Procesul tehnologic .

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 02, 2011, 05:23:50 PM

« precedentul - următorul »

elvis

Citat din: romikele din Februarie 05, 2013, 12:19:04 PM
La tipul de stup din acele schite eu folosesc obligatoriu o rama de hranire, ca un cat inalt de 85mm.
De ce 85 si nu mai putin? Pentru ca la nevoie, impreuna cu un cat de 1/2 redus, inalt de 155mm, rezulta un corp de 240 mm inaltime, util pentru rame de ME, fara alta investitie.
Avantajul faltului de 10x10mm este ca ramele sunt mai bine fixate de corpul de deasupra lor, avantaj la transport, iar spatiul de sub rama evita strivirea albinelor la manevrare.

Evident ca fiecare poate adapta la nevoile proprii.
Dupa ce trece nebunia cu adunarea generala si targul, voi revedea toate schitele si voi incerca sa le organizez pe tipuri si variante intr-un document pdf.
da ar fi foarte util daca l-am avea un pdf
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

ioanardelean55


   Freza ptr. panouri si alte imbinari.

ioanardelean55

   Freza e facuta din doua bucati ptr. reglaj.

ioanardelean55

 :hi:

ioanardelean55

 %%-

ioanardelean55

 :coffee:

ioanardelean55

 :bzz:

ioanardelean55

 :cool:

ioanardelean55

 :smile:

elvis

ce pot sa imi dau eu seama cu toata nepriceperea mea e ca la genul asta de imbinare e musai sa lemnul f uscat nu cred ca e loc de intors....
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

ioanardelean55


La oricefel de imbimare e bine ca lemnu sa fie uscat altfel lucrezi degeaba si mai ales la LAZILE DE ALBINE (STUPI ). :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

cristian bh

 
Citat din: ioanardelean55 din Februarie 05, 2013, 02:51:39 PM
:smile:
freza prezentata e de fapt set profil contra profil ??/puteti prezenta minimul si maximul de lucru al frezei?. La stupi imbinate panourile astfel s-ar putea si cum ziceati anterior fara adeziv fiind panoul scurt si prinse la colturi cand se asambleaza cutia dar la alte panouri si lucrari eu unul sunt sceptic ca[ indiferent de freza] ar merge neincleiat.

ioanardelean55


    Este o freza f. buna pretentioasa la reglaj ,eu o folosesc la dinensiuni cuprinse intre 20-40 mm ,de la 15-20 am alta cu nutu mai mic . oricit ar fi panou de mare merge si fara clei . federu se regleaza in functie de esenta lemnului ,dar repet este pretentioasa la reglaj . Eu de regula pun clei dar la probe daca faci imbinarea si pe urma vrei sa o desfaci nu mai merge se crapa pe alta parte .

relutu

Multumim ptr poze D-nu Ioan.Unde se gasesc asemenea freze,ca eu abia am gasit una ptr falt lata de 30 mm.?

Porfy66