Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 30, 2011, 03:31:38 PM
  Daca in RO nu s-ar mai aduce miere din Asia si cupajata cu miere romaneasca si vanduta ca fiind produsa in tara noastra noi producatorii ne-am vinde toata mierea aici in tara. Numai ca mierea noastra pleaca in vest si romanul mananca din est . poate ca la acest moment consumatorul roman nu prea isi permite sa cumpere miere romaneasca sau a fost educat sa inghita orice fara sa-si puna intrebarea daca acel produs este original sau fals.
  Tot in aceste magazine se gaseste si miere din vest cu eticheta unde este specificat si producatorul numai ca un kg.costa  25 euro.

Te cred, dar nu mai dat pe spate deloc.Si eu traiesc in Romania.In Romania emisferei sudice.Si citeodata ma simt in anii 80 ai Romaniei.

Cine nu a auzit de carnea de miel/oaie din NZ, cine nu a auzit de carnea de vita si pestele din apele din NZ???
Toate sint renumite la nivel modial.Laptele de vaca din NZ este de cumparat in UK de peste 100 de ani.Si produsele de lactate la fel.
Eu daca ma duc la magazin imi pot cumpara............gunoi.Si aici si gunoiul este scump.

Despre ce vorbesc?
Exact despre ce srie si Dargos in cazul actual al Romaniei.
Pestele din NZ merge direct la export in special in Japonia.Magazinel noastre sint pline de peste din apele Filipineze, Taivaneze care este de stiut ca sint mai poluate chiar de aceea prudusele maritime din acele tari sint mai ieftine la piata mondiala.
Australia ne vinde in prostie carne ce vita si oaie de calitate inferioara la pret super mic..........caci carnurile noastre merg la export.
Laptele este destul de bine platit pt. tarani(taranii sint nevoiti sa se asocieze si sa devina actionari la firma FRONTERA-cea mai mare firma de lapte din lume care detine cca. 30% din industrai mondiala).
Frontera da laptele mai departe la alte firme mai mici care ambaleaza laptele,fac produse de lactate si asa ajunge laptele/lactatele pe rafturile magazinelor.
Frontera mai vinde lapte si la export(foarte mult) si de aceea dolarul NZ se mentine tare pe piata mondiala de ani lungi.Guvernul se bucura si tace din gura.
Firmele mici care ambaleaza laptele cumpara laptele la un pretz ridicat de nu li se mai merita sal ambaleze si sal puna pe rafturi.Prefera sa faca produse de lactate si asa le iese si lor banul bun.
Aici vine Frontera care salveaza pe toata lumea si vinde lapte mai ieftin acestor firme.Numai ca acest lapte este in totalitate facut din lapte praf.
Acum ghiciti voi de unde vine laptele praf ca sa iasa supa ieftina.Chiar daca vorbim de lapte bio.

Noi nu cumparam lapte care provine de la Frontera(mai exista firme mici caresi ambaleaza ei laptele dar nu gasesti laptele lor la toate magazinele).
Mai nou neam aliat cu citeva familii de romani si mergem pe rind dupa lapte la o ferma(din 5L de lapte iese 800-900 gr de brinza).In fiecare sapt merge altul dupa lapte si aduce pt. toti asa salvam bani de benzina.

Evident daca te uiti ce cumperi de mincare si de unde te trezesti rapid fara bani caci mincarea sanatoasa este mult mai scumpa si nu am vorbit inca de bio.

D006

  Eu pentru mine am gasit o solutie : pe cat posibil beau si mananc produse fara eticheta. Imi produc singur vinul , suc fac numai din fructe in casa , carne mananc numai de la animale cumparate in viu si sacrificate in curtea mea , lapte de la vaca vecinului  etc.

Florin_Dan

Cam asa ar trebui sa faca romanii, sa-si protejeze producatorii. Asa fac si eu, ce nu produc in gospodarie cumpar din piata de la producatori nu de la ,,bisnitari ''. Aceasta practica ar trebui promovata si nu mersul in marile magazine, asa in semn de protest, pentru ca aceste magazine au marea majoritate din marfa din import , batjocorind producatorii autohtoni.

D006

  Acum daca sunt membru in comisia de calitate a mierii din cadrul federatiei ROMAPIS am inceput sa ma implic mult mai mult in acest subiect. Am stat de vorba  cu doi procesatori incriminati si am inteles ca problema este mult mai complicata decat pare. Pe banuieli e usor sa acuzi ... trebuie dovezi solide cand acuzi pe cineva.
  Eu am ramas socat cand am aflat ca la mierea de albine adusa din Asia NU exista taxa vamala astfel s-a ajuns ca acum in rafturi sa nu avem decat miere din Turcia , China , India , Vietnam, etc.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Martie 14, 2011, 07:14:04 PM
  Acum daca sunt membru in comisia de calitate a mierii din cadrul federatiei ROMAPIS am inceput sa ma implic mult mai mult in acest subiect. Am stat de vorba  cu doi procesatori incriminati si am inteles ca problema este mult mai complicata decat pare. Pe banuieli e usor sa acuzi ... trebuie dovezi solide cand acuzi pe cineva.
  Eu am ramas socat cand am aflat ca la mierea de albine adusa din Asia NU exista taxa vamala astfel s-a ajuns ca acum in rafturi sa nu avem decat miere din Turcia , China , India , Vietnam, etc.

haide domnule membru in comisia de calitate a mierii din cadrul federatiei ROMAPIS , hai cu dezvaluirile ca sa dau peste ei...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Ca in orice afacere este un lant clasic format din : producator , procesator , retailer si consumator. Din acest lant toti vor sa castige !
producatorul vrea sa produca mult cu cheltuieli minime si sa vanda marfa la pret maxim.
Procesatorul vrea sa cumpere la pret mic , sa proceseze non-stop si sa vanda bine
reteilerul vrea sa cumpere ieftin si sa vanda la cel mai bun pret din piata .
Cumparatorul roman vrea sa cumpere ieftin !  asta de multe ori in detrimentul calitatii.

  In tot acest lant exista legi si reglementari astfel incat fluxul sa functioneze corect . Numai ca de multe ori exista vid legislativ de care profita procesatorii si retailerii iar pagubiti vor fi producatorii si consumatorii .

  Interesant ? sa continuam ?

viorel_v2000

Citat din: dragos2006 din Martie 14, 2011, 07:14:04 PM
  Acum daca sunt membru in comisia de calitate a mierii din cadrul federatiei ROMAPIS am inceput sa ma implic mult mai mult in acest subiect. Am stat de vorba  cu doi procesatori incriminati si am inteles ca problema este mult mai complicata decat pare. Pe banuieli e usor sa acuzi ... trebuie dovezi solide cand acuzi pe cineva.
  Eu am ramas socat cand am aflat ca la mierea de albine adusa din Asia NU exista taxa vamala astfel s-a ajuns ca acum in rafturi sa nu avem decat miere din Turcia , China , India , Vietnam, etc.

Taxa vamala pentru tarile de mai sus este de 17.3%
http://80.96.3.68:9080/taric/web/browsetariffi2_RO?expandelem=0409&Year=2011&Month=03&Day=14&Country=----------&issection=n&checkfinal=y&impexp=1#POS

D006

#67
  Iti spun sigur ca nu mai este deoarece stiu direct de la procesatori .( cica tabelul e pentru fraieri...)  sa-ti spun ca in Romania se aduce miere chinezeasca via Germania ! cu taxe 0 !
  Verifica tabelul pana jos si vei vedea ca la mierea turceasca e taxa 0 - ZERO !!!!  sa mai precizez ca mierea adusa din Moldova are taxa vamala 0 - ZERO !

  Si ca sa intelegeti sistemul :  marii apicultori din vestul Europei detin stupini de mii de colonii in toate tarile mari producatoare de miere iar ei nu fac import , ei isi aduc productia acasa   :wink: ati inteles ?

D006

  Si acum sa continuam...

  Cumparatorul roman vrea IEFTIN indiferent ce este in borcan . Marele retele s-au prins si vand acum miere sub nume propriu procesata de aceiasi procesatori care fac si expediatia mierii romanesti in vest.
  Procesatorul are cheltueli foarte mari asa ca el trebuie sa PROCESEZE MIERE TOT ANUL , daca producatorul roman nu poate sa-i satisfaca cerintele de cantitate si pret ei s-au orientat spre mierea din import ! astfel acelasi procesator vinde pe raft si miere sub nume propriu si miere sub numele supermarchetului.
  Indiferent cat de proasta si falsa este mierea din import ea are o mare calitate : DETINE ACTE CARE II ATESTA NUMELE DE MIERE !!!!!!!!!!! acte care lipsesc producatorului roman!!!!!!!!!!!
  Ajungem la producatorul roman...........  cica el face cea mai buna miere din lume , cica este nemultumit mereu pentru pretul oferit de procesatori , cica el este mereu contra........

  SOLUTII ??????????????????

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Martie 14, 2011, 07:35:40 PM
  Ca in orice afacere este un lant clasic format din : producator , procesator , retailer si consumator. Din acest lant toti vor sa castige !
producatorul vrea sa produca mult cu cheltuieli minime si sa vanda marfa la pret maxim.
Procesatorul vrea sa cumpere la pret mic , sa proceseze non-stop si sa vanda bine
reteilerul vrea sa cumpere ieftin si sa vanda la cel mai bun pret din piata .
Cumparatorul roman vrea sa cumpere ieftin !  asta de multe ori in detrimentul calitatii.

  In tot acest lant exista legi si reglementari astfel incat fluxul sa functioneze corect . Numai ca de multe ori exista vid legislativ de care profita procesatorii si retailerii iar pagubiti vor fi producatorii si consumatorii .

  Interesant ? sa continuam ?

continuam...
dar trebuie intrat in detaliu
reiau spusele tale cu traducere:

"producatorul vrea sa produca mult cu cheltuieli minime si sa vanda marfa la pret maxim."
tradus: producatorul face orice si oricum sa scoata ceva vandabil, drept miere (siropeala in timpul culesului). duce la analiza ceva ultra si mai baga apoi pe langa... umplutura

"Procesatorul vrea sa cumpere la pret mic , sa proceseze non-stop si sa vanda bine"
tradus: procesatorul vrea sa multiplice ce a cumparat drept calitate, (dupa ce a fraierit producatorul dand un pret infim) si mai ia niste miere iefina de la import ca sa inmulteasca ce a achizitionat. eventual sa o vanda afara ca fiind ceva bun, si "bio"

"reteilerul vrea sa cumpere ieftin si sa vanda la cel mai bun pret din piata ."
tradus: vanzatorul vinde si kkt, daca fraierul plateste

"Cumparatorul roman vrea sa cumpere ieftin !  asta de multe ori in detrimentul calitatii."
tradus: nici eu ca si apicultor nu stiu care sunt toate caracteristicile unei mieri de calitate. consumatorul da un ban, unde e mai ieftin si habar nu are ce cumpara, cdeoarece crede ca orice e in comert are un gir de calitate pe undeva.... in procesul de pana la raft


cine e de vina?
1. sistemul, ce nu protejeazai nu ajuta producatorul CORECT
2. natia romana, care vrea sa fAca bici, sa trozneasca
3. habarnistul care vrea orice, ieftin sa fie
4. LIPSA TOTALA DE INFORMARE MEDIATICA

:yes: hai dragose.... scoate "marinarii pe coverta"
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Martie 14, 2011, 08:19:38 PM
...  Indiferent cat de proasta si falsa este mierea din import ea are o mare calitate : DETINE ACTE CARE II ATESTA NUMELE DE MIERE !!!!!!!!!!! acte care lipsesc producatorului roman!!!!!!!!!!!
  Ajungem la producatorul roman...........  cica el face cea mai buna miere din lume , cica este nemultumit mereu pentru pretul oferit de procesatori , cica el este mereu contra........

sa existe "MIERE" si "INLOCUITOR MIERE"
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Toti au o parte de vina si toti au o scuza .

la toata mierea din rafturi exista acte . Orice autoritate trebuie sa demonstreze ca acele acte nu sunt bune ! automat acele controale se vor muta in instanta si vor urma procese lungi.Nu uitati de prezumtia de nevinovatie.
  Proapis a gresit cand a dus acea miere la analize in laboratorul uni procesator , respectiv ICDA . mai ales ca de la ei nu a fost analizata nici o miere.

   Toti profita de vidul legislativ din domeniul etichetarii , pe o eticheta nu este obligatoriu sa treci producatorul si procesatorul .
   Trebuie o lege in care sa se specifice exact ce sa scrie pe eticheta ! nu ca acum cand reteilerul pune doar numele sau.

   Apoi urmeaza pasul cel greu : brenduirea mierii romanesti !

ilalexandru

Bun! Lucrurile astea se stiu! Si ce se face pt a elimina problema asta? Eu as face in felul urmator...as interzice importurile de miere. Din moment ce suntem producatori de miere, cica suntem ajutati si prin PNA, de ce sa mai mearga mierea noastra la export? Sa se asigure consumul nostru intern, si apoi, surplusul, sa mearga la extern. Salcamul se gaseste in magazine si la 30 roni...dublu fata de producator. Deci la pret nu vad problema. Insa, cica, suntem intr-o piata libera...si fiecare face ce vrea. Asa ca omul de rand, care nu cunoaste un apicultor, o sa manance tot prostiile astora de prin magazine in continuare. Fara a se intampla ceva ca sa se schimbe asta

viorel_v2000

Citat din: viorel_v2000 din Martie 14, 2011, 07:37:09 PM
Citat din: dragos2006 din Martie 14, 2011, 07:14:04 PM
  Acum daca sunt membru in comisia de calitate a mierii din cadrul federatiei ROMAPIS am inceput sa ma implic mult mai mult in acest subiect. Am stat de vorba  cu doi procesatori incriminati si am inteles ca problema este mult mai complicata decat pare. Pe banuieli e usor sa acuzi ... trebuie dovezi solide cand acuzi pe cineva.
  Eu am ramas socat cand am aflat ca la mierea de albine adusa din Asia NU exista taxa vamala astfel s-a ajuns ca acum in rafturi sa nu avem decat miere din Turcia , China , India , Vietnam, etc.

Taxa vamala pentru tarile de mai sus este de 17.3%
http://80.96.3.68:9080/taric/web/browsetariffi2_RO?expandelem=0409&Year=2011&Month=03&Day=14&Country=----------&issection=n&checkfinal=y&impexp=1#POS

"Tabelul" de mai sus este extras din Tariful vamal de import al Romanei care este identic si la fel (procent taxe, tari...) cu cel al UE.
Deci taxa vamala pentru mierea adusa din China in Hamburg este fix aceeasi cu cea pentru mierea adusa din China in Constanta.

Legat de Turcia si mierea de acolo, este posibil sa fie in prima faza adusa din China si apoi cu certificat de origine "Turcia" obtinut fraudulos sa ajunga in Romania.

D006

Citat din: ilalexandru din Martie 14, 2011, 10:54:23 PM
Bun! Lucrurile astea se stiu! Si ce se face pt a elimina problema asta? Eu as face in felul urmator...as interzice importurile de miere. Din moment ce suntem producatori de miere, cica suntem ajutati si prin PNA, de ce sa mai mearga mierea noastra la export? Sa se asigure consumul nostru intern, si apoi, surplusul, sa mearga la extern. Salcamul se gaseste in magazine si la 30 roni...dublu fata de producator. Deci la pret nu vad problema. Insa, cica, suntem intr-o piata libera...si fiecare face ce vrea. Asa ca omul de rand, care nu cunoaste un apicultor, o sa manance tot prostiile astora de prin magazine in continuare. Fara a se intampla ceva ca sa se schimbe asta

Profesore nu poti sa interzici importurile de miere deoarece tin sa te informez , daca nu stiai , ROMANIA ESTE MEMBRA UE !!! Smecheria ar fi sa militam pt. ca si romanii sa exporte miere in Turcia  :wink2: aici ar fi marea lovitura.
  Taxa vamala este simbolica daca chinezul aduce mierea in port Constanta cu 1 euro/kg.
  Noi producatorii daca am fi putin mai uniti si cu disponibilitate la munca in folosul comunitatii de stupari am incepe o ofensiva de promovare a mierii romanesti , ajungand pana acolo incat mierea noastra sa se vanda cu vinieta si sa fie interzis cupajul mierii noastre cu altele . Dar astea sunt doar vise deoarece romanul in general este ....  delasator - sa folosesc un termen bland.