Cu ce stropim pomii fructiferi

Creat de pharaonu75, Noiembrie 19, 2010, 10:45:56 AM

« precedentul - următorul »

prisecarul

#15
nu este neaparat  ca in primavara sa aiba vegetatie!
este posibil ca dupa e a inceput vegetatia sa se de usuce!
trebuiesc respectate anumite reguli de plantare.
trebuie ca si puietul sa indeplineasca anumite reguli.
de obicei, sansele ca planta sa se prinda, este ca sa fie plantata toamna.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Citat din: prisecarul din Noiembrie 21, 2010, 06:44:16 PM
nu este neaparat  ca in primaqvara sa aiba vegetatie!
este posibil ca dupa e a inceput vegetqatia sa da de usuce!
trebuiesc respectate anumite reguli de plantare.
trebuie ca si puietul sa indeplineasca anumite reguli.
de obicei, sansele ca planta sa se prinda, este ca sa fie plantata toamna.
Recunosc ca nu ma atras Limba Romana in scoala dar ...... pe alti si mai putin.
Si ce ai vrut sa scri aici?
Vad litere si cuvinte dar niciun mesaj folositor.  :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

mai andre... las=o mai frate
si eu cand scriu repede incurc literele sau bat spatiul aiurea

aici e vb de pomi, nu de limba romana

pomii se pun in pamant toamna  si e mai bine deoarece nu au frunze de hranit si iarna se dezvolta in mod deosebit radacina

cand nu mai sunt deloc frunze, CU CE SE STROPESC POMII FRUCTIFERI?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin_Dan


Si eu am stropit cu OLEOCARBETOX anul acesta in ianuarie, la anul tot cu ceva asemanator ,dar pana in ianuarie ii las in pace.Spre deosebire de ,,Batrinul" eu nu am incercat sa combin cu ceva pe baza de cupru, dar am sa studiez problema. :hi:

jimm

Am citit ca stropirea la negru se face separat de stropirea albastra, in zile diferiteca nu se combina stropirile cu piatra vanata si oleocarbotex.

Florin_Dan

Da, am sa studiez problema. Nici mie nu mi-a recomandat sa amestec Oleocarbetoxul  cu nimic ,de asta spun ca o sa studiez problema. Cu, Carbetox am amestecat si ceva fungicid der nu mai retin ce.

VALENTIN61

Am auzit ca foarte multi in vegetatie ii stropesc cu coca cola nu am incercat pina acum dar in primavara am sa -i stropesc si eu si va spun ce rezultate a dat
                                                                             valentin :-c

Bătrânul

Citat din: Batrinul din Noiembrie 19, 2010, 04:45:47 PM
Toamna cind nu mai umbla albinele faceti o stropire  cu: 3 kg sulfat de cupru ( piatra vinate) plus 1 (un) litru de oleocarbetox ( sau alt insecticid de spectru larg (merge si fastacul) care se lipeste ) la 100 (una suta ) litri apa. Cartile scriu ca piatra vinata trebuie amestecat cu var pentru a neutraliza aciditatea NU LUATI IN SEAMA ! Daca nu credeti pe Batrinul vostru sunati la Dl. FENESAN  seful pepinierei de la Aiud !!! Ii multumesc incaodata pentru aceasta metoda .  Fastacul are aceiasi substanta activa ca si carbetoxul dar si mai otravitor. Mavrikul omoara numai acarieni.
Puteti face oricind de la caderea fruncelor pina la umferea mugurilori TEMPERATURA NSA FIE POZITIVA pentru ca substanta sa nu inghete pe pomi   %%- :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

am apucat in decembrie 4 zile cu temperaturi peste 8 grade si am stropit cu piatra vanata (3%), pentru boli
astept fereastra 2 de caldura sa dau cu o chestie uleioasa pentru insecte si acarieni
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Bătrânul

Exista tabele cu compatibilitatea insecticidelor cu fungicide  :limba: Cei care au 100 pomi isi pot permite sa stropeasca pe rind dar.... la mine sint peste 2500 (douamiicincisute)  deci  folosesc numai cele care pot fii amestecate  ^:)^

flavius

Eu am folosit pana acum reteta Batranului (e reteta "de familie", de ani de zile...), numai ca noi am pus intotdeauna si var...

Am si Mospilan, si Carbetox deja cumparate...o sa le combin cu nitica piatra vanata, si cum mai prind o fereastra buna, trec la stropit acum, inainte de vegetatie...

Pe mine ma intereseaza altceva: pentru leguminoase (rosii, ardei, vinete, etc...), cand sunt in vegetatie, ce insecticide pot folosi, fara sa afectez albinele? (la fel ca pharaonu', anul asta le tin pe vatra...si nu-s decat vreo 5 m in linie dreapta pana la gradina de legume...).

Stima si respect,
Flavius
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

happy

http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Florin_Dan

Deci nu m-am inselat. Solutiile pe baza de ulei nu se amesteca cu cele cuprice, sau cu alte solutii. :hi:

happy

Peste o saptamana urmeaza sa stropesc rpima data caisii dupa ce se trec 2/3 din flori.Am inteles ca mospilanul este indicat sa nu afecteze albinutele.As mai baga preventiv si un fungicid dar nu stiu ce ar merge.Stie cineva cu ce?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

orbanstefan64