MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

aspecte din vestul tarii

mape 48-petru manea

botci obtinute prin metoda Miller

mape 48-petru manea

de ieri am inceput sa storc zeama dulce de rapita cum spunea cineva de pe forum

mape 48-petru manea

azi----"padurea mea de salcam roz " inflorit cam 25-30 %

soadi

 Daca ne puteti spune unde ati gasit asemenea galeti, ce capacitate au si daca au si capacul clips. Multumesc.

tassevasi

 Vestul tarii nui-i vestul salbatic ,este cel bun ,bravo, bravo pt tot ce ati obtinut ,se vede pricepere ,iar cu metoda obtinerii botcilor v-a esit bine sper .
M-a bucur pt dvs si  de peisajul melifer ce va inconjoara .
  Toata stima , :hi: :hi:

mape 48-petru manea

galetile le-am cumparat de la o fabrica de inghetata care primeste in ele ciocolata sau asa ceva

mape 48-petru manea

da si capacul are clips
tasse maine trebuie sa izolez botcile i
in data de 18 trebuie sa eclozioneze.
dupa ecluziune voi face mini nuclee cu albina scuturata intro ladita de plasa de sarma
si tinute 24 ore in beci
le ud bine si iau frumos un polonic de albine si pun matca ne fecundata in nucleu peste care pun albinele

tassevasi

 Nu am citit despre aceasta metoda ,am vazut la roi -ag aceasta umplere a micilor nuclee , in care a pus matci  inca in botcile lor, obtinute in urma unor transvazari de la o matca selectionata , mi-am facut si eu unul cu 4 locuri si voi incerca cu botci de pe rame ,cea care va fi mai mare si maronie  .
  Cred ca aici dvs ati decupat si ati facut lacasul initial al botcii si matca le-a ouat  ,albinele le-a luat in lucru imediat ,probabil un urma orfanizarii familiei , banuesc si eu ,repet nu am citit metoda .
Numai bine  :hi: :hi:

mape 48-petru manea

15.05.2011

mape 48-petru manea

azi nu prea a fost soare dar vreo 20 gr.
saracutele ieseau la cules la salcam inca de la 12-13 gr.

mape 48-petru manea


mape 48-petru manea

25 iunie 2011

mape 48-petru manea

prima poza este din gradina lui "gheghe"
si cea care urmeaza la fel

mape 48-petru manea

poze mai recente