pretul mierii de la apicultor.... la consumator

Creat de hadrian, Decembrie 11, 2010, 10:24:11 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Eu ca apicultor trebuie sa am mustrari de constiinta pentru ca "fur" mierea de la albine, desi le ingrijesc, le tratez, insa procesatorul sa doarma linistit ca ia mierea de la fraieri pe lucru de nimic si dubleaza sau tripleaza pretul?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

hadrian

Citat din: AndreiRN din Decembrie 13, 2010, 06:01:27 PM
Ai cerut vreodata voie la albine sa le iei mierea?
Sau ....... le-ai dat cu fum in ochii si apoi ai luato.  :hi:
Nu mai zic nimic.. :)  :hi:

D006

  Ideia ca omul fura mierea de la albine este cel putin "emo" sa nu zic paranoica . Prin paralelism vacarii fura laptele si carnea de la vite , ciobanii fura laptele si carnea de la oi , de la porci se fura soriciul  :wink2: , etc. Mergand pe acest rationament daca nimeni nu mai "fura" nici mancare nu va mai fi la magazin si nu ne ramane decat sa murim de foame cu inima impacata ca nu mai furam nimic de la animale .
  Oare cand mergi la padure si aduni zmeura , catina , afine nu se cheama ca furam padurea daca mergem pe acelasi rationament ?
 

D006

Oarecum ai dreptate Dragos dar exista o diferenta cand iei produsul unei creaturi sau omori creatura pt corpul ei.
Dar eu zic sa nu pierd niciodata realitatea din ratiune.
Foarte putini sunt capabili sa omoare animalul caruia ii doreste carnea si majoritatea plateste pe cineva sa o faca pt el. E inclus in pret.
Tipul acesta de gandire a existat si exista la culturile indiene care se integreaza in natura si astfel nu o exploateaza pana la abuz.
Dar uni vad numai profitul si uita de ecosistemul de la care il stoarce si apoi se mira de ce au aparut probleme noi.
Daca ati deveni parteneri cu albina multe probleme nu ar aparea.
Dar .... ce stiu eu.  :hi:

pharaonu75

Exploatarea abuziva a albinei duce la exterminarea acesteia!

DACA OMUL NU VANA SI NU PESCUIA NU SUPRAVIETUIA CA SPECIE!
Ce ar fi daca nici leul nu ar mai "fura" gazela?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 13, 2010, 07:32:35 PM
Exploatarea abuziva a albinei duce la exterminarea acesteia!

DACA OMUL NU VANA SI NU PESCUIA NU SUPRAVIETUIA CA SPECIE!
Ce ar fi daca nici leul nu ar mai "fura" gazela?
Total de acord cu tine.
Dar au fost si sunt oameni care si-au furat caciula si au facut frigul dupa.  :hi:
Doar asta voiam sa subliniez.

D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 13, 2010, 06:13:03 PM
Citat din: AndreiRN din Decembrie 13, 2010, 06:01:27 PM
Ai cerut vreodata voie la albine sa le iei mierea?
Sau ....... le-ai dat cu fum in ochii si apoi ai luato.  :hi:
1. Dar tu ai cerut?
2. De ce mai faci apicultura daca ai senzatia ca furi mierea?
3. Ai dreptate, albinele pot trai si in scorburi, dar si in peretii caselor!
4. De ce le scoti?
5. Le salvezi?
6. Si daca le salvezi, nu este O.K. sa te rasplateasca pentru asta?
7. Nu le mai salva, lasa proprietarii caselor sa le omoare, sa isi faca si "selectia naturala" treaba, iar tu nu le mai fura mierea!
1. Daaaaa. Si le si multumesc cand plec cu fagurii plini.
2. Eu nu sunt impotriva furtului din natura. Doar constient de el si efectele lui.
3. Sa-mi spui cand nu am dreptate.  :hi:
4. Pai la inceput era un challange si imi facea placere. Da, ma si plateau.
5. Pe majoritatea da, le salvez deoarece alternativa era otravirea.
6. NU. Daca salvez pe cineva asta nu inseamna ca este obligat sa ma rasplateasca.  :nono:
7. Pai sa sti ca multi asta fac. Chiama pe cineva sa le otraveasca dar eu le salvez la un pret mai mic si multi oameni au inceput sa aiba constiinta si sa doreasca sa devina parteneri cu natura nu numai exploatatori. Cat despre furat eu tind sa cred ca iau doar 50% dar mai am de invatat in acest domeniu. Din discutia cu Steve in weekend am aflat ca el lasa 100 - 120 lbs de miere peste iarna in stup si nu hraneste albina cu nimica.

hadrian


D006

Corect.
Cele Egiptene/Romane au fost uitate.
Sau ..... niciodata invatate.

apicraiova

Pret oferit pe miere la A.C.A. la vanzare cu ridicata:
               11 lei/kg - SALCAM
                 8 lei/kg- POLIFLORA

Ei vand:    22 lei/kg - SALCAM
                15 lei/kg - POLIFLORA

Opinia mea:  =)) =)) =))

sorinnel

Sa nu uitam totusi un mic amanunt: Trebuie sa multumim statului roman pt TVA-ul de 24% Eu am si un mic magazin la tara si..... nu stiti cati bani face statul de pe spatele nostru. De ex: daca as vinde in magazin un borcan de miere cu 20 ron, ~4ron sunt ai statului roman iar 16ron se impart intre producator, procesator, vanzator.
Sorin Pop

cipriene

preturi le miere in germania (18.11.2013)
preturile sunt pentru un borcan de 500 g
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006


jenica67

   Daca cea de salcam ti se pare ieftina cea de manuka mi se pare aproape gratis, ca la noi sunt niste preturi.....
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

ionel07196555