Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 07:32:07 PM
Eu azi am facut o restrangere generala. Am avut surpriza sa gasesc rame de puiet si zero miere. Darsi albina multa. Am incep , fortat de imprejurari, sa pun sirop

Ce concentratie?
Sanatate tuturor apicultorilor

petru.atudorei

Citat din: apivasmob din Martie 01, 2014, 08:37:02 PM
Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 07:32:07 PM
Eu azi am facut o restrangere generala. Am avut surpriza sa gasesc rame de puiet si zero miere. Darsi albina multa. Am incep , fortat de imprejurari, sa pun sirop

Ce concentratie?
1/1

oroles

Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 09:20:22 PM
Citat din: apivasmob din Martie 01, 2014, 08:37:02 PM
Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 07:32:07 PM
Eu azi am facut o restrangere generala. Am avut surpriza sa gasesc rame de puiet si zero miere. Darsi albina multa. Am incep , fortat de imprejurari, sa pun sirop

Ce concentratie?
1/1
Cred ca trebuia o concentratie mai mare in situatia ta!! Astept si eu curios si alte pareri!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

Citat din: Ioan Olaru din Martie 01, 2014, 10:29:08 PM
Eu ma bag asa ca musaca in lapte , dar totusi daca dai sirop macar fal proteic si foarte putin arunca o turta si gata , apa este necesitatea albinei , iar daca iese e bine daca pui si apa , asa cum puteti vedea la filmul de ieri de la mine , albina duce apa iar turta asigura restul , oricum consider eu din cate am aflat albina foloseste acum hrana pentru a creste puiet iar 70 % din materialul necesar cresteri puietului este apa , restul , laptisor , miere amestecata cu polen .
Si albina ce mai mananca?

Albinele mele au turta proteica pentru puiet si sirop in rame pentru a nu muri de foame..
Siropul din zahar invertit 1/1 este destul de gros, nu cred ca trebuie mai gros

State

Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 11:03:20 PM
Siropul din zahar invertit 1/1 este destul de gros, nu cred ca trebuie mai gros

Primavara se da 2:1. Unii il dau si mai "gros".

cornelioandanciu

Nu neaparat 2:1.Eu am dat doar 1:1, nu anul asta, in alti ani.Si a fost foarte bine.Acum albinele  cresc puiet, deci au nevoie de apa, pe care o gasesc in acest sirop 1:1. Nu a facut omul nimic gresit.Aratati-mi doi stupari care lucreaza identic.Nu exista asa ceva.Pentru anul asta daca asigura albinelor un cules tarziu de toamna, nu va mai avea probleme la anul cu mancarea,dar sa fie familii tari. Astea te scutesc de emotii. Unii au familii multe ,pentru ca sa se bata cu caramida in piept cati stupi au ei, de cele mai multe ori sint familii slabe.Deci familii tari plus culesuri tarzii =lipsa de emotii pentru perioada de iernare.
Va salut.

bucovineanu

Ioane, eu as zice sa-ti vezi de matele tale lesinate si sa lasi pe altii sa dea sfaturi in apicultura.

Bătrânul

 
Citat din: bucovineanu din Martie 02, 2014, 10:05:25 AM
Ioane, eu as zice sa-ti vezi de matele tale lesinate si sa lasi pe altii sa dea sfaturi in apicultura.
=D> =D> =D> =D> ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

SPYKAL

Citat din: bucovineanu din Martie 02, 2014, 10:05:25 AM
Ioane, eu as zice sa-ti vezi de matele tale lesinate si sa lasi pe altii sa dea sfaturi in apicultura.
=D> =D> =D> =D>  :bravo: d-le Vasile. Bine spus!!! A vazut mesajul postat de dvs, a raspuns la el, dupa care l-a sters. Si de aici se vede ce "caracter" are acest "domn"  :qp: :qp: Ioane....lasa-neeeeeeee, lasa-neeeeeeeeee!!!!

mape 48-petru manea

Citat din: oroles din Martie 01, 2014, 08:31:29 PM
Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 08:08:24 PM
Am un vecin care lasa toate ramele in cuib.
Eu ziceam ca doar restrangerea de primavara e optionala. Cea de iarna trebuie facuta obligatoriu. Cei de care iti vorbeam lasau cuibul pe 5-6 rame la intrarea in iarna, delimitau cu diafragma si umpleau golul pana la perete. Primavara nu mai faceau o restrangere! Rearanjau cuibul inainte de cires, iar daca era nevoie completau atunci cu rame bune de crescut. (treceau direct la extindere!).  Imi pare rau ca nu mai gasesc discutiile de anul trecut. Erau cateva argumente frumoase din partea unor stupari cu state mai vechi ca mine (@stefan1, @bucovineanu).

Adaugat: Uite si la nea Marin! Procedeaza la fel: http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=4460.msg157536#msg157536

corect  :bravo:

cristian87

Citat din: Eugen B din Februarie 28, 2014, 05:40:51 PM
Eu doar citesc, nu vreau sa scriu nimic de stupu de 1 rama, dar cine stie cu ce se manca apicultura e clar ce aparere are.

can niciodata primavara asta nu am restrans decat un singur roi de la3 la 2 rame sis-ar putea sa il desfiintez la interventia urmatoare
la 20 de familii am mai adaugat cate o rama
e drept ca in toamna i-am strans prea tare dar a fost o decizie buna
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău