasul, da' cu astia trei stupi am facut si pastoral  :rotfl:.Iar pentru anul asta am in plan sa iau doi verticali si sa-i transform in ME.
Sanatate si numai bine!

prisecarul

bine ai venit Romeo in marea familie care este APIARDEAL!
sper ca aici vei gasi informatiile de care ai nevoie!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Obombo

#2
Multumesc pentru primire.
Mai vin cu o informatie. Eu sunt moderator la sectia apicultura pe acest forum: http://www.forumdiagraria.org/ Stiu ca este contrar regulamentuli sa postezi linkuri la alte forumuri, da fiind un forum italian ma indoiesc ca o sa abandoneze cineva acest forum pentru celalalt, e posibil in schimb sa gasiti vreun lucru interesant si nu numai despre albine, limba nefiind chiar de neinteles.
Citat din: romikele din Ianuarie 09, 2011, 09:28:02 PMDe asemeni profit de ocazie cu rugamintea de a ne da acceptul sa "importam" acele poze frumoase si extrem de explicite postate pe forumul italian pe care ni l-ai prezentat in alt post.
Se poate descarca liber orice, dar trebuie sa vin cu oprecizare pe care o sa ma grabesc sa o fac si in thread-ul original: este vorba de desene pentru stupi italieni care nu sunt compatibil cu STAS-ul romanesc. Celor interesati pot sa le trimit modelul 3d Sketchup.

flavius

chiar ar fi interesant sa avem si schitele in google sketchup ale italienilor...baga mare la sectia cu schite si planuri...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

@ Flavius - Ca sa iti dau un imbold, ia arunca aici o privire! este exact lucrul despre care discutam noi pe PM!  Pe bucati, tata, pe bucati! :wink2:
http://www.forumdiagraria.org/api-f53/autocostruzioni-t18601.html
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Le-am vazut, ca Obombo a pus link-ul si pe topic-ul celelalt...sunt faine de tot...ma apuc de ele, cum am putin timp disponibil...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Am vazut si eu link-ul acolo, insa l-am postat din nou doar pentru a te "inrai"! :hippo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Azi am profitat de timpul frumos si am contolat familia cea mai slaba care ma preocupa. Am gasit  ceva puiet capacit, larve si oua, si am strans-o pe cinci rame ca a ramas cu albina cam putina. Si bineinteles am facut poze.