Varachet

Creat de PricopArthur, August 05, 2008, 02:22:47 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

La tratamentul cu varachet, care este timpul optim intre tratamente? Prospectul spune 7 - 10 zile.
Va multumesc,
Miere multă şi inimă curată!

gudas valentin

Eu al fac asa.1la 7 al 2 la 7 al 3 la 8.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

ideea cu tratamentul la 7 zile are legatura cu ciclul de inmultire a paduchilor si a acarienilor. asa ca este bine de respectat. din pacate nu putem in permanenta sa o facem corect.

PricopArthur

Si eu le fac la 7 zile, dar in virtutea inertiei. Nu ar trebui sa fie legate si de momentul in care paduchii pot iesi din celulele capacite?
In ce moment de dezvoltare al larvei depune varooa ouale?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Numarand zilele de la ou evolutia parazitului Varroa Jacobsoni este urmatoarea:
La larvele de albina:
In ziua 7 femela  intra in celula cu larva.
La sfarsitul zilei 9 celula este capacita.
Incepand din ziua a 11 pana in ziua 14 Varroa depune 1 pana la 3 oua care vor avea evolutia completa.
Din ziua 14 pana in ziua 17 depune 4 - 6 oua care nu vor avea evolutia completa.
In ziua 21 albina lucratoare eclozioneaza si impreuna cu ea iasa si Varroa fondatoare  impreuna cu 1-2 femele tinere.
La larvele de trantor:
In ziua 7 femela  intra in celula cu larva de trantor.
La sfarsitul zilei 9 celula este capacita.
Incepand din ziua a 12 pana in ziua 16 Varroa depune 1 pana la 5 oua care vor avea evolutia completa.
Din ziua 16 pana in ziua 19 depune 6 - 8 oua care nu vor avea evolutia completa.
In ziua 24 trantorul eclozioneaza si impreuna cu el iasa si Varroa fondatoare  impreuna cu 2-3 femele tinere.
In ambele cazuri , dupa eclozionare , masculii si indivizii cu dezvoltare incompleta mor.

bucovineanu

Se stie ca tratamentul cu Varachet prin fumigatie este eficient numai pentru puietul necapacit.Daca se fac 3 tratamente la interval de 7 zile, intre primul si ultimul tratament este o perioada de 14 zile.Este tocmai perioada cat puietul de trantor sta capacit.Facand tratamentele la 7 zile, ar trebui ca orice puiet sa fi beneficiat de cel putin un tratament atunci cand nu era capacit.
Daca nu sunt necasare 3 tratamente succesive si facem numai 2, al doilea il vom face la interval de 10 zile.

PricopArthur

Va multumesc tuturor. Nu stiam evolutia capusei Jacobsoni.
Cred ca este important sa si stim cand facem ceva, si care este rostul acelui lucru.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Am vazut la un prieten o scula performanta de afumat italiana pentru tratarea paduchilor la albine dar scumpa .......

PricopArthur

Citat din: GICOS2002Am vazut la un prieten o scula performanta de afumat italiana pentru tratarea paduchilor la albine dar scumpa .......
Poti sa ne arati si noua acea scula performanta?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Cred ca este vorba despre acel aparat care foloseste amitraz pe care il tansforma in picaturi foarte fine,un fel de ceata, dar este destul de scump aprox.300 euro.

D006

asa este ca un PISTOL cu 2 "butelcute'una linga cealalta  Una cu gaze din aia din comert de unica folosinta iar in cealalta se pune TACTIK(insecticid pe baza de amitraz)in amestec cu petrol lampant(de aprins gratarul)Se dau 1sau2"pufaituri" pe urdinis la fiecare familie E SUPER TARE                                                                                                                     TRATAMENTUL DEVINE O JOACA

bee_lover

Acest dispozitiv si substanta se foloseste la unguri. Am avut si poze da nu le gasesc. In caz ca le gasesc am sa le postez.

bee_lover

Seamana cu acesta? daca nu oricum conceptul e acelasi... petrolul amestecat cu Tictakul este pompat prin teava acea subtire de cupru care este infasurat epste tubul in interiorul caruia arde gazul. amestecul datorita caldurii degajate de gaz se evapora.Un fel de tratament cu varachet da in loc de fitil este amestecat cu petrol de lampa si evaporat!

D006

principiul astai dar aparatul unu singur cumparat de la o firma participanta la TIRGUL DE LA FAGET 2006 pret 9milioane atunci ;1litru TACTIK=1MILION

kiloz

performantele cam contestate- volumul de gaze cam 3mcub degajate formeaza o compresie in stup ,intoarce aripile albinelor,incapacitate de zbor ,matci omorite daca este prins de jetul degajat,amestecul poate sa se autoaprinde producind pirjolirea albinelor :mad:
Sa fii drept si scrie adevarul.