Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Probabil Dobre e deranjat ca nu-si poate desface in magazine propria miere, din cauza altora, care au miere falsificata, vanduta la un pret foarte mic. Dar nu putem trece cu vederea ca acesta a facut pe banii lui analize temeinice care au aratat, cum era de la inceput de presupus, ca mierea din magazine este falsificata. Dar de ce noi ne oprim la mijlocul drumului? O autoritate ar trebui sa ia masuri ca aceste produse falsificate sa nu mai fie date in comert iar cei care le-au livrat sa fie pedepsiti.
  Ar mai trebui o corectie de formulare:
Un fost apicultor roman, actual negustor de miere cere la Brussel stoparea comertului cu miere puternic falsificata!!
  Cu moda asta vazuta si pe forum, ca albinelor trebuie sa le dai permanent suplimente, ca trebuie permanent sa ai un spor macar de cateva sute de grame/zi, multi vor produce de fapt o miere doar partial din flori si partial din 'sac' dar nu falsificata grosolan ca cei care o amesteca dupa recoltare cu inlocuitori sau cu miere straina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Ati remarcat bine dl Stefan, prin aceste articole acesti negustori si-o trag unii altora.
Eu l-as intreba pe apicultorul Dobre, de ce s-a numarat printre primii negustori care au introdus pe piata siropurile? De ce face comert cu acestea si acum?
De ce se vaita de falsificare, daca este un element din aceasta schema!?

oroles

#257
Care miere falsificată ca Dragos zice că e "conformă"? M-am intrebat intotdeauna "Conforma cu ce?" Mi-a placut ce au facut crescatorii de vaci ieri. Au iesit in strada denuntand pretul scazut al laptelui din cauza laptelui fals si al produselor bazate pe lapte de pe piata.
Si ca sa vedeti ca regulile sunt pentru  prosti:
http://agrointel.ro/52220/fermieri-romani-socati-de-ce-au-vazut-in-fermele-din-alpi-produc-iaurt-bio-cu-chimicale-si-il-vand-in-scoli/

Am mai spus-o si cu alte ocazii. Statul roman prin toleranta sa la falsurile marilor companii au distrus micul producator. Se pare ca scaderea TVA-ului la alimente a facut si mai mult rau. Sta taranul cu porcul si nu i-l cumpara nimeni, in timp ce marii producatori si importatori aduc carne din import.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

http://www.elle.ro/health-diet/despre-miere-produs-veritabil-vs-produs-fals-497607/

...., mierea proaspata, nepasteurizata, contine 22 de amino acizi, 27 de minerale, printre care se numara fier, calciu sau zinc.

Intr-un final, daca mierea procurata de tine nu are nici o urma de aroma de flori sau alte ierburi, ci doar un gust dulceag, imi pare rau, dar mierea nu pare a fi fost produsa de albine.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Eugen B

Corect, din pacate multi vand miere falsificata pe piata, si observ ca in ultima vreme unii oameni evita pietarii si cumpara din super marketuri.
In goana dupa bani multi stupari au uitat ca miere este produsa din nectar nu din zahar si apiinvert sau mai stiu eu ce.
Normal ar trebui sa avem laboratoare in fiecare judet si sa facem analize la miere.

cristinas

Intr-adevar, analizele de laborator spun multe despre calitatea mierii, insa acestea sunt si destul de scumpe. Eu am vazut un exemplu de analize aici, la Gradina cu Stupi. http://www.mierealbine.ro/calitatea-mierii-si-clasificarea-ei. Dl. Dinu mentioneaza ca aceste analize costa in jur de 1000 Ron.

oroles

Problema e ca noi stuparii nu intelegem ca mierea falsa este cea care scade pretul real al mierii. Daca am intelege si s-ar face ceva proteste si-ar reveni si apicultura romaneasca!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

La noi in tara de foarte mult timp se falsifica mierea. Acuma analizele o arata

Adrian.B.

Am auzit ca pe vremea lui Ceausescu le duceau stuparilor zaharul in camp. Cred ca de atunci se falsifica mierea.

apivasmob

Citat din: Adrian.B. din Septembrie 29, 2016, 01:42:29 PM
Am auzit ca pe vremea lui Ceausescu le duceau stuparilor zaharul in camp. Cred ca de atunci se falsifica mierea.
Ai auzit tu dar nu tot, ce si cand se dadea zah...... .
Sanatate tuturor apicultorilor


stefan1

 Si la nivel international s-a intensificat fenomenul de falsificare a mierii si incearca sa se ia masuri.

https://www.stiriagricole.ro/piata-internationala-a-mierii-sufocata-de-produsele-contrafacute-41779.html
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Stirea postata de MirceaCalin e tare. Se pare ca cineva a brevetat molecula de miere la OSIM (sau echivalentul francez al acestuia) si trebuie sa platim o redeventa (un fel de drepturi de autor) celui care a inregistrat-o de 4.25 euro pe kg. :))))

CitatȘi cum molecula de miere a făcut obiectul unui brevet depus de către CEDIPA la INPI (Insitutul Național de Proprietate Intelectuală) Franța apicultorii europeni care vor mai dori să producă miere de la albine, vor trebui să plătească o redevență referitoare la dreptul intelectual al proprietarului brevetului estimată la 4,25 euro/kg.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Din cauza asta nu se mai produce miere adevarata.Taxa pe surogat de miere nu exista........momentan. =))
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan sebastian

Eu consider ca se produce destula miere adevarata, care insa nu poate fi valorificata decat la borcan.
Nu vad sensul sa produci zeci de tone si sa nu o poti vinde.
Cei cu pana in 50 fam. o pot valorifica, ceilalti trebuie sa faca compromisuri.
Cum procesatorii ofera pret mic, ofera si ei apipixuri cu miere sa poata supravietui.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.