Cu ce stropim pomii fructiferi

Creat de pharaonu75, Noiembrie 19, 2010, 10:45:56 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

As vrea sa aflu cu ce fel de substante se post stropi pomii fructiferi fara a afecta albinele!
Eu stiu ca FASTAC 10 EC este o astfel de substanta, insa vreau sa mai aflu informatii si despre altele!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Prin ianuarie, cand albinele nu ies decat cel mult la zbor de curatire, am sa fac stropirea de iarna, stropire care face 50 % din stropirile unui an. Asa  nu este riscul sa la omori. Le mai fac o stropire dupa cosirea fanului, perioada in care albinele sunt in pastoral. Important este sa nu se faca stropiri cand pomii sunt infloriti sau cand exista floare prin vegetatia de pe sub pomi.
Referitor la insecticide care nu afecteaza albina cred ca este Mospilanul.

pharaonu75

Citat din: Florin_Dan din Noiembrie 19, 2010, 11:56:19 AM
Le mai fac o stropire dupa cosirea fanului, perioada in care albinele sunt in pastoral. Important este sa nu se faca stropiri cand pomii sunt infloriti sau cand exista floare prin vegetatia de pe sub pomi.
Eu ma refeream la stupii care nu pleaca in pastoral! Albinele din acestia aduna necxtar din toate florile din gradina, deci si din florile de sub pomi!

Ma intereseaza insecticidele cu care pot fi stropiti pomii fructiferi si care nu sunt daunatoare albinelor, tocmai pentru a proteja stupii care raman pe vatra!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Din moment ce nu faci pastoral este mai dificil dar nu imposibil.Daca faci stropirea de iarna, insectele si ouale de pe pomii tai vor fi omorate si urmatoarea stropire se va face in momentul in care ai atac .Pentru stropiri de vara se poate folosi insecticidul MOSPILAN, si acesta protejaza albinele. Avand in vedere ca piata pesticidelor si a insecticidelor sufera modificari de la an la an trebuie intrebati vanzatorii acestor produse in momentul in care ne ducem sa cumparam. Nu trebuie abuzat de prea multe stropiri chiar daca aceste solutii protejaza albinele.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

In ianuarie , cand temperaturile ajung la 8  grade. Aceasta stropire ma scuteste de jumatate din stropirile din cursul anului.

pharaonu75

Voi face si eu la fel! In iarna cred ca merge si cu un insecticid mai puternic, pentru ca albinele sunt toate in stup!Dupa aceasta, in primavara, voi folosi mospilan sau Fastac!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Toamna cind nu mai umbla albinele faceti o stropire  cu: 3 kg sulfat de cupru ( piatra vinate) plus 1 (un) litru de oleocarbetox ( sau alt insecticid de spectru larg (merge si fastacul) care se lipeste ) la 100 (una suta ) litri apa. Cartile scriu ca piatra vinata trebuie amestecat cu var pentru a neutraliza aciditatea NU LUATI IN SEAMA ! Daca nu credeti pe Batrinul vostru sunati la Dl. FENESAN  seful pepinierei de la Aiud !!! Ii multumesc incaodata pentru aceasta metoda .  Fastacul are aceiasi substanta activa ca si carbetoxul dar si mai otravitor. Mavrikul omoara numai acarieni.

D006

Stropiri bio.
Ceai de tutun sau apa cu sapun.

pharaonu75

Apa cu sapun se foloseste pentru a produce fructele gata spalate? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
No offence, Andrei! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Florin_Dan din Noiembrie 19, 2010, 11:56:19 AM
Prin ianuarie, cand albinele nu ies decat cel mult la zbor de curatire, am sa fac stropirea de iarna, stropire care face 50 % din stropirile unui an. Asa  nu este riscul sa la omori. Le mai fac o stropire dupa cosirea fanului, perioada in care albinele sunt in pastoral. Important este sa nu se faca stropiri cand pomii sunt infloriti sau cand exista floare prin vegetatia de pe sub pomi.
Referitor la insecticide care nu afecteaza albina cred ca este Mospilanul.

cu ce se stropesc acum?
asa numita stropire de iarna, cand nu mai sunt frunze?

am am mai multe meamuri de pomi fructiferi
e ceva comun d eadt acum pe toti?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 19, 2010, 07:31:39 PM
Apa cu sapun se foloseste pentru a produce fructele gata spalate? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Pai fructul, luat direct din pom din curtea mea, nu se spala.  :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

faraoane, m-ai uns pe suflet cu acest post...
si eu am pomi si ii stopesc doar cu fastac, dar primavara
si inca ceva pentru puricei pentru meri si peri
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

jimm

Anul asta am plantat si eu 30 de pomi fructiferi divese soiuri, sa vedem in primavara daca se prind :)
In ianuarie trebuie sa fac primele stropiri, drept pt care vreau sa-mi cumpar un vermorel, ce sfaturi aveti sa nu ma pacalesc. Ce vermorel folositi?