MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

datorita discutiilor de pe acest forum ( Crombra si alti) am ajuns sa fac asa ceva.
deci nu este inventia mea
am avit unul asemanator la pavilion ci placa activa 1/2 din acesta tip salaj
era inghesuiala mare
o sa mai pun si doua tuburi pt.iesirea trantorilor
placa activa o las in functie 3-4 ore pe zi :hi: :hi: :hi:

mape 48-petru manea

pe o locatie la stuparit stationar se preteaza un numar de 30-40 stupi
dar ce sa fac daca vare trecuta am prins 35 de roi
anul acesta o sa pun 2 roi intr-o lada sa pot profita cu fam. nou formata la f.soarelui
sper sa mai putini roi :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

CRISTIAN71

Vad ca lazile sunt confectionate din lambriuri. Intrebarea este , asa a-ti cumparat materialul sau intentionat a-ti frezat profil pentru aspect ?
Colectoarele de polen mie mi se par putin complicate, dar daca si-au dovedit utilitate atunci no coment.
Si eu am facut colectoare ,dar sunt in consructie demontabila simpliste urmarind sa reduc volumul si greutatea lor dar si vreodata demontabilitatea lor in vederea inlocuirii vreunei pise sau pentru curatire .
Oricum una peste alta i-mi place ceea ce vad .

mape 48-petru manea

eu fac lazile din scandura trasa pe ambele fete pt.podele
am folosit lambriuri ca nu am gasit de podele
daca poti pune poze cu modelul tau
asa vom putea perfectiona colectorul :hi: :hi:

Calin Bondaru

in ce ati pus hranitoarele?
e ceara simpla sau...?

tassevasi

Va prezint un model de la  "roi-ag"pe care vreau sa,l fac si eu  , este suficient ca marime si usor .
fata si spate .

mape 48-petru manea

ce inaltime are placa activa,dar latimea ?

mape 48-petru manea

parafina,dar ceara este si mai buna
Citat din: Calin Bondaru din Februarie 24, 2011, 10:29:46 AM
in ce ati pus hranitoarele?
e ceara simpla sau...?

tassevasi

Citat din: MAPE 48 din Februarie 24, 2011, 11:00:06 AM
ce inaltime are placa activa,dar latimea ?
Placa are 4,5 cm inaltime si lunga de 32 cm .
  2 site una de 3mmpe care merge albina pina la placa activa si in spatele ei ,continuata cu o tesitura  si  una de 1 mm ,ori mai mica , fina jos pt ventilare si stringerea polenului, prevazut intr,o parte cu un mic orificiu astupat pt evacuarea lui  .
  Latimea lui e de 11cm cit sa incapa pe scimdurica de la urdinis .

mape 48-petru manea

la o fam puternica mi se pare mica suprafata placi active
la mine placa activa are 26 latime si 9 inaltime

gheghe

     Ouale sunt pregatite pentru cina sau faci un apropo matcilor spre a incepe activitatea...Tu te mai si odihnesti sau iti prieste odihna activa? Ma gandesc ca ar putea fi instructiv si util, unora de genul meu ,care se incadreza mai greu intr-un tipar, un program de genul "activitatile cotidiene ale unui pensionar de cursa lunga",sau o formulare mai putin specifica daca consideri ca este cazul.Daca o sa fiu acuzat ca acest comentariu nu este in topic o sa cer ca acel cos cu oua sa fie considerat o provocare.Stima.

pharaonu75

Cred ca ouale alea sunt oua a-la Adrian Nastase!
Sa mearga "adversarii" sa i le numere!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheghe

     Date fiind afinitatile spre o anumita parte a esicherului politic, este foarte probabil ca acesta oferta sa fie  o ispita...,un "fals tratat de numarare";desigur o forma de protejare a nepotului doamnei Tamara, impotriva tipilor -din cealalta parte - care din mania numaratului a facut o obsesie.Cum pretul oualor creste mereu este probabil sa-l coste cam scump gestul partinic.Stima.

pharaonu75

Afinitatea spre o anumita parte a esicherului politic este clara: cosuletul este ROSU! :zzz:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

mai mult sa vorbit de oua decat de realizarile mele apicole :hippo: