Familie cu multe botci (roire sau schimbare linistita)

Creat de MOTANUL, Mai 20, 2016, 09:36:23 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

ciucur

Anul acesta am observant ca la primele tentative de roire, numarul botcilor nu a fost mare.
Dupa ce am rupt primele incercari, numarul botcilor trase s-a dublat (cel putin).
De asemenea am o regina care cauta sa omoare rivalele (cauta botci in disperare, canta ca nebuna) si ponteaza. Familia e insa intrata in friguri. O urmaresc de mai bine de o saptamana si sunt curios cum o sa se incheie povestea.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Am ajuns cu cateva familii puternice la epuizare.

Adica au tot roit pana nu  mai exista puiet deloc (a eclozionat si ultima albina si ramele sunt goale). Ce este ingrijorator este ca si acum au foarte multe botci (nu stiu daca or fi viabile sau nu). Miere nu mai au deloc (probabil au plecat roii cu mierea).

Ce este de facut in acest caz?
Ma gândeam la unificare cu un roi la care matca are ponta / introducerea unei matci fecundate. Parca nu mai am rabdare sa ii dau botci ca si asa este foarte slabita familia.
La prima vedere nu am gasit matca desi erau zece botci descapacite cel putin. (foarte posibil sa fi fost la imperechere la ora respectiva).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Citat din: ciucur din Mai 24, 2016, 08:15:51 AM
Anul acesta am observant ca la primele tentative de roire, numarul botcilor nu a fost mare.
Dupa ce am rupt primele incercari, numarul botcilor trase s-a dublat (cel putin).
De asemenea am o regina care cauta sa omoare rivalele (cauta botci in disperare, canta ca nebuna) si ponteaza. Familia e insa intrata in friguri. O urmaresc de mai bine de o saptamana si sunt curios cum o sa se incheie povestea.
Daca o scapi de sub urmarire iti arata creanga.
Sanatate tuturor apicultorilor

ciucur

Acuma ce mai conteaza inca un roi?

Am lasat-o sa vad ce se intampla intrucat e o regina ce ii place sa zboare. :)
A zburat din nucleu cand am cumparat-o, a zburat de pe rame la un control... Ea nu are probleme, zboara perfect indiferent cat de 'grasa' e.
Asa ca si eu cred ca va zbura la creanga. Norocul meu e ca se pun foarte aproape si la maxim 3 m inaltime. Mai mult dureaza pana ajung la stupina.

Sanatate!  :hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

Citat din: MOTANUL din Mai 24, 2016, 09:41:50 AM
Am ajuns cu cateva familii puternice la epuizare.

Adica au tot roit pana nu  mai exista puiet deloc (a eclozionat si ultima albina si ramele sunt goale). Ce este ingrijorator este ca si acum au foarte multe botci (nu stiu daca or fi viabile sau nu). Miere nu mai au deloc (probabil au plecat roii cu mierea).

Ce este de facut in acest caz?
Ma gândeam la unificare cu un roi la care matca are ponta / introducerea unei matci fecundate. Parca nu mai am rabdare sa ii dau botci ca si asa este foarte slabita familia.
La prima vedere nu am gasit matca desi erau zece botci descapacite cel putin. (foarte posibil sa fi fost la imperechere la ora respectiva).

  Matca pe care si-o alege o familie dupa roirea naturala este de cea mai buna calitate, eu zic sa nu o schimbi. In plus acea familie este intr-o stare speciala, desi e slab populata, lucreaza mai bine decat o alta familie de marime asemanatoare, face suprafete de puiet mai frumoase si, daca are cat de cat resurse in zona, pana toamna devine o familie medie. Unu-doi faguri de miere, pentru siguranta, daca nu mai are rezerve, ii vor asigura o dezvoltare linistita. Incearca macar cu unul. Sigur nu va mai fi un stup de productie anul asta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Nu ma grabesc. Mai fac 2-3 controale sa ma asigur ca nu era matca iesita la un zbor de imperechere. Daca tot nu o gasesc ii bag alta matca.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0