Varachet

Creat de PricopArthur, August 05, 2008, 02:22:47 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: kioIn prospect scrie ca se pun transversal peste rame. De pe forum am aflat ca ar fi bine sa fie agatate intre rame dupa o perioada.
La aparitia Mavrirolului se recomanda agatarea benzilor intre rame. S-a renuntat la aceasta recomandare pentru a inlatura contactul direct intre benzi si fagure si pentru a evita astfel contaminarea cerii cu fluvalinat.

eusebiu

Ieri am facut al4-lea tratament cu varachet in lipsa puietului.
Mavrirolul este pe verticcala[a stat 3 saptamani pe rame].

bucovineanu

Astazi am facut ultimul tratament cu Varachet, al treilea in aceasta toamna.

D006

sambata o sa fac cel de al 5 tratament cu varachet din acest an, apoi mavrirolul .
in august am folosit Beevital, care in cazul meu nu a dat rezultate, astfel ca infestatia cu varooa a fost mare in cazul meu.

D006

ieri am facut ultimul tratament cu Varachet (4 in total), cuib restrans, 6, 7 rame, diafragma etansa din extrudat.

bee_lover

o intrebare. acum ca nu este puiet daca vrem sa facem sa zicem 2 tratamente cu varachet care este intervalul de asteptare intre tratamente sau se pot face cate una pe zi timp de 2 zile?

eusebiu

4-5zile.Asa se poate aerisi si stupii care sunt etansi.Eu asa am facut.
Albina ramasa este  aproximativ egala cu cea de primavara.Nu se pierde decat aproximat
iv 1/2rama albina peste iarna.Nu mai restrng cuibul in primavara.
Iernez pe 3-5 rame stransi la maxim.

D006

Citat din: eusebiu4-5zile.Asa se poate aerisi si stupii care sunt etansi.Eu asa am facut.
Albina ramasa este  aproximativ egala cu cea de primavara.Nu se pierde decat aproximat
iv 1/2rama albina peste iarna.Nu mai restrng cuibul in primavara.
Iernez pe 3-5 rame stransi la maxim.
familia pe care o ai pe 3 rame o iernezi impreuna cu alta in aceeasi cutie despartite de diaf etansa, sau fiecare in stupul ei ?

balasbebe

Citat din: bee_lovero intrebare. acum ca nu este puiet daca vrem sa facem sa zicem 2 tratamente cu varachet care este intervalul de asteptare intre tratamente sau se pot face cate una pe zi timp de 2 zile?
Cand nu mai este puiet, dupa parerea mea, este suficient un tratament bun, si gata pana la anul.
Cum stiu ca aiu putine, eu te invit sa pui si cateva coli de hartie unsa cu ulei, amestecat cu margarina. Daca pica paduchii, mai trebe un tratament la 1 saptamana, daca pica doar cate 2-3 nu mai este cazul. Dupa 3-4 zile, trebuie vazut inca daca mai pica ceva.
Este bine sa ai macar 2-3 lazi cu fund antivarroa, si acolo nu mai trebuie hartie.

eusebiu

Pentru Florin. Familia de 3 rame este de4,5-5rame.Eu fac diafragmele din carton presat si deasupra folie cu 7-10 gauri de 3-4mm.
Ii mai deschid la 1-3 saptamani[control diafragme daca au umiditate].
Diafragma este compusa din 2 foi carton. Peste podisor 2foi carton.
Asa trec fetele iarna.

kiloz

-interval de minim 3 zile ,se poate provoca omorirea matcii si otravirea albinelor,se declanseaza agitatia in familiei,apare instinctul de golire a intestinului-diaree- care atrage dupa el declansarea nosemozei :nono:
Sa fii drept si scrie adevarul.

viorel_v2000

Citat din: balasBenzile se numesc mavrirol. Sunt bune, atunci candi faci tratamentul cu  Amitraz, si mai este cate o pata de puiet capacit. Eu urmaresc sa fac tratamentul, in lipsa puietului, si atunci este suficient. Am marele avantaz, ca din 200 de stupi, la 60 am site antivarroa. Pentru mine, este suficient sa controlez, evolutia tratamentului. Dau cu Amitraz, si zic amitraz, deoarece eu folosesc Mitac. Cu un aparat, care pulverizeaza substanta, dau pana nu mai vad, pe subar, nici un paduche. Daca se administreaza doza potrivita, si eu nu folosesc, mai mult de 1 picatura de stup, pot sa fac mai multe tratamente. Am facut pana acum 3, si mai urmeaza unul mai tarziu. In functie de vreme, voi gasi o portita.
Puteti sa dataliati un pic modul in care tratati cu Mitac.
De la achizitie (de unde, cum, la ce pret) pana cand puneti podisorul si capacul la loc.
Multumesc!
VV

viorel_v2000

Apropo de Varachet-ul Forte de anul acesta si cel de anul trecut:
Cel de anul trecut este mai inchis la culoare decat cel cumparat anul acesta.
Ce sa insemne asta?
Este mai prost calitativ?
VV

gudas valentin

Citat din: viorel_v2000Apropo de Varachet-ul Forte de anul acesta si cel de anul trecut:
Cel de anul trecut este mai inchis la culoare decat cel cumparat anul acesta.
Ce sa insemne asta?
Este mai prost calitativ?
VV
Isi schimba culoarea in timp, am observat si eu.dar daca nu e cristalizat e bun.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

mezenguz

Eu am facut un aparat de suflat varachet ,la care am folosit un mini aspirator de curatat tastatura de calculator,la care am facut un rezervor in care pun banda aprinsa si in 4 secunde este suflata in stup. Fumul este rece fara risc de incendierea stupului , am sa pun si poze si daca ne vom intilni la Faget voi face si damonstratii .