Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Pana acum pe marginea acestui subiect s-a discutat numai la nivel de teorie dar in numarul 28 al revistei "LUMEA APICOLA " se dau cartile pe fata si se publica rezultatele la analizele efectuate la mierea de salcam existenta in magazinele din Romania . Concluzie : ESTE JALE !!!!!!!!! In cel mai fericit caz s-a gasit intr-un borcan care avea eticheta de salcam la analiza polinica 20% salcam , la restul probelor sub aceasta cifra.
  sa va mai spun ca din 10 probe in 7{sapte) s-au depistat adaosuri de falsificare .

  Vreti sa aflati ce reteileri romani umbla cu cioara vopsita ????

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM
    Vreti sa aflati ce reteileri romani umbla cu cioara vopsita ????

Bineinteles!
Spune-ne si noua, sau baga un scan la articol!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Nu ne spui inca?
Hai ca eu sunt tare curios!
Baga dezvaluirea aia ca sa stie tot romanul cine falsifica mierea si de ce apicultorul primeste niste preturi de tot rasul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Nu vezi ce interesata este lumea !!!  =))  numai eu si cu tine pe aici   :uimit:

D006

Credeam ca nu iți mai pasa de ce spune lumea.
Daca ții neaparat....te rog și eu...și....și...și te :hi:

soadi

#5
Off-topic.
Dupa cum ia-ti cooptat la discutii, (si nu de acum, de ceva timp in urma, pe care-l stiu doar cativa din membrii actuali), ......asa ii aveti. 
Dupa cum e vorba aia veche " Se poate si fara tine" ........se poate si fara *** si fara*** si fara*** :zzz:
Nu ma mai bag...degraba.

Popescu Gheorghe

Pe cei ce nu fac abonamente la revistele de specialitate si  nu citesc materiale editate prin orice mijloc, ii rog sa-mi dea voie sa spun ca nu sunt stupari si  ca vor sa scoata miere si din lemnul lazii de stup sau cum se mai poate.Din analizele facute reiese ca sunt producatori care falsifica mierea si o distribuie prin marile lanturi de magazine,fara ca acestea sa le ceara un certificat sanitar -veterinar ,pe ambii interesandu-i doar castigul  fara sa gandeasca  la raul pe care-l fac,iar un stupar cinstit nu are loc de desfacere a bunei calitati prin aceste lanturi de magazine din cauza acestor necinstiti.

Popescu Gheorghe

Mai vreau sa completez ca acesta a fost un caz fericit descoperit prin sondaj si verificare,dar ganditi-va la micile magazine,piete si alte locuri unde stuparii fara scrupule isi vand aceasta marfa fara certificate sanitar- veterinare, iar potentialii cumparatori nici nu se gandesc la a cerere aceste documente cand cumpara mierea.Asta denota lipsa de cultura a consumatorilor.Nu prea invatam nimic  cei bun din Occident( doar ce-i rau)

pharaonu75

Citat din: Popescu Gheorghe din Ianuarie 04, 2011, 10:32:38 PM
Pe cei ce nu fac abonamente la revistele de specialitate si  nu citesc materiale editate prin orice mijloc, ii rog sa-mi dea voie sa spun ca nu sunt stupari si  ca vor sa scoata miere si din lemnul lazii de stup sau cum se mai poate.

Nu stiam ca una din lucrarile apicole este abonarea la o "revista" de profil.
In cel mai bun caz revista contribuie la imbogatirea bagajului de cunostinte al stuparului, desi ma indoiesc!
In situatia in care 60%  din pagini sunt ocupate cu reclame iar restul cu materiale luate cu "copy-paste" nu stiu ce elemente de noutate ar aduce, de natura a justifica pretul platit de cumparator!
Si aici ma refer la majoritatea revistelor din Romania!

In afara de cartea Cresterea Reginelor, scrisa de Gilles Fert, pe care au scos-o in limba romana si pe care au prezentat-o intr-o revista, nu am vazut nimic sa ma atraga in 2010!

Sau poate sunt eu prea superficial!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

 Campionul mierii false de salcam este .... CARREFOUR , are la vanzare miere din Turcia care la analize a iesit glucoza industriala si tineti-va bine : SPECTRU POLINIC ABSENT !!!!!
  In zadar se bate romanul cu caramida in piept ca produce cea mai buna miere daca in magazine gasim miere industriala sub eticheta de miere de salcam.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2011, 07:24:42 PM
Campionul mierii false de salcam este .... CARREFOUR , are la vanzare miere din Turcia care la analize a iesit glucoza industriala si tineti-va bine : SPECTRU POLINIC ABSENT !!!!!
  In zadar se bate romanul cu caramida in piept ca produce cea mai buna miere daca in magazine gasim miere industriala sub eticheta de miere de salcam.

sal
trimite-mi pe mail personal : [email protected]
tot ce stii despre mierea de salcam nefalsificata
adica, parametrii , buletin de analiza corect, ce se cauta la o miere, etc, intelegi tu...
eu promit sa scot de pe piata aceasta miere falsa...

ce e ala SPECTRU POLINIC ABSENT
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

filip

Falsifica mierea toate persoanele ce doresc profit indiferent cum.
Cand trebuia predata 10 kg de miere la procesator acea miere era cupata{se amesteca cu o miere mai slab calitativa}in cazul asta rezulta o miere naturala mediocra.
Dar cand trebuie sa onorezi un contract si miere nu-i ,cum faci? :bzz: :bzz: :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Florine cred ca aceste date trebuie cunoscute de cat mai multi oameni si consider sa ducem acest dialog pe forum. Tocmai am intrat pe forumul de anunturi apicole unde se discuta de produse din fructoza si la calitatea lor. Un stupar pentru a demonstra ca acel produs este bun recunoaste sincer ca a cumparat 7(sapte) tone pentru completarea rezervelor de hrana !!!! probabil acel stupar detine una dintre cele mai mari stupini din Romania de i-au trebuit atatea tone.

  Daca vrei dezvoltam aici subiectul ! Astept un semn de la tine , Florine !

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2011, 09:16:35 PM
  Florine cred ca aceste date trebuie cunoscute de cat mai multi oameni si consider sa ducem acest dialog pe forum. Tocmai am intrat pe forumul de anunturi apicole unde se discuta de produse din fructoza si la calitatea lor. Un stupar pentru a demonstra ca acel produs este bun recunoaste sincer ca a cumparat 7(sapte) tone pentru completarea rezervelor de hrana !!!! probabil acel stupar detine una dintre cele mai mari stupini din Romania de i-au trebuit atatea tone.

  Daca vrei dezvoltam aici subiectul ! Astept un semn de la tine , Florine !

:beer: semn  :beer:

adica ai primit un semn
haide sa facem ceva sa dam pe fata mierea industriala glucozata
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stupar

Eu ca mici producator am analiza de laborator,posed miere de o calitate superioara pe eticheta am scris miere direct de la producator.Supermarketuri,Real,Selgros,Auscheun etc.nu cumpara de la mine.Am pfa,si factura.Cumpara de la mafioti miere falsificata si sa vedeti ca pe acestia nu trage nimeni la raspundere si nici merea lor nu retrage nimeni de pe piata.Asa energizantul care tot o falsificare protectia cosumatorului practic nici nu mai exista :yahoo_cry: