Stupii mei in 2010

Creat de emil.oltean, Decembrie 15, 2010, 06:20:59 PM

« precedentul - următorul »

emil.oltean

Revin dupa un an in acest topic cu informatii utile pentru apicultori si cu precizarea ca in acest an am dublat efectivul de famili ajungind astfel ca pe parcursul a trei ani,prin eforturi proprii ,sa ajung la 60 familii.Tot ce trebuieste pentru stupina mea mi-am confectionat singur dupa ideiile mele dar si dupa multe sfaturi utile culese de pe APIARDEAL DE LA UNII APICULTORI CU SUFLET MARE care nu ezita sa impartaseasca din cunostintele lor si altora.Urmindu-le exemplul,la rindul meu ,ofer si eu cu toata placerea din experienta mea  pentru ca,odata si odata cineva va culege practica apicola de pe acest site si-o va aduna pentru a o OFERII GENERATIILOR VIITOARE DE APICULTORI.
   
   Acum va ofer o alta varianta de impachetare pentru iarna astfel ca sa deranjam cit mai putin linistea albinelor si sa le completam hrana pe parcursul iernii .

   Iata pozele dupa care va veti da seama despre ce este vorba.Nu stiu daca alti stupari practica asa ceva,insa eu consider ca este util si de aceea v-o ofer si d-voastra:

emil.oltean

Pentru a evita condensul in partea opusa urdinisului am praticat doua gauri cu diametrul de 30 mm protejate cu plasa prin interior.De ce doua gauri ?Pentru a  putea ierna fie pe un perete lateral fie pe celalalt in anul urmator.Am procedat in acest fel tinind cont ca la stationar in lazile cu fundul compact in fiecare iarna apare condens si mucegai in coltul de jos al lazii vis-a-vis de urdinis iar inspre urdinis deloc.Explicatia o gasiti d-voastra.

emil.oltean

Cum confectionati si cu ce aceea ferestra in podisor pentru a pune mai usor turtele iarna aveti aici:

emil.oltean

Va mai ofer un dispozitiv pentru ridicat lazi proaspat confectionat de mine,M-am inspirat dintr-un filmulet nemtesc numai ca acolo era facut...nemteste.Eu l-am adaptat la romanica,asa din ce poate si cum poate "rumanul",iata-l:

emil.oltean

Iata o botca de schimbare linistita-standard-eu am pus-o in rama si i-am oferit flori  inainte chiar de a ecloziona.

emil.oltean

Dupa atita munca va ofer ,drept recompensa ca ma suportati,o rama cu miere de salcim.Pofta buna.
   
     In continuare va las pe dumneavoastra sa comentati.Mie imi ramine sa va invit in Ardealul ARDEAL nu site-ul, la taiatul porcului acum in preajma sarbatorilor de iarna."SA-L MINCATI INTR-UN CEAS BUN"-prietenii stiu de ce.

Kiwi Bee


bee_lover

Frumoase poze si Ghita e curatat frumos, bravo! Rama aceea cu miere mai are nevoie de un rand de sarma  in partea superioara ca din cate se vede e rupt :)

emil.oltean

Are, dar ce sa-i faci daca este plina ochi cu miere.Daca am avea totdeauna asa pline ramele cu miere am trai  ca in rai.Este cale lunga si grea pentru om pina acolo.

tassevasi

#69
 Domnul  Emil , se vede ca a-ti muncit nu gluma ,  bravo ca v-ati dublat efectivul cu forte proprii, lucrul asta am sa-l fac si eu (deja de la 6, am ajuns la 27 ), cit o sa mai pot .
   A-ti mai facut si altele , acel suport e f bun pt carat .
  Numai bine si sanatate .

emil.oltean

Intradevar am muncit si-ti multumesc pentru aprecieri.Inmultitul nu este o problema pentru mine,mai greu este cu infrastructura(lazi,rame si alte materiale) dar cind pasiunea pentru albine si produsele lor este mare atunci treci peste toate.

emil.oltean

De 'Ghita" s-a ocupat unchiul meu care se vede in poza,aici eu n-am nici un merit.

emil.oltean

Ieri am colpletat cu mincare la trei familii.Simplu si rapid,iata"

tassevasi

 Domnul Emil e o ideie f buna ,vad ca aveti restrins  pe 4 ram ,ori 3 .
  Mai vad ca folositi scindura destul de groasa pt cutii , de cit o aveti ?
  Probabil  prin Bistrita  e mai frig , noi folosim de 2 cm si vad ca nu avem probleme .
  Numai bine .

dorindafi

 :hi:  tassevasi
crezi ca daca foloseshti grosimea mai mare de 2 cm ierneaza mai bine ori mai rau   :uimit:
care sunt avantajele shi dezavantajele ?
din cate shtiu eu caldura e in interiorul ghemului , cand razele de soare se ivesc primavara incalzeshte mai repede stupii cu peretzii mai subtziri decat cei cu peretzxii mai groshi s-au prin alte partzi soarele e mai puternic?
  daca greshesc  sunt diepus sa-nvatz :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092