Confectionarea unui " varujet " dintr-o jucarie .

Creat de tassevasi, Decembrie 27, 2010, 12:23:14 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

                                                                                                                                                          Imi doresc dragi colegi sa imi fac munca mai usoara si calitatea munci sa fie cat mai mare asa ca datorita faptului ca nu dispun de prea multi bani pt a imi achizitiona mai multe echipamente de care un apicultor ar avea nevoie mi-am facut un aparat de vacut tratament la albinele mele dragi(varujet).
Dintr-un aspirator mic de masina vechi si care nu era bun de nimic am luat motorasul care avea paletele pe baza de aspiratie si am pus in locul lui un culer(ventilator de racire procesoare) iar in partea din fata am luat un pet aluminiu taiat in jumate modelata taietura in functie de cum imi trebuia mie si bine intales si in fund taiat petul am bagat o plasa sarma zincata inauntru.Dupa ce l-am pozitionat in locusorul lui petul si am facut ceva teste sa vad daca functioneafa am luat un silicon care rezista la 360 grade si am pus in jurul petului sa stea stabil.
Asta este tot astept comentari sau aprecieri in fuctie de cat de credeti ca va fi de bun in primavara
ps:motorasul este de 24volti dar il voi alimnta la 14,4 un acumulator de la masina de infiletat

tassevasi sper ca nu am deranjat cu postarea mea dar daca ideea mea ajuta pe cineva la care sa ii dau si eu idee cu sa faca unul ca cele din comert lasa de dorit

Marius-ursulakhe

am uitat de poze  =))    :rotfl:   

Marius-ursulakhe

Apropo de varujetele cumparate
Am un prieten care are varujet 2 si dupa 50 stupi motorasul se incalzeste de il ia naiba paletele incep sa frece pareti si mai zice el ca paletele se incarca foarte repede
La fel si el ca si noi incerca sa gareascao modalitate sa isi contruiasca unul artizanal (home made)ca pe celalalt vrea sa il tina numai de rezerva

tassevasi

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 28, 2013, 10:07:18 PM
                                   
tassevasi sper ca nu am deranjat cu postarea mea dar daca ideea mea ajuta pe cineva la care sa ii dau si eu idee cu sa faca unul ca cele din comert lasa de dorit

  Bravo  ursulakhe ,eu acum sper sa faci treaba buna cu el , numai sa nu aiba prea mare putere  ventilatorul  si sa-ti creieze o pres mare si pina arde fitilul,  pres  ce se face in stup sa-ti scoata  fumula fara ,ori sa nu mai intre .
  Ideal este sa ai o pres mica si sa-ti arda tot fitilul .
  Iar cu deranjul ...  nici atit , ma bucur , :)
  Numai bine .

Marius-ursulakhe

pai am sa vad ,daca se creaza presiune prea ,am sa folosesc un acumulator mai mic de 9 volti
Eu testele le-am facut la 12 volti si nu sufle mai tare decat sufle un varujet
tassevasi multumesc mult pt intalegere si pt sfaturi  :hi:

bismark

   Uitati-va la acesta facut dintr-un motoras de jucarie cu baterie de 1,5 v reincarcabila faci fum la 50 de stupi.Daca ai in buzunar 2-3 baterii te-ai  rezolvat problema.

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Nea Costica din Buzau

Felicitari dragi colegi pt implicare  =D>  :hi:
Multumim initiatorului, care nu are stare  ^:)^ =D> :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

bismark

   Daca motorasul este prea puternic ori iti stinge fitilul ori il introduce in stup.De aceea eu am pus o sita pentru a nu avea neplacuta placere sa dau foc stupinei.Am mai gasit niste surse de la feonurile pentru uscat parul dupa ce s-au ars scoti rezistenta si motorasul functioneaza foarte bine si are si elicea necesara.Va urez constructie usoara ca tot e frig afara.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/