Tarife prelucrare lemn

Creat de ciucur, Martie 06, 2014, 09:20:06 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Dragi colegi,

Intrucat multi dintre noi isi fac singuri stupii din diferite motive si au nevoie de prelucrarea lemnului pentru stupi, va rog sa scrieti cam ce tarife aveti in zona pentru a prelucra cherestea de brad uscata:
-abricht si grosime
-imbinare
-debitare
-frezare

Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

newcristian

Salut ,

La mine in zona Babadag situația e in felul următor :

- uscatul - 50-70 lei/mc ( in funcție de cantitate )
- tras la grosime + rabotat - 100-150 lei/mc ( in funcție de cantitate )
- debitat - 50-75 lei/mc ( in funcție de mărimea pieselor )
- frezat - pana in 100 lei
Cam asa este in zona , preturi bune numai ca nu prea este cheresteaua la botul calului .

Salve.

petru.atudorei

Citat din: ciucur din Martie 06, 2014, 09:20:06 PM
Dragi colegi,

Intrucat multi dintre noi isi fac singuri stupii din diferite motive si au nevoie de prelucrarea lemnului pentru stupi, va rog sa scrieti cam ce tarife aveti in zona pentru a prelucra cherestea de brad uscata:
-abricht si grosime
-imbinare
-debitare
-frezare

Multumesc.

pai daca ne facem singuri stupi ce costuri sa fie?

cherestea 400-700 lei
apricht si grosime - doar energia electrica*
imbinare - 0 lei..ca ii imbin eu
debitare - energia electrica*
Frezare - Energia electrica*

* cat o veni factura:D

cristian bh

Citat din: newcristian din Martie 10, 2014, 09:23:16 AM
Salut ,

La mine in zona Babadag situația e in felul următor :


- tras la grosime + rabotat - 100-150 lei/mc ( in funcție de cantitate )
Salve.
Daca trasul la grosime si rabotatul ii totuna   :P scade pretul la jumate??????? :uimit:

ciucur

Citat din: petru.atudorei din Martie 10, 2014, 09:55:37 AM
Citat din: ciucur din Martie 06, 2014, 09:20:06 PM
Dragi colegi,

Intrucat multi dintre noi isi fac singuri stupii din diferite motive si au nevoie de prelucrarea lemnului pentru stupi, va rog sa scrieti cam ce tarife aveti in zona pentru a prelucra cherestea de brad uscata:
-abricht si grosime
-imbinare
-debitare
-frezare

Multumesc.

pai daca ne facem singuri stupi ce costuri sa fie?

cherestea 400-700 lei
apricht si grosime - doar energia electrica*
imbinare - 0 lei..ca ii imbin eu
debitare - energia electrica*
Frezare - Energia electrica*

* cat o veni factura:D

Salut Petru !

Iti dai seama ca nu am intrebat ca sa imi calculezi cat curent se consuma.  :D
Eu am cam ce imi tebuie mai putin abricht/grosime. De asemenea stau extrem de prost cu timpul liber.
Asa ca am decis sa duc lemnul la tamplar.
Am platit pentru un m3 de cherestea urmatoarele:
- materialul in sine 400 Ron (in noiembrie 2012 cred)
- uscat 100 Ron (inainte de uscator a fost uscat natural mai bine de 6 luni, iar dupa uscator a mai stat 3 luni inainte de prelucrare)
- tras la abricht/grosime, debitat si frezat 800 Ron !!!!

Aici consider ca am fost 'intepat'. Este si vina mea ca nu am discutat concret pretul de la inceput.
I-am spus ca vreau sa imi debiteze 10 stupi (fund, corp, cat, podisor, capac) mi-a zis ca ma costa 300 ron. Apoi eu am zis ca daca tot am dus lemnul la el sa il prelucreze pe tot la abricht/grosime chiar daca nu il voi folosi tot. Ma asteptam sa mai ceara 100 Ron in plus. Nu sunt genul care sa ma sucesc, odata ce am batut palma chiar daca pierd asa ramane.
La sfarsit mi-a zis ca el prelucreaza cu 1 ron/ml/fata scandura sau ceva de genul. 'Ma simteam prost' ca nu ma taxeaza si pentru debitat (ci doar pentru abricht/grosime). Iti dai seama ca mi-a facut si reducere....
Am ajuns cu prelucrarea mult mai scump decat valoarea materialului in sine si probabil mai scump daca as fi cumparat acesti stupi.
Nu o sa mai merg la acel tamplar nici daca ma roaga.

Pe de alta parte raman cu satisfactia ca sunt montati de mine. Asta e , in viata mai si pierzi.

Topicul l-am deschis si pentru a vedea cei ce sunt in situatia mea cam cat trebuie sa coste aceste prelucrari.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cristian bh

Asta inseamna ca scandura ta a fost de 10 cm latime,,,,,,,,, :hi: :hi:

sorinma

Te-a taxat bine de tot.
Eu am tras la grosime si am platit la ora ,a fost undeva la 40 ron 1/2 m cub.Atat a durat la mine dar variaza in functie de scandura(lungime, latime ,cat de bine a iesit din gater etc)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

newcristian

Citat din: cristian bh din Martie 10, 2014, 02:10:12 PM
Citat din: newcristian din Martie 10, 2014, 09:23:16 AM
Salut ,

La mine in zona Babadag situația e in felul următor :


- tras la grosime + rabotat - 100-150 lei/mc ( in funcție de cantitate )
Salve.
Daca trasul la grosime si rabotatul ii totuna   :P scade pretul la jumate??????? :uimit:

Una este masina de degrosat ( planer ) si alta este masina de rabotat de aici si denumirea de "abric cu grosime ". Ca sunt acum unele combinate , asta da adevărat si chiar sunt bune . Cand rabotezi , îndrepti canturile . Ori faci asta cu o masina pentru 4 fete ori iei o fata la masina de rabotat ( in cazul in care ai scandura ca in poza ) si apoi bagi cealaltă fata la degrosat , caz contrar cum m-i sa întâmplat ca sa i-mi bage scandura ca in poza direct la degrosat si sa iasă doar o parte geluita si cealaltă curbata .

bio

Dute la un timplar si fa orice altceva ai un pret......cind aude ca faci stupi deja preturile, manopera se tripleaza.

... ia o galeata sa cari apa cu ea,  si vezi  are un pret . Cumpara aceea galeata sa depozitezi mierea in ea si deja pretul este dublu...:(

Asta este lege  universal valabila .... orice lucru care se vinde apicultorilor are adoas de 200%.

RazvanTi

bio are dreptate.
degeaba va cramponati dupa cai verzi ca traim in romanica.
daca ai spus tamplarului ca vrei scandura trasa la grosime nu-i bai dar daca a auzit cuvantul magic STUP deja pretul se dubleaza daca nu tripleaza...
de aici si optiunea sa-mi fac singur anumite lucruri.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

newcristian

Salut , eu nu m-am cramponat cu nimeni doar am explicat termenii ca sa nu se mai facă confuzia si sa știe ce sa-i ceara celui care prelucrareza cheresteaua . Stiu si eu fenomenul cu prețurile , mi sa întâmplat , zicandu-i unui prieten sa intrebe de pret si i-a zis pretul si cand m-am dus eu sa întreb deacelasi lucru mia spus alt pret cand am menționat cuvântul magic "stupi ". Optiunea uneori cam devine obligatoriu nevoie .

ciucur

Citat din: RazvanTi din Martie 12, 2014, 08:32:22 AM
bio are dreptate.
degeaba va cramponati dupa cai verzi ca traim in romanica.
daca ai spus tamplarului ca vrei scandura trasa la grosime nu-i bai dar daca a auzit cuvantul magic STUP deja pretul se dubleaza daca nu tripleaza...
de aici si optiunea sa-mi fac singur anumite lucruri.

Sigur ca bio are dreptate cu preturile. Din pacate.
Si eu incerc sa imi fac singur anumite lucruri. Nu le pot pe toate insa (lipsa scule, timp, experienta). Dar incet voi face tot ce am nevoie.
Acum, una e sa mergi la tamplar fara sa stii prea mult tarifele pentru anumite prelucrari, si alta e sa ii spui ca ora de munca e x Ron sau un metru cub prelucrat y Ron.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cristian bh

Citat din: newcristian din Martie 11, 2014, 10:07:00 PM
Citat din: cristian bh din Martie 10, 2014, 02:10:12 PM
Citat din: newcristian din Martie 10, 2014, 09:23:16 AM



- tras la grosime + rabotat - 100-150 lei/mc ( in funcție de cantitate )
Salve.
Daca trasul la grosime si rabotatul ii totuna   :P scade pretul la jumate??????? :uimit:

Una este masina de degrosat ( planer ) si alta este masina de rabotat de aici si denumirea de "abric cu grosime ".
Pana aici ai nimerit-o :)
Daca masina de rabotat e totuna cu masina de grosime,,,,,,,si este intradevar,
fa bine si analizeaza atent ce spui colea in citatul de mai jos si revin-o,,,,,,nu de alta ci pt a nu mai comite erori atunci cand ai nevoie de servicii de tamplarie,ca nu-i totuna tamplaria reala cu cea virtuala  :D
PS.Traiaca tamplarii ,,,,,BOIERI,,,si  stuparii  PINGUINI =)) =))

Citat din: newcristian din Martie 11, 2014, 10:07:00 PM


Cand rabotezi , îndrepti canturile . Ori faci asta cu o masina pentru 4 fete ori iei o fata la masina de rabotat ( in cazul in care ai scandura ca in poza ) si apoi bagi cealaltă fata la degrosat , caz contrar cum m-i sa întâmplat ca sa i-mi bage scandura ca in poza direct la degrosat si sa iasă doar o parte geluita si cealaltă curbata .