Speteaza inferioara ingusta sau lata?

Creat de ANITEI, Noiembrie 22, 2010, 04:56:39 PM

« precedentul - următorul »

ANITEI

Am (adica are sora mea dar in continuare voi vorbi la persoana intai chiar daca nu ma priveste chiar in mod direct) 1200 de rame de incheiat.Deja trebuie sa schimb spetezele laterale (2400 de bucati) pt ca au fost facute fara distantatoare vrand sa se faca distantatoare metalice sus si un distantator central sub stup.Dupa parerea mea cam mult de lucru incompatibilitate cu alte lazi si am decis sa le schimb.
  Dar speteaza inferioara ce dezavantaje/avantaje are cea ingusta , si idem pt cea lata. 
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

bucovineanu

Speteaza de jos a ramei trebuie sa aiba 10x 10mm,( cel mult 12x12mm daca vrem sa fie mai rezistenta).
Astfel ramele sunt mai usor de scos si pus la loc intre alte rame. Nu vad care ar fi rostul spetezelor mai late.

orbanstefan64


ANITEI

'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

orbanstefan64

daca si vertical atunci sfatul lui bucovineanu 12x12 ii ca la bucovineanu :nod: :nod: sfint

orbanstefan64

la latul inferior canal? de ce nu la superior?

bucovineanu

Citat din: romikele din Noiembrie 22, 2010, 10:05:33 PM
Eu folosesc leatul de jos mai lat, deoarece practic un canal de 3x3 mm pe interior, unde ghidez foita.
Astfel, fagurele cladit este mai rezistent, fiind lipit ferm de leat, nu cu goluri ca la cel STAS, iar cand caut matca, nu mai fuge de pe o parte pe cealalta pe acolo  :wink2:
Plus rezistenta superioara a ramei si fagurelui la centrifugare.
Plus posibilitatea insarmarii verticale usurata...
Si in acest caz unde mai construiesc botcile? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Daca atunci cand se pun ramele cu foi in stupi e foarte cald nu se intampla sa se onduleze foaia?

D006

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 22, 2010, 10:10:24 PM
la latul inferior canal? de ce nu la superior?
Aici asa vin din fabrica.
Canal sus si jos pt a putea pune foitza de .... plastic ceruit.

orbanstefan64

da am intrebat numa  nu am stiut numa la superior

valter

Speteaza inferioara este de 20/10 mm si asta doar din considerente practice pe care romikele le-a expus deja.
Din prectica am observat ca atunci cand lipesti fagurele le speteaza inferioara matca ''arata'' botcile de roire. Situatia cu lipirea fagurelui de speteaza superioara i-mi ''ascunde'' partial o parte din botci.

Frecvent vor aparea botci doar in partea inferioara spre margine, usor de descoperit si facil de decimat.

Nu cred ca dimensiunea spetezei inferioare poate influienta covarsitor evolutia unei familii.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Atunci cand am intrebat unde vor face botcile stiam ca oricum vor face botci atunci cand intra in friguri. Nu botcile din partea de jos sunt greu de observat. De obicei botcile ascunse se gasesc in partile laterale ale ramei fiind mai greu de gasit uneori fiind incorporate in rama.

ANITEI

Daca domnul Valter foloseste 20 pe 10 si o recomanda am sa incerc sa le shimb si eu !
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

valter

Nici decum o recomandare...poate fi doar o proba de verificare.
La unii  se potriveste marul ionatan, la altii golden, dealtfel majoritatea mananca mar din supermarche.

Gustul se stabileste prin incercare...la speteaza inferioara.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.