Procesul tehnologic .

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 02, 2011, 05:23:50 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Sa presupunem ca avem sculele necesare pentru a confectiona stupi , avem si desenul tehnic ( schita ) ,cu ce incepem si cum procedam ?





orbanstefan64

trecut materialul prin abrichtul de grosime ,obtinem grosimea dorita,dupa care trecem materialul pe abricht si ii facem un cant drept.debitare la latime si lungime,lipit si puse in presa,slefuite la masina de slefuit cu banda  si debitat la dimensiunea de panou,taiat falturi ,montaj si finisare finala.
eu cel putin asa procedez dar nu inseamna ca e modul cel mai bun.
sigur profesionistii lucreaza altfel  :hi: :hi: :hi:

tassevasi

        Si eu, aprximativ tot asa fac ,decit  ca mai relizez un falt la scindurile ce le lipesc  la presa .
        Am sa incerc si lipirea prin nut si feder,la urmatoarele  cuti .
  Numai bine si sanatate :hi: :hi:

OtoVirgil

O as incepe cu un PM !
As anticipa ce pot produce si as incerca sa-mi iau masuri .
Dupa, pasul 2 , as identifica si delimita zonele (productie, depozitare, acces, etc ) . Cu aceasta ocazie un regulament care sa-l respect (Norme de ordine interioara-unde/pana unde au acces musafirii, unde fumez, etc)
3. Mic inventar, mi-l consemnez, cand am facut verificarea, ascutit panza, schimbat uleiul, carbunii etc, si tot in acest caiet/registru date de aprovizionare, materie prima, consumabile
4. In functie de necesitati/comenzi trec la productie

p.s. daca ar fi azi, as incepe cu datul zapezii jos de pe acoperis !
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

ioanardelean55


  1. DEBITAREA MATERIALULUI PE LUNGIME .( pentru a obtine o calitate superioara a lucrului in general esate bine sa se lucreze cu bucati mici de scindura , cu cel putin 5 cm mai lung decit dimensiunea finala , total gresit a se prelucra materialul la dimensiuni mai mari )

flavius

#5
De acord cu debitarea pe lungime de la inceput, dar trebuie tinut cont si de faptul ca, in general, masinile de rindeluit la grosime "ciupesc" capetele oricarei scanduri...oricat de bine ar fi reglate...inca nu am vazut scandura scoasa la grosime care sa nu aiba cel putin 3-4-5 cm, la fiecare capat, "ciupiti"...vorbesc inclusiv de masini industriale, si din cele moderne, nu numai din cele vechi...deci se poate debita la lungime, dar se ia o rezerva de cativa cm pentru capete...

Eu incep cu rindeluire, apoi incleiez panourile pe lungime...abia dupa ce s-au lipit bine debitez la lungime si continui prelucrarea...dar recunosc ca la ultima serie, dupa rindeluire am facut lamba si uluc, plus falt pe una din scanduri, si abia apoi am incleiat...

MEA CULPA: acum am citit ca ati scris ca trebuie debitat cu cel putin 5 cm mai lung decat lungimea finala...presupun ca motivul este acelasi descris de mine mai sus...deci suntem pe aceeasi lungime de unda...ca si concluzie, departe de mine ideea de a va critica taman de d-voastra...ca avem multe de invatat... :thanks:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

ioanardelean55


  Flavius nu stiu cite masini ai avut ocazia sa vezi pina acum ( si mai ales masini moderne ) dar  sa sti ca o masina bine reglata NU CIUPESTE ,iar 5cm plus e suficient , am insa o rugaminte ,ar fi bine sa nu facem afirmati de care nu sintem bine documentati ,.
Cum procedezi tu e problema ta eu am argumente de ce este bine sa se procedeze asa , si as vrea sa incep cu o intrebare ; daca in panoul tau sint cepuri care trebuiesc eluminate cum procedezi ? cita risipa faci ? pe cind daca se debiteaza inainte acele cepuri pot fi eliminate cu foarte putina pierdere . chiar si prelucatul la dimensiune mica are alta calitate si se lucreaza mult mai usor .

ioanardelean55


2 . SORTATUL MATERIALULUI DEBITAT . ( se face alegerea materialului pentru ; fund , corp , magazie si capac ,in functie de calitate,si dimensiuni ,astfel incit pierderea sa fie cit mai mica . Dupa principiul OMUL POTRIVIT LA LOCUL POTRIVIT .)

flavius

ok, am inteles ce-ati spus...si o sa procedez in consecinta la urmatoarele cutii...

am totusi o intrebare: daca am o bucata de scandura fara noduri, si din care stiu ca pot scoate toti cei 4 pereti ai unei lazi (la un dadant, cu pierderi cu tot, inseamna ca am vreo 2 m liniari...), si tinand cont ca masina mea de rindeluit in mod sigur ciupeste, mai ales la iesire, cam 3 cm, pot s-o prelucrez asa? adica sa nu debitez toti cei 4 pereti inainte de rindeluire? ci s-o rindeluiesc pe toata, pe 2 fete, si abia pe urma s-o debitez la cotele finale? :thanks:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Cei care am invatat dupa ureche  si avem si curajul sa  lucram stupi , dar fara pretentia de a fi ceimai  ceimai , cu un finisaj super ,trb sa va multumim dvs , probabil un mare profesionist in domeniu .
   Eu recunosc  ca am lucrat in dom. energetic i,mi place sa fac  orice , sculele de baza  (circular , abriht si multe  altele  ) mi,leam  confectionat  si sunt cu ochii mari la tot ce vad , mai ales la nou .
  Orice informatie este de folos ,cind e pe domenuiul respectiv.
  Sanatate si numai bine :hi: :hi:



ioanardelean55


La masinile de degrosat mai ales bucatile mici de material este indicat a se baga bucata dupa bucata  (cap in cap ) fara a se lasa spatiu intre ele , incearca si o sa vezi daca mai ciupeste , iar daca tot asa e iseamna ca ai probleme cu rolele .

ioanardelean55


Acum trebuie sa plec insa miine vom discuta despre intrebarea pusa si o sa mai continuam cu procesul tehnologic .
Noapte buna

flavius

daca le bag cum spuneti d-voastra, nu mai ciupeste, intr-adevar...stiu ca am incercat o data, si a mers bine...problema apare in momentul in care vreau sa lucrez singur...daca nu am ajutor pe iesire, e mai greu sa bag scanduri scurte una dupa alta...nu are cine sa le prinda pe partea cealalta...eu le prind singur, le intorc "peste cap" si le mai bag o data...in general le bag cam de 2 ori pe fiecare parte...

stiu ca procesul tehnologic corect ar fi ca intai sa dau totul la un abricht normal (pe care nu-l am...) si abia pe urma sa intru in degrosare...eu merg pe degrosare alternativa, cate o fata pe rand...in 90% din cazuri iese acceptabil...da' nu perfect...

asteptam pasul 3, pe astea 2 le-am inteles...si le-am notat...sarut-mana...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Atunci cand varsta tradeaza experienta vasta, iar aprecierile celor care au beneficiat de produsele mesterului sunt extraordinare, nu avem decat sa cascam ochii, sa ciulim urechile si sa ascutim creioanele! ^:)^ ^:)^

Se prefigureaza un curs on-line! :nod:


Sa vedeti stupi ce voi face eu dupa aceasta! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi