Procesul tehnologic .

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 02, 2011, 05:23:50 PM

« precedentul - următorul »

Calinu71

Sunt persoane care sustin ca nu mai necesita frezare pentru inbinare doar rindeluit catul si aplicat aracet de calitate buna strans in presa si gata. ce parere aveti?
Să şti să lupţi când vrei să ai
Să nu renunţi când pierzi sau dai
Să fi şi bun şi înţelept
Şi vei găsi drumul cel drept.

jenica67

    Daca te uiti in filmele lui apipisorul, asa este, numai sa ai lemnul uscat. Eu am preferat sa fac doua frezari si sipca intre  in ideia ca daca nu imi tine lipitura, sa ramana labirintul sa etanseze.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Calinu71

Da buna idea cu sipca. din ce material este sipca ?
Să şti să lupţi când vrei să ai
Să nu renunţi când pierzi sau dai
Să fi şi bun şi înţelept
Şi vei găsi drumul cel drept.

romikele

Eu am stupi de circa 17 ani la care lipirea s-a facut cant pe cant, fara frezari, fara sipci si rezista inca fara probleme.
La incercarea de dezlipire prin lovire am reusit doar sa "sparg" scandura pe alta fibra, fara sa se desprinda lipitura. Tot ce conteaza e ca materialul sa fie foarte bine uscat si adezivul sa fie de calitate.

sandupop

Cu toate ca este  :offtopic:, am postat si eu
Citat din: ioanardelean55 din Februarie 09, 2013, 05:20:44 PM

  Cumva tot o sa-i prindem noi .
Nea Ioane, sa nu te superi ^:)^ ... m-am inspirat de la tine, dar eu nu am avut poansoane,...asa ca am folosit niste bucati de teava ... a iesit ceva apropiat, numai ca la anul trebuie sa fac si un 4...... Am gasit de pe la tatal meu, fie iertat, un panson cu litera S si unul cu P cu care insemna animalele. Le am refolosit..... :D :D
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ioanardelean55


E foarte bine ,poti sa-tialegi un cod al tau din 2-3 numere anu il poti scrie si cu altceva . :bravo:
 
SANATATE 

sandupop

Citat din: ioanardelean55 din Aprilie 07, 2013, 01:17:10 PM

E foarte bine ,poti sa-tialegi un cod al tau din 2-3 numere anu il poti scrie si cu altceva . :bravo:
 
SANATATE
=)) =)) =)) Nea Ioane, cred ca asa... e mai bine, ca daca foloseam initialele numelui ( Pop  Alexandru) iesea PA sau AP si daca foloseam numele de pe forum iesea SP .. si era destul de tendentios si se putea interpreta in fel si chip :rotfl: :rotfl: =)) =))
Toate cele bune.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ioanardelean55


Pansoanele sint bune ,,Felicitari" si  =D> dar mai trebuie ceva ...... :hi: :hi: :hi:..Sa-ti schimbi timplaru... :nono: :nono:

apivasmob

am vazut rame si taiate din banzinc .
Sanatate tuturor apicultorilor

sandupop

Citat din: ioanardelean55 din Aprilie 07, 2013, 05:42:21 PM

Pansoanele sint bune ,,Felicitari" si  =D> dar mai trebuie ceva ...... :hi: :hi: :hi:..Sa-ti schimbi timplaru... :nono: :nono:
Daca te referi la ramele de brad, pe care mi-am permis sa fac teste sunt facute de un vecin... sudor de meserie =)) =)) =)), le-am primit gratis de fapt a trebuit sa le primesc,.... nu cred ca as pune in stupii mei asa ceva.
Cred ca sunt facute la ..banzic cum bine zice apivasmob
Nea Ioane, multumesc pentru felicitari, v-am trimis un mesaj pe privat. O duminica placuta in continuare.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Porfy66

Am dat intamplator de acest filmulet ce are legatura c cele discutate mai sus:
purosfragisma

ioanardelean55


Si cu toate astea anul acesta am ramas fara 3 Buc . la salcam . :uimit: dar ...... nu se stie . Poate ...poate  cindva vom avea si rezultate .