Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

Florin_Dan

Eu cunosc stupari care au stupi: cuib 14 rame cu magazie 12 rame 1/2 ingrosate, acestia avand vetrele in zona Tg Lapus ( polul frigului la noi ) si cand vin la salcam au lazile si caturile pline de albine. Matca tanara si stuparul priceput vor umple  stupi cu albine.

gheco

Din filmele prof. Ursu am retinut ca stupul se preteaza in pavilion si stationar. Sfatuiesc tinerii stupari care au in jur de 40 ani sa puna ban peste ban si sa se doteze cu utilaje pt. incarcat-descarcat, manevrat caturi pline si tot ce este pentru muschi in albinarit. Va veni vreamea cand nu vor mai ajunge muschii si va ve-ti aminti ca exista si stuparit stationar.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Adrian Roman

Lada de 14 R nu e problema sa se umple cu albine ( cazul meu in stationar, am 11 buc.), problema e sa nu o scapi in frigurile roitului. Cateva au roit, celelalte au umplut cate doua magazii de 13R de 1/2, si ceva rame din cuib -a fost vara buna 2009.

razvanconstantin

Citat din: gheco din Decembrie 06, 2010, 05:28:50 PM
Din filmele prof. Ursu am retinut ca stupul se preteaza in pavilion si stationar. Sfatuiesc tinerii stupari care au in jur de 40 ani sa puna ban peste ban si sa se doteze cu utilaje pt. incarcat-descarcat, manevrat caturi pline si tot ce este pentru muschi in albinarit. Va veni vreamea cand nu vor mai ajunge muschii si va ve-ti aminti ca exista si stuparit stationar.

Salut,
Cunoscu stupari care la 75 - 80 ani merg in pastoral fie cu pavilioane fie cu stupi varsati. Cand spuneam ca stupulprof Ursu este greu ma refeream exclusiv la pastoral pentru ca apicultura INTENSIVA din care sa TRAIESTI , deci fara alte surse de bani, nu este posibila in stationar.
Dar acelasi tip  de practicare a apiculturi presupune un minim 100 - 150 stupi . In acest moment sub acest numar avem dea face cu amatorism sau dilentatism .

Prin 2004 - 2005 l-am cunscut personal pe Dr. ing. Popescu de la ACA . Avea atunci 450 stupi cu care pleca in pastoral la cel putin 2 - 3 culesuri principale ( culturile de soia nu loasera amploarea din ultimii ani ) .
Ne-a facut un calcul de eficienta pe acest nr de stupi cu hranire stimulativa in primavara si hranire de completare in August - septembrie , cu transport etc.
Considera singura marfa mierea de albine si iesea pe un an mediu la un plus accetabil .
Acum exista apcultori cu peste 700 familii de albine si probabil ca o sa ajungem si noi curand la stupine de 1.000 , 2.000 , 3.000 familii.
Credeti dvs ca este economic ( din pdv ) al volumului si al greutatii sa mergi in pastoral cu stupi URSU sau cu stupi verticali  cu magazii ?

Ref la greutate ce sa mai vorbim . Sigur ca ar fi perfect sa mergi cu stupi paletizati si sa-i manipulezi cu sisteme mecanice de incarcat si descarcat.
Dar daca va ganditi pe unde intrati cu masinile ca sa ajungeti la locul preferat de pastoral o sa vedeti ca fiecare cm. de dimensiune conteaza si fiecare gram se aduna si pana la urma degeaba ai tu cap tractor puternic daca drumul nu poate sa suporte greutatea pe care o transporti.

Stimati apicultori, va rog sa-mi spuneti si mie unde mergeti dvs in pastoral de asa maniera sa aveti asfalt pana la locul de parcare al stupilor ?

QED
cu stima,
razvan

gheco

Citat din: gheco din Decembrie 06, 2010, 05:28:50 PM
Din filmele prof. Ursu am retinut ca stupul se preteaza in pavilion si stationar. Sfatuiesc tinerii stupari care au in jur de 40 ani sa puna ban peste ban si sa se doteze cu utilaje pt. incarcat-descarcat, manevrat caturi pline si tot ce este pentru muschi in albinarit. Va veni vreamea cand nu vor mai ajunge muschii si va ve-ti aminti ca exista si stuparit stationar.

Rog sa fiu scuzat pentru ca mi-am spus parerea.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

Cred ca a vrut sa spuna amatori, in sensul de ne-profesionisti, cei care practica apicultura ca pe o a doua/a treia ocupatie...adica sa speram ca asta a vrut sa spuna...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

bucovineanu

Mi-am spus parerea si cu alta ocazie despre rama claditoare si eficienta ei in lupta cu voroa. Nu s-a demonstrat eficienta ei semnificativa in aceasta lupta. Nu cred ca se merita sa investim in constructia s-au modificarea supilor de acest tip pentru a beneficia de un avantaj iluzoriu.

gore

Interesantă invenţie, dar eu zic că se pretează mai bine la staţionar decât la vagon în pastoral. Teoretic lucrurile sunt OK, dar practic sar putea să fie un pic diferit, mai ales în ceea ce priveşte iernarea, poate şi în timpul culesului. Aşteptăm să vedem noua invenţie la lucru.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

razvanconstantin

Citat din: romikele din Decembrie 07, 2010, 10:15:53 AM
Termenul de "amatorism" are si conotatia de "diletantism, neprofesionalism" [ a se vedea aici ].
De aceea cred ca cel mai potrivit termen este de "hobbyist".
Multi fac chiar confuzie intre "profesionism" si "profesionalism"

Salut,
Se pare ca impartirea propusa de mine in categorii a iscat fara voia mea disconfort unor persoane.
IMI CER SCUZE DACA CUMVA FARA VOIE AM DERANJAT PE CINEVA
Romikele  are dreptate si am sa schimb denumirea in hobbyisti
Vreau sa va spun ca si eu fac parte din aceasta categorie asa ca eu nu am avut intentia sa deranjez pe nimeni.
Dlor colegi, i-am rugat pe aceeia dintre dvs sa va ganditi ganditi pe ce drumuri trebuie sa va transportati stupii si cum ajunge-ti acolo.

Romikele , nu am vazut filmul postat de tine dar am vazut in urma cu vreo 3 ani un film in care o persoana descarca singur o remorca cu stupi cu ajutorul unei macarale cu brat tip " pantograf" care macara se comanda prin radio perosna respectiva avand in timp ce comanda macaraua o mana libera pentru a pozitiona paleti pe care erau fixati stupii si ai pune pe pozitie. Paleti erau longitudinali intrand pe un palet 4 - 5 stupi ( nu-mi mai amintesc exact) si acesti paleti aveau picioare telescopice care glisau extraordinar de repede si de elegant.

Cand am vazut acel sistem a inceput sa-mi joace in fata ochilor imaginatia asa ca m-am grabit sa ma duc pe internet sa caut acel tip de macara pentru ca sa o adaptez la o remorca simpla ( tip remorca de transportat masinile pe care aveam de gand sa o cumpar.

Dar macaraua se producea in Noua Zeelanda si costa cu montaj cu tot in jur de 40.000 dolari. Pretul si distanta mi-au taiat elanul spre nou dar am invatat totusi ca exista posibilitati pentru cei care si le permit.

Domnilor, pe acest forum dupa stiinta mea sunt cel putin doua persoane pe care eu ii numesc profesionisti prin nr de stupi pe care-i pastoresc si prin cunostintele in ale apiculturii ( scuzati eu nu cred ca apicultori cu sute de stupi pot sa nu ingrijeasca cum trebuie de albine) .
Intrebatii pe acesti apicultori daca s-ar inhama sa care stupi tip prof URSU sau raman fideli stupului vertical cu 10 rame.
Si pentru ca s-a pomenit aici un nume am asa enumer si eu pe Nelu Pupemea sau pe Badea Liviu Marian si nu sunt unicii din fericire pt apicultura romaneasca.

Domnilor apicultori, am tot respectul pentru fiecare din dvs, pt fiecare apicultor care vine cate o idee indiferent daca este buna sau rea ( conteaza cel mai mult ca-si pune capul la contributie pentru apicultuira ) iar o discutie eu o inteleg prin pozitii pro sau contra fara ca acest lucru sa jigneasca sau sa supere pe cineva.

cu stima,
razvan

balasbebe

Sunt stupi, stupari, matci, zona si cules. Am avut stup pe 13 rame la 1 aprilie, rezultat intr-o lada dubla printr-o unificare nedorita. De la acela nu am scos decat roi. Era plin de puiet, de albine, dar nu avea echilibru. Matca oua mai mult, nu putea sa produca nici pentru ea miere. Stupul poate sa fie si mare si neincapator. Depinde de cele enumerate, si mai ales de an sau cum se merge in pastoral.

gore

Referitor la stupii d-lui Ursu, din cele prezentate nu a specificat cum va rezolva problema furtisagului, deoarece o familie este cea de baza , puternica, iar alta nou formata, cu matca tanara. Convietuirea celor doua familii oare va reusi, sau va exista o dominare a celei de baza. Dar cand se intorc albinele din camp pe timpul culesului, oare chiar toate vor veni la baza, sau mai intra si alturi, stiind ca odata ce vine cu gusa plina nu va fi considerate intrusi.Asteptam si vom vedea.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

teoalbina

Citat din: romikele din Decembrie 05, 2010, 02:24:01 PM
...
Eu unul am testat inca de acum 3 ani scoaterea ramei oarbe (in cazul meu hranitor / claditor) pe stup 16 rame orizontal in pat cald, cu cat 12 rame (patrat) - mai putin ideea cu roisorul, pe care urmeaza sa o experimentez, dupa repararea vagonului. Voi reveni cu amanunte daca sunt interesati. Invit si pe dl. Boncescu sa-si spuna parerea avizata, stiind ca il intereseaza si pe dumnealui ideea in sine.
Nu stiu cat de avizata poate fi parerea mea intrucat inca nu am experimentat modelul, insa marturisesc ca am ramas placut impresionat si, cel mai mult m-a incantat ideea de a lucra in cuib fara sa mai ridic caturile. Din punctul meu de vedere numarul de rame poate fi adaptat in functie de caracteristicile pavilionului din dotare, scopul urmarit fiind exploatarea la maximum a spatiului cu un efort de exploatare cat mai mic. In privinta asta, ma tenteaza sa schimb echipamentul la unul din pavilioanele pe care le detin si, cea mai potrivita configuratie ar fi cred urmatoarea: corp pe 15 rame cu fund dublu (prevazut cu un compartiment de degajare a albinei pt. situatia in care se va folosi cea de-a doua unitate ca si nucleu ajutator), diafragma mobila care va delimita FAB de FAV, in caz ca va fi folosita. Intrucat modelul ofera mai multe variante eu optez pt. iernarea a doua familii pe timpul iernii, unificarea inainte de cules si folosirea a 2 magazine de stransura de 9 jumatati de rama. Pentru recoltarea magazinelor intentionez sa folosesc izgonitoare. Utilizarea ramei claditoare se poate face si fara a folosi acea diafragma cu gratie folosita de domnul profesor Ursu, posibil cu rezultate mai putin eficiente dar, intrucat nu sunt convins ca pot sa intervin la timp pentru recoltare, mai ales la stupii din pastoral, cred ca voi renunta la folosirea ei. Am vrut sa dau in lucru un astfel de model dar celor care le-am dat comanda li s-a parut complicat si au renuntat. Daca este cineva pe forum care ar putea sa faca un astfel de model, il rog sa ma contacteze. Dau mai jos o poza care face referire la stupul pe care-l folosesc acum pe pavilion si pe care mi-as dori sa-l inlocuiesc cu modelul descris mai sus. Din fotografie se poate observa o aranjare sugestiva pt. a se intelege mai bine ceea ce am afirmat pana acum. Sper sa nu fi plictisit! :)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  EDducativ film ....  incepatorii au ce invata , uitati-va mai ales la tava de descapacit , la sistemul de franare al centrifugii si la ambalaje pentru miere , toate de ultima generatie  :rotfl: :rotfl: :rotfl: si mai zice ca are stupina bio  :mad: