beevital

Creat de dragos2006, Martie 23, 2008, 09:48:16 PM

« precedentul - următorul »

D006

Pai ce temperatura a a mediului inconjurator dak beevital-ul poate i administrat si atunci cand albinele se afla in ghemul de iernare. Se vede ca domnul florin a citit cu foarte mare atentie prospectul.

bucovineanu

Pt Octav,
Am vazut ca recomanzi tuturor tratamentul cu Beevital.Ai facut tratamente cu acest produs? Daca nu, iti recomand sa tratezi doi ani la rand numai cu acest produs si apoi sa ne spui daca mai ai albine.

D006

Citat din: octav88Pai ce temperatura a a mediului inconjurator dak beevital-ul poate i administrat si atunci cand albinele se afla in ghemul de iernare. Se vede ca domnul florin a citit cu foarte mare atentie prospectul.
domnul octav , eu am citit prospectul, se pare insa ca dv nu...................
Se incalzeste produsul la temp corpului uman si se poate adm atunci cand temp exterioara este de 10-25 grade C.
Se poate adm si in ghemul de iernare cand temp ext este mai mare de 0 grade C, recomand insa la infestare mare de varooa.
PT AL CITI VA ROG SA INTRATI AICI :
http://www.eurohonig.com/index.php?pagina=beevinst

D006

si la dumenavostra albina sta in ghem la 10-20 de grd?
poate de acolo in jos se strange in ghem
sau dumneavoastra aveti alt tip de albina care intra in ghem mai repede

D006

Si asa ca chestie domnul bucovineanu ce tratamente foloseste?

bucovineanu

Am mai spus acest lucru, dar repet inca odata.De cand a aparut Varroa in zona noastra,respectiv inceputul anilor"80, nu am folosit decat ce a fost recomandat de ICDA.La inceput a fost Sinecar, apoi pentru scurt timp 1-2 ani am folosit si Arahnol, ceva ce continea printre altele camfor daca imi amintesc bine.Apoi de la aparitia Varachetului pana anul trecut, am folosit exclusiv acest produs.Anul trecut si anul acesta am folosit si Mavrirol. O singura data am folosit Perizin.Facand corect tratamentele, in toti acesti ani nu am pierdut nici o familie din cauza parazitilor.Cat priveste analizele mierii, pana in anul 2003 am vandut en gros unui exportator care o vindea in Germania si nu au fost niciodata probleme.Dupa 2003,scazand pretul nu am mai vandut acelui exportator.
Mai repet inca odata ce am mai spus cu alta ocazie:
Daca vom face tratamente "dupa ureche" experimentand,nu vom face decat sa marim rezistenta acarienilor.

D006

pai beevitalu contine acid oxalic adik inafara toata lumea tinde sa renunte la tratamentele de sinteza iar dumneavostra vreti sa demonstrati contrariul. comparati dumenavostra cate tone de miere produce germania cu cat facem noi. In europa aceste tratamente se fac si se realizeaza cu multa cercetare in spate si cu multi bani investiti. mai cititi ca proiectele si graficele de eficacitate sunt afisate pe net si poate va veti mai schimba parerea. cat despre icda careia vad ca dumneavostraii sunteti foarte fideli nu aveti decat. au mai patitto si altii cand au ramas fara albine din cauza unu destept care a uns valtzurile de la presa de faguri cu nu mai stiu ce detergent. iar despre varachet au mai existat scapari .
Eu nu am nici un avantaj sa fac reclama beevital-ului, dar acum a fost primul an cand am tratat cu el si a fost singura data cand am vazut ca albinele matura afara pe urdinis acarienii

bucovineanu

As fi foarte bucuros sa renunt la tratamentele cu produse de sinteza.Anul viitor vreau sa incerc tratamentul cu acid oxalic.Stiu ca la un moment dat atat amitrazul cat mai ales fluvalinatul vor deveni ineficiente, dar sper ca se vor gasi alte produse la fel de eficiente si la un pret convenabil.
Eu am spus cu ce tratez si nu pot obliga pe nimeni sa faca la fel ca mine. Fiecare este liber sa trateze cu ce vrea.

D006


D006

E cineva pe aici care trateaza pe bune cu Beevital ?

D006

Insfarsit asteptam un raspuns serios ... dar ma rog fiecare cu ideia lui .
     Semnalez aparitia printre noi a domnului Dr. Gh. Dobre de la Ploiesti , poate are bunavointa si intra pe forum si ne mai limpezeste la creier cum mai stau treburile cu tratamentele.

filip

Citat din: dragos2006Insfarsit asteptam un raspuns serios ... dar ma rog fiecare cu ideia lui .
     Semnalez aparitia printre noi a domnului Dr. Gh. Dobre de la Ploiesti , poate are bunavointa si intra pe forum si ne mai limpezeste la creier cum mai stau treburile cu tratamentele.
Da sunt de acord cu o conditie.
Domnul doctor Dobre sa fie neutru fara a se situa nici de partea vanzatorului nici a apicultorului. =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apilav

Am tratat cu beevital si nu sunt multumit.Fiind acreditat bio folosesc tratamente acceptate.
Am facut cate un singur tratament.Unul in mai si altul in noiembrie dupa ce in august am efectuat doua tratamente cu acid formic.Am 10% din familii slabite din cauza varoozei.
Anul acesta intentionez in primavara sa fac 3 tratamente consecutive la interval de 6 zile.

bucovineanu

Va aflati in primul an in care ati tratat bio?Tratamentele din primavara cu beevital si chiar cu alte produse sunt foarte putin eficiente deoarece  acum 90% din paraziti sunt in celule capacite. Mai asteptam  precizari despre felul in care evolueaza familiile si eficienta tratamentelor.