Stupii mei in 2010

Creat de emil.oltean, Decembrie 15, 2010, 06:20:59 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

@FlorinI - uite aic stupi de poliuretan, nu ce ai tu! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

emil.oltean

...

emil.oltean

...

emil.oltean

...

emil.oltean

...

emil.oltean

...

pharaonu75

Am mai vazut ideea cu frigiderul pe undeva, insa nu asa detaliata!

Am totusi doua intrebari:
1. scandurica dintre rame si podisor nu ingreuneaza lucrul? ma refer la faptul ce trebuie ridicate toate scandurile de podisor plus acea scandurica, pentru a putea scoate o rama!
2. Distanta de la baza ramei la fundul stupului nu este prea mare?

Am indicat in poza de mai jos lucrurile la care m-am referit!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

emil.oltean

Referitor la aceasta idee,aveti suficiente detalii.Capacul original poate fi inlocuit cu unul din scindura,lucru pe care l-am facut si eu ulterior.

pharaonu75

Presupun ca ati avut albine in stupul acesta... cum s-au comportat?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

emil.oltean

1-Nu incurca cu nimic acea scindurica,are grosimea de 8 mm,atita doar ca la desfacere se ia si aceasta jos pentru a scoate rama.
2.-Distanta aceea se poate corecta prin asezarea unei bucati de posta (4-5 cm)astfel incit sa ajunga pina la baza urdinisului.

emil.oltean

Toata vara le-au priit foarte bine si la fel si pina la aceasta data.Am preluat si eu ideea si am transpus-o in practica si fara sa ma laud arat si altora cum a iesit.Nu putem duce cu noi in mormint ideiile bune,ele trebuie sa ramina posteritatii,altfel...

pharaonu75

Citat din: emil.oltean din Decembrie 15, 2010, 08:14:53 PM
1-Nu incurca cu nimic acea scindurica,are grosimea de 8 mm,atita doar ca la desfacere se ia si aceasta jos pentru a scoate rama.
2.-Distanta aceea se poate corecta prin asezarea unei bucati de posta (4-5 cm)astfel incit sa ajunga pina la baza urdinisului.

1. Exact la asta ma refeream... am si eu orizontali si nu ii deschid de tot, ridic doar 2-3 scandurele, in functie de necesitati. De aceea intrebam, pentru ca in cazul frigiderului nu mai este posibil, trebuiesc ridicate toate scandurelele, plus cele din capatul ramelor!
2. Daca se completeaza acel spatiu, trebuie ca plasa de pe fund sa fie ridicata si ea... intrebam insa daca este vreo problema in cazul in care este lasat asa acel spatiu! Cum ati procedat in acest caz? L-ati completat sau l-ati lasat asa mare?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: emil.oltean din Decembrie 15, 2010, 08:19:08 PM
...Am preluat si eu ideea si am transpus-o in practica si fara sa ma laud arat si altora cum a iesit.Nu putem duce cu noi in mormint ideiile bune,ele trebuie sa ramina posteritatii,altfel...

Domnul profesor Ursu spunea relativ asa:
"Nu merge pe un drum batatorit, mergi pe unde nu este drum si incearca sa lasi si ceva in urma ta, pentru ca altii sa se poata ghida".
Foarte frumos, instructiv si de apreciat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

emil.oltean

Acel spatiu poate fi lasat intrucit albinele dupa ce intra pe urdinis se urca pe perete si apoi pe rame.Eu am pus in interior in dreprul urdinisului citeva bucati de scindura 20/20 cm una peste alta pina la baza urdinisului asfel incit sa nu acopere spatiul de aerisire de pe fundul lazii  ca sa le fie mai comod albinelor sa ajunga pe rame.
  Atentie!Urdinisul l-am creat prin taierea peretului lazii cu un pendular cu pinza pentru taiat metale.

emil.oltean

Pentru podisor am folosit niste bucati de lambriuri cu falt inlaturate din apartament.Merg foarte bine cu suprafata nelacuita inspre albine.