natural sau fals...

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Decembrie 08, 2010, 09:03:55 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Cum ne putem da seama daca o miere este intr-adevar de origine naturala ?

Exista multiple metode care ne pot ajuta in a stabili daca o miere este sau nu de origine 100% naturala.
Iata cateva dintre aceste metode:

1. Verificati aroma, gustul, savoarea mierii pe care vreti sa o cumparati.
O miere de origine naturala va avea intotdeauna un "buchet" de parfumuri care provin de la florile/plantele pe care albinele le viziteaza.

2. Verificati densitatea mierii.
Mierea are o densitate de 1,4, adica este de 1,4 ori mai densa decat apa. In consecinta, atunci cand lasati mierea de pe o lingurita sa se scurga intr-un pahar cu apa, mierea va cadea rapid catre fundul paharului si va ramane acolo. Mierea falsificata, avand in compozitie doar glucoza sau fructoza si avand o densitate mai mica decat mierea de origine naturala, nu va "cadea" pe fundul paharului ci se va imprastia foarte usor in tot volumul apei, atunci cand va fi amestecata usor cu o lingurita.

3. Verificati miscarea de "elastic" a mierii.
O miere care este de origine naturala si are cantitatea corecta de apa (in general sub 20%), atunci cand i se opreste scurgerea, de exemplu intr-un pahar sau o cana, va avea o miscare de tip elastic, pe verticala, coborand si urcand de cateva ori. Mierea "botezata" cu apa sau ceaiuri nu prezinta aceasta miscare de tip "elastic".

Daca dupa cele 3 teste indicate, inca mai aveti dubii, puteti cumpara totusi acel borcan de miere si apoi sa-l trimiteti pentru analiza la un laborator de specialitate
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Produsele albinei s-au inscris de la inceputul preistoriei in randul elementelor naturale folosite pentru completarea si ameliorarea hranei si apoi pentru combaterea si prevenirea durerii si a suferintelor omului. Practica traditională a apiterapiei datează din vremurile imemoriale ale istoriei umane. Primele comunităti mai dense de oameni au apărut pe valea Indului, cam prin jurul anului 3000 I.H.

In cea mai veche carte din India, RIG-VEDA, scrisă intre anii 3000-2000 I.H., atat mierea cat si albinele sunt amintite de mai multe ori. Trecand la o altă antică civilizatie, la cea egipteană, incă din timpul primei dinastii, anul 3200 I.H., albina reprezenta simbolul regelui. Civilizatia elenă a evoluat si ea in spiritul credintei că mierea reprezintă un aliment, dar si un remediu de prim rang. Ea este mentionată in Iliada si Odiseea, de mai multe ori.

Apiterapia este terapia traditională care foloseste mierea, polenul, ceara, lăptisorul de matcă, propolisul, veninul albinelor si alte produse ce tin de complexa alchimie a stupului, in vederea mentinerii sănătătii corpului omenesc.
Astfel:
- mierea de salcam obisnuită este calmantă;
- cea de castan decongestionează ficatul si prostata, favorizand circulatia sanguină;
- mierea de măr este tonică si antidiareică;
- cea de tei este calmantă si sedativă;
- cea de  păpădie este depurativă si usor laxativă;
- mierea de rapită este indicată in tratamentul local al ulcerelor varicoase;
- mierea de mure este tonică si antidiareică;
- cea de salcam galben japonez este antihemoragică, micsorand timpul de coagulare si reglează menstruatia, influentează de asemenea functiile digestive;
- mierea de cimbrisor este antiseptică, pectorală si afrodisiacă.

  :uimit: Un kilogram de miere este echivalent sub raport caloric cu 1,680 kg carne de vacă, cu 50 de ouă, cu 5,675 l lapte si cu aproximativ 40 de portocale.  :uimit:

Mierea este un aliment delicios si foarte util sănătătii. Ea se poate consuma ca atare, sau ca adaos la ceai, lapte, alte băuturi, sub formă de tartine. Cu ajutorul mierii se pot prepara prăjituri perfect tolerabile, care, după opinia nutritionistilor, pot inlocui prăjiturile obisnuite, care sunt in general stimulatoare ale aciditătii.
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

sanduandi

Salut, nu asa se verifica mierea falsa ,mai intreaba pe cei mai batrini. :nono:
Viata e atit de scurta ca nu ai timp sa o traiesti.

pharaonu75

Spuneti-ne dumneavoastra cum se verifica mierea!
Daca stiti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

alexandruCL

un articol gasit pe net -- on topic

Mierea de calitate cristalizează, iar cea falsă nu!Nu mai este nevoie să convingem pe nimeni cît de sănătos este consumul regulat de miere de albine. Dar ştim oare cum trebuie aleasă şi consumată mierea? Secretul l-am aflat de la dl prof. Vasile Andriţoiu, apiterapeut: "Din păcate, există multe metode de falsificare a mierilor. În afară de hrănirea familiilor de albine cu melasă, ce-a mai grosieră metodă este aceea de a fierbe zahăr în infuzia unor plante, pînă cînd fiertura este adusă la consistenţa mierii. O falsificare destul de uzitată este hrănirea masivă a albinelor cu sirop de zahăr în diverse concentraţii. De aceea, în borcanele îmbietoare de pe tarabele pieţelor, poate fi miere veritabilă ori falsă. Cumpărătorul trebuie să ştie măcar atît: mierile false nu zaharisesc, în timp ce toate mierile veritabile cristalizează (în afară de mierea de mană!). În unele cazuri, cumpărătorul este îmbiat cu miere de fenicul ori de zmeur cînd cere miere de salcîm (culorile lor sînt apropiate), iar mierea de floarea-soarelui poate "trece" drept miere polifloră (cea mai valoroasă din punct de vedere terapeutic)".Prin fierbere, mierea îşi pierde proprietăţile terapeuticeDacă vă cumpăraţi o miere cristalizată – acest aspect oferindu-vă garanţia că mierea este veritabilă – şi doriţi să o mîncaţi în stare lichidă sau să o folosiţi ca îndulcitor în diferite ceaiuri, dl Andriţoiu recomandă ca lichefierea să se facă la temperaturi care să nu depăşească maxim 40?C: "Să nu uităm că, mierea este produsă la temperaturi care nu depăşesc 35-37 grade C în interiorul stupului. Mierea nu este termostabilă, iar temperaturile înalte distrug o multitudine de principii vitalizante. Cînd temperatura de lichefiere depăşeşte 90?C, mierea este redusă la valoarea unui... zahăr lichid".Mierea lichidă pe timp de iarnă nu are nici o valoareŞtie oricine că în pieţe, pe tarabe, nu apare decît miere lichidă. Aceasta, spune dl Andriţoiu, ori este falsă, ori este bine fiartă. Nefericită este şi "superstiţia" cumpărătorului, că mierea cristalizată ar fi contrafăcută. De fapt, lucrurile stau exact invers! "Stuparul ştie că lumea nu ştie şi, pentru a-şi vinde marfa, încălzeşte mierea la peste 90?C şi această nicicînd nu va mai zaharisi. Dar nici nu va mai fi folositoare mai mult decît zahărul! Să nu se uite încă un amănunt: dacă mierea ar fi lichefiată la 40?C – temperatura acceptabilă – îndeosebi în zilele reci din pieţe ea ar cristaliza din nou".Dar nici magazinele Apicola nu oferă miere zaharisită. Deşi au un personal relativ calificat, greutatea cu care se manipulează o astfel de miere (ambalarea în recipientul cumpărătorului), face ca mierea să fie supusă temperaturi care o degradează. Mai mult, spune dl Andriţoiu, soarele care "bate" pe tarabele pieţelor scade valoarea terapeutică a mierii, aceasta fiind fotosensibilă. Mierea este produsă în întunericul stupului şi dacă am face acestuia un perete de sticlă, albinele l-ar opaciza imediat cu propolis. Ştiu ele ce ştiu! De aceea, este bine ca mierea să fie expusă în ambalaje opace.Mierea terapeutică o găsiţi doar în stupine staţionareAşa că, mierea terapeutică nu se cumpără nici din magazine şi nici din pieţe, ci direct de la apicultor. "Preferaţi mierea din stupinele staţionare, departe de sursele poluante. Aceasta are o calitate superioară şi datorită faptului că este bine maturată (coaptă), deci are un plus de enzime faţă de mierea recoltată din stupinele plecate "în pastoral". De multe ori, grăbiţi să ajungă la altă sursă meliferă, apicultorii nu mai aşteaptă ca albinele să matureze şi să căpăcească mierea. Extrag o miere mult prea lichidă şi care, pentru a nu fermenta, este "uscată" în butoaie de tablă, la soare. Eliminîndu-se surplusul de apă, mierea poate ajunge la consistenţa celei maturate natural. O astfel de miere nu va mai conţine cantitatea normală de principii active, iar zahărul nu mai este invertit în monozaharide direct asimilabile decît parţial", spune dl Andriţoiu.

sanduandi

Salut,era vorba de a cumpara din piata sau din alta sursa cu borcanul. Singura solutie mai rapida si usoara e sa bagi virful unui creion chimic in miere si daca nu o coloreaza e buna. 
Viata e atit de scurta ca nu ai timp sa o traiesti.

D006

  In primul rand ce inseamna miere falsa ?
  Mierea de salcam e falsificata cu miere de rapitza , rezulta un produs natural dar totusi nu este salcam.
  Oricum falsurile sunt din ce in ce mai bine facute asa ca organoleptic este greu sa deosebesti falsul de natural.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: sanduandi din Februarie 25, 2011, 07:15:40 AM
Salut,era vorba de a cumpara din piata sau din alta sursa cu borcanul. Singura solutie mai rapida si usoara e sa bagi virful unui creion chimic in miere si daca nu o coloreaza e buna.

misto asta cu creionul chimic....
nu stiam  =D>
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

#8
Am gasit pe o pagina de internet acest lucru ce parere aveti?  http://4.bp.blogspot.com/_MYBOUb7Re7A/TOz6eColxsI/AAAAAAAAAIQ/k7RvQk4snGE/s1600/Analize%2Bmiere%2Bprocesatori.jpg                http://despremiere.blogspot.com/     :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

D006

  In sedinta de Duminica a federatiei ROMAPIS am fost ales in comisia de "calitatea mierii" . Am sarcina ca pana la intalnirea de la Blaj sa propun un set de masuri pentru protejarea mierii romanesti si excluderea falsurilor din comert.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kovaci iulian din Martie 13, 2011, 11:58:06 PM
Am gasit pe o pagina de internet acest lucru ce parere aveti?  http://4.bp.blogspot.com/_MYBOUb7Re7A/TOz6eColxsI/AAAAAAAAAIQ/k7RvQk4snGE/s1600/Analize%2Bmiere%2Bprocesatori.jpg                http://despremiere.blogspot.com/     :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

=D> =D> =D>
multumesc iulian

eu "ma rog" de dragos pentru asa ceva de mai bine de 2 luni si el spune ca stie, dar cred ca nu vrea sa siasa el in fata
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Martie 14, 2011, 03:14:46 PM
  In sedinta de Duminica a federatiei ROMAPIS am fost ales in comisia de "calitatea mierii" . Am sarcina ca pana la intalnirea de la Blaj sa propun un set de masuri pentru protejarea mierii romanesti si excluderea falsurilor din comert.

pana la masuri...
\trimite si mie pe pm ce te tot rog
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

#12
Citat din: FlorinI din Martie 14, 2011, 05:32:01 PM
Citat din: Kovaci iulian din Martie 13, 2011, 11:58:06 PM
Am gasit pe o pagina de internet acest lucru ce parere aveti?  http://4.bp.blogspot.com/_MYBOUb7Re7A/TOz6eColxsI/AAAAAAAAAIQ/k7RvQk4snGE/s1600/Analize%2Bmiere%2Bprocesatori.jpg                http://despremiere.blogspot.com/     :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

=D> =D> =D>
multumesc iulian

eu "ma rog" de dragos pentru asa ceva de mai bine de 2 luni si el spune ca stie, dar cred ca nu vrea sa si asa el in fata
O rominca stabilita in america cu care mai pierd timpul pe net mi-a dat acel link, mi sa parut interesant si l-am pus aici, E ciudat cum romanii plecati afara cunosc mai multe lucruri care se petrec in tara decit noi cei de aici.

stefan1

  Felicitari, Dragos, pentru alegere! Vezi ca acum iti cresc responsabilitatile. Nu mai poti hrani intre culesuri.   :wink2:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apiservis

CONFIRM CELE SPUSE DE FLORIN BR CU CREIONUL CHIMIC
ESTE VERIFICAT DE MULT DE CATRE CUNOSCATORI IN DOMENIU.