natural sau fals...

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Decembrie 08, 2010, 09:03:55 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Problema este ca nu mai gasim creion chimic.

CRISTIAN71

Uitati-va cum fierbe mierea! Oare este natural ?  :qp:
Limonada asta o bea si copii? Zice ca are efect culinar !
Voi ce ziceti ?

http://www.reteta-video.ro/retete/limonada-cu-miere-si-ghimbir.html

bucovineanu

Mierea e folosita in preparate care sunt coapte la temperaturi de 180-200 grade . Si nu am auzit ca cineva sa fi patit ceva consumand acele produse.

Muntoiu Radu

Citat din: bucovineanu din Februarie 16, 2015, 02:20:35 PM
Mierea e folosita in preparate care sunt coapte la temperaturi de 180-200 grade . Si nu am auzit ca cineva sa fi patit ceva consumand acele produse.
De patit nu patesc nimic, dar nici nu ii ajuta - toate proprietatile acelea miraculoase ale mierii naturale se pierd daca e tratata termic....

CRISTIAN71

Pai asta zic si eu ; in conditiile astea este mai bun zaharul decat mierea .
Prin fierberea mieri aceasta devine la fel ca E-urile din alimente. Oare duduia cu reteta nu stie treaba asta ?

bucovineanu

Si zaharul daca e tratat termic prin fierbere sau prin coacere isi mareste cantitatea de HMF, la fel ca si mierea.

pharaonu75

Citat din: CRISTIAN71 din Februarie 16, 2015, 03:59:44 PM
Pai asta zic si eu ; in conditiile astea este mai bun zaharul decat mierea .
Prin fierberea mieri aceasta devine la fel ca E-urile din alimente. Oare duduia cu reteta nu stie treaba asta ?
Pe cuvantul tau ca ai mancat vreodata baclavale! Stii la cate grade se fac? La ce temperatura sunt "preparate", cu tot cu miere? Turcii le mananca de sute de ani de zile si nu au ajuns inca la extinctie!
vreau sa vad si eu studiul ala care demonstreaza clar, negru pe alb, cat e de toxica mierea incalzita.

Bunicul, acum mai bine de jumatate de secol, nu avea centrifuga si cum credeti ca estragea mierea? O punea cu tot cu faguri intr-un vas si o incalzea pana se topea ceara, apoi o lasa sa se raceasca! Ceara se ridica la supravata iar jos ramanea mierea. Folosea mierea doar pentru consumul propriu al familiei si rudelor. Se pare ca mierea "extrasa" astfel, timp de zeci de ani, i-a "daunat" groaznic... a ajuns la varsta de aproape 101 ani!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: CRISTIAN71 din Februarie 16, 2015, 12:46:03 PM
Uitati-va cum fierbe mierea! Oare este natural ?  :qp:
Limonada asta o bea si copii? Zice ca are efect culinar !
Voi ce ziceti ?

http://www.reteta-video.ro/retete/limonada-cu-miere-si-ghimbir.html

Dupa parerea mea, acea limonada se poate prepara si fara sa fierbem apa, mierea si ghimbirul. E mult mai rapid si mai aproape de natural.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Chestia ca mierea incalzita e toxica e in acelasi registru cu ideea ca branza de oi nu e  igienica, poate provoca intoxicatii si trebuie sa cumparam branza de la supermarchet. Ori pe aceste meleaguri s-a consumat astfel de branza de mii de ani si cei ce au consumat-o au supravietuit si parca erau mai robusti si mai sanatosi.
S-a mai discutat mult pe acest subiect, deschis de cineva care vroia sa vanda o asa zisa miere bio.

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Februarie 16, 2015, 10:23:59 PM
...
S-a mai discutat mult pe acest subiect, deschis de cineva care vroia sa vanda o asa zisa miere bio.
Da, avea la vanzare miere de trandafiri... si sustinea ca mierea din ceai este toxica din cauza ceaiului fierbinte.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

CRISTIAN71

Citat din: pharaonu75 din Februarie 16, 2015, 09:44:00 PM

Dupa parerea mea, acea limonada se poate prepara si fara sa fierbem apa, mierea si ghimbirul. E mult mai rapid si mai aproape de natural.


Cu asta sunt si eu deacord.

sorinma

Citat din: bucovineanu din Februarie 16, 2015, 10:23:59 PM
Chestia ca mierea incalzita e toxica e in acelasi registru cu ideea ca branza de oi nu e  igienica, poate provoca intoxicatii si trebuie sa cumparam branza de la supermarchet. Ori pe aceste meleaguri s-a consumat astfel de branza de mii de ani si cei ce au consumat-o au supravietuit si parca erau mai robusti si mai sanatosi.
S-a mai discutat mult pe acest subiect, deschis de cineva care vroia sa vanda o asa zisa miere bio.

Nu o fi facuta in condititi de laborator dar cel putin era facuta din lapte(branza)  :)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Muntoiu Radu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 16, 2015, 09:40:48 PM
Bunicul, acum mai bine de jumatate de secol, nu avea centrifuga si cum credeti ca estragea mierea?
Cand nu aveam centrifuga am avut o data nevoie urgenta de rame goale si am extras asa cum s-a facut (accidental) atunci cand s-a inventat centrifuga : am legat un lighean cu sarme, am pus rama in lighean, si am inceput sa invart ligheanul deasupra capului cat puteam de tare :) A mers, dar dupa 2 rame nu-mi mai simteam mainile...

jenica67

  Bunicul meu nu extragea mierea. Tin minte ca eram mic si mergeam la el si avea o putina sau cum sespune la butoiul fara un capac plina cu miere. Luam faguri de acolo si sugeam pana ma saturam. Dar avea buduraoie.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?