Nucleul dorit

Creat de Bătrânul, Decembrie 28, 2010, 01:39:35 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Citat din: Batrinul din Ianuarie 07, 2011, 11:21:33 AM
Rugam pe VALTER sa prezinte modul de lucru !!! :hi:

Formarea  acestor nuclee pleaca de la conditia esentiala << prezenta puietului pe minim o rama>> la constituire.
Pasi de urmat.
Se cupleaza doua rame de nucleu.
Se introduc in familii cu rama Dadant, pentru crescut si semanat.
In momentul in care ramele au prezent puietul de capacit(ziua 7-8 de viata a albinei lucratoare) se ridica si se introduc in nuclee.
Eu folosesc doar o rama de puiet de nucleu, restul ramelor fiind echipate cu albina din familia gazda, ori alta familie puternica(care manifesta primele semne de roire).
Se umple hranitorul cu hrana.
Se trec nucleele la loc rece.
Eventual se muta pe alta vatra(eu nu mut).
Se deschid spre seara in amurg.
A doua zi primesc botci capacite(ziua 14-15).
Periodic se alimenteaza cu hrana lichida+ polenul rezultat din cernere+ (fumidil)nozevit, protofil.
Dupa doua, trei zile se verifica eclozarea.Se introduce alta botca in cazurile particulare.
Dupa alte 7-8 zile se verifica imperecherea.
Se marcheaza matca fecundata.
Se urmareste calitatea pontei, in special la primele celule capacite.

Este de preferat ca ramele ce se introduc pentru crescut si insamantat sa se faca de regula la familiile roitoare care au fost evidentiate in carnetul de lucru din anul precedent.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Deschit topic separat pentru fiecare tip de nucleu de imperechere pentru a stii mai bine despre care vorbim. Daca nu reusesc sa pun puzele cer ajutorul administratoriilori.   :bzz:

Bătrânul

Astept pereri despre fiecare pe topicul respectiv. Azi voi posta metoda mea la indemina oricarui incepator !!!!! :hi: :wink2: Ma ierti Valter ? Metoda va fii numai pentru cei cu pina la 100 stupi  =D>

viorel_v2000

Citat din: valter din Ianuarie 08, 2011, 08:19:06 PM
Citat din: Batrinul din Ianuarie 07, 2011, 11:21:33 AM
Rugam pe VALTER sa prezinte modul de lucru !!! :hi:

.........................
Se trec nucleele la loc rece.
Eventual se muta pe alta vatra(eu nu mut).
..........

Cat timp le tineti "la loc rece"?
:thanks:

valter

Din momentul formarii(14-16 dupa amiaza) pana in amurg.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Bătrânul

Voi propune o tehnologie pentru obtinerea reginelor tinere si inperecheate PENTRU CEI CU  PINA LA 100 STuPI !!! Este o axioma faptul ca  : Nici cel mai bun apicultor nu stie sa creasca regine mai bune decit albinele  =D> Ca atare cele mai bune regine sint cele din roiuri si cele din botcile naturale si selectate !!!  :wink2:  Deci la inceput avem rama goala in care lipim fagurele artificial , punem o familie selectata cu regina performanta in nucleu ( sau intr-un stup oarecare) NEPLIAT . DAM PAPICA ZILNIC  ca sa construiasca iute iute (De preferat miere) . Daca puneti chiar in nucleu si hraniti cu miere(sau sirop 1/1) in curind familia intra in frigurile roitului si incepe sa construiasca BOTCI DE ROIRE. . Dupa capacirea botcilori pliati ramele si bagati tablele de despartire .  Bineinteles aveti grija ca fiecere compartiment sa aiba o botca frumoasa. Dupa inceperea pontei matcile pot fi scoase si folosite acolo unde aveti nevoie. In locul lori puneti alte botci sau regine scoase din roiuri secundare. :hi:  Aceasta metoda este cea mai simpla si la indemina oricarui incepetor. Sa ma ierte crescatorii de matci  ^:)^

Bătrânul

Stupii Batrinului vor fii prezenti la Campina. Vom prezenta ca noutate setul de nuclee de inperechere si vom dezbate cu argumente solutiile folosite , avantajele si dezavantajele intre nucleele cu una, doua ,trei, si patru celule de inperechere. De asemenea diferentele intre aceleasi nuclee dar cu rame de 1/1 si 1/2. Toate variantele vor fii comfectionate  si puse pe masa. :bzz: :bzz: :bzz:

maximus


teoalbina

Fiindca tot s-a deschis un astfel de subiect, tin sa prezint si eu un tip de nucleu la care m-am oprit dupa ce am utilizat mai multe variante de nuclee

Bătrânul

felicitari  :welcome: avem aceias preferinte ! Vezi nucleul tip roinita! :welcome:

marius_vfp

salut baieti tare controversat e nucleul asta , scria pe celalalt topic ca e jumate de rama dadant 1/1
cred ca e 3/4 mai bine , spor la treaba domnule valter, cu specificatia , mai lasa tigara aia cand te duci la fete .
o zi buna la toti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Bătrânul

Este Dadant taiat pe verticala sau roinita pe 6 rame

Bătrânul

Doua rame cuplate fac un Dadant si pot fi construite in stupii de baza